Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Dosya Sunucumuz Üzerinde Barınan Verilerin Geri Dönülmesi

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Dosya Sunucumuz Üzerinde Barınan Verilerin Geri Dönülmesi

İlk makalemiz içinde Sistem Center Data Protection Manager 2010 Yazılımı ile Dosya Sunucumuz üzerinde barınan verilerin korunmasını ele almıştık. Bu makalemiz içinde koruma altına almış olduğumuz verilerin geri dönüşünü gerçekleştireceğiz.

image001

Öncelikli olarak koruma altına almış olduğumuz dosya sunucumuz üzerinde barınan, koruma altındaki dosyalarımıza kontrol ediyoruz. DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzümüzde, Protection bölümü altında koruma gruplarımızı görebiliyoruz. Koruma gruplarımız altında bulunan File Server Protection Grubumuz görülmektedirki bu grubun üyesi bulunan ve koruma altındaki dosyalarımızı görebiliyoruz ve her bir korunan dosyamız için herhangi bir problemin olmadığını ve korumanın sağlıklı bir şekilde çalıştığını OK simgesinden anlayabilmekteyiz.

Koruma grubumuz seçili durumdayken, Details bölümünde koruma grubumuz için durum bilgisini ve koruma grubu bilgilerini detaylı olarak görebilmekteyiz.

image002

Koruma grubumuz altında barınan ve koruma altında bulunan dosyalarımızdan bir tanesini seçtiğimiz zaman (örnek : d:\13-WatchGuard) dosya sunucumuz üzerinde barınan ve koruma altına almış olduğumuz klasörün bilgilerini görebilmekteyiz. Bu bilgiler ilk yedek almış olduğu tarihten en son almış olduğu yedek zamanı, toplam kaç adet geri dönüş noktasına sahip olduğu ve DPM sunucusu üzerinde yedek verilerimizin barınması için ayrılan disk üzerinde ne kadarlık bir alana sahip olduğunu görebilmekteyiz.


image003

Koruma altında bulunan klasörümüzü seçtiğimiz zaman details bölümü altında Replica Path olarak bir bölüm görülmektedir. Replica Path’ e tıkladığımız zaman yedek verilerimizin barınmış olduğu alanı bizlere göstermektedir.

image004

Replica Path bölümünü izlediğimiz zaman ;

C:\Program Files\Microsoft DPM\DPM\Volumes\Replica\File System\vol_dc09b320-ede8-4edc-bc96-963511f81e11\c758e77c-5881-469e-a530-a51e77c7d67b\Full

Yedek verilerimizin, DPM sunucumuz üzerinde bulunan ve yedek verilerimizi sakladığı disk alanı üzerine erişebiliyoruz. Yukarıda görüldüğü gibi her bir klasör için dosya sunucumuz üzerinde bulunan klasör yerleşiminin aynısını yedeklerimizin barınmış olduğu disk üzerinde görebilmekteyiz.

İhtiyacımıza bağlı olarak, istersek DPM administrator Console’ yi  kullanmadan Replica Path üzerinden dosyalarımızı kopyala-yapıştır tekniği ile geri getirebiliriz.

Replica Path’i diğer koruma gruplarımız içinde mevcutdur. Örnek olarak SQL, Exchange, Hyper-V, Bare-Metal Recovery vb.. bir çok koruma grubumuz içinde mevcutdur ve Bu veriler için geri dönüşler aynı Dosya sunucumuzdaki gibi kopyala-yapıştır tekniği ile geri getirilebilir. Fakat bu veriler özel veri tabanlarına sahip olduğu için Dosyalarımız gibi geri getirme işlemi kolay değildir.

image005

Replica Path üzerinden geri dönüş, DPM 2010 Administrator Console arayüzünden geri dönüşe göre biraz daha karışıktır. Çünkü Replica Path bölümünde geri dönüş tarihini ayırt etmemiz biraz zordur. Ve hatta neredeyse imkansızdır. Yukarıda göstermiş olduğum replica path’ in sonuna baktığımız zaman en son alınan tam yedeğin (Full) yoluna göstermektedir. Bir önceki klasörlere göz attığımız zaman File System Altında Replica, ShadowCopy, DiffArea vb.. klasörlerde yedeklenen verilerimizin farklı tarihlerdeki yedeklerini görebiliriz. Ama bu işlem elbetteki zordur. Bu sebepten ötürü yönetim konsolunun kullanılmasını önermekteyim.

image006

Replica Path üzerinden, ihtiyaç duymuş olduğumuz dosya-klasörleri geri getirebildiğimiz gibi DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzü içinden Recovery Bölümüne geçiş yapıp ihtiyaç duymuş olduğumuz veriyi geri getirebilmekteyiz.

image007

Recovery bölümü üzerinde, dosya sunucumuzu (w2008Atilla) seçtiğimiz zaman sağ bölümde, koruma altında bulunan Dosyalarımızı, klasörlerimizi ve geri dönüş tarihlerini görebilmekteyiz. Recovery Pointler altında gezinebilir, her bir recovery point altında istemiş olduğumuz veriyi klasör ve dosya bazlı geri getirebiliriz. Yukarıdaki örnekte d:\1-Muhasebe\2.Bankalar dizini altındaki bir dosyayı seçip, dosya üzerinde sağ tuş ile Recovery Seçimini gerçekleştiriyorum.

Yukarıda örnek verilen dizin, Recovery Point zamanının oluşmuş olduğu tarihte, aynı sekilde Dosya sunucumuz üzerinde barınmaktadır.

image008

Review Recovery Selection bölümünde geri dönüş noktası için detaylı bilgi görebilmekteyiz. Bu bilgiler içinde Geri dönüş yapacak olduğumuz dosyamızı, dosyamızın boyutunu, kullanılan koruma yöntemini ve geri dönüş tarihinin bilgisi bizlere verilmektedir. Bilgiler amacımız için uygunsa eğer Next butonu ile ilerliyoruz.

Sihirbazımızdaki bir sonraki bölüm geri dönüşün nereye yapılacağının sorusudur. Bu bölümde, geri dönüş yapacak olduğumuz dosyamızı, dosya sunucumuz üzerinden gerçek barınmış olduğu dizini (Recovery to the orjinal location) seçebildiğimiz gibi dosya sunucumuz üzerinde veya DPM agent yüklü durumda bulunan bir sunucu üzerinde farklı bir yeri (Recovery to an alternate location) gösterebilmekteyiz.Dosyamızın barınmış olduğu gerçek dizini gösterip devam ediyorum.

image009

Geri dönüş işlemini kaybetmiş olduğum bir veri için gerçekleştirmiyorum. Geri dönüş işlemindeki amacım, sahip olduğum verinin son sürümünden önceki bir zaman dilimindeki sürümüne ihtiyacım olduğu için gerçekleştiriyorum. Bu amaç haricinde bozulan bir verimizi, silinen bir verimizi veya ulaşılamayan bir dosya sunucumuz üzerindeki verilere ihtiyaç olduğu gibi farklı amaçlar için gerçekleştirebiliriz.

Bu sebepten ötürü, geri dönüşü gerçekleştirecek olduğum verinin, dosya sunucusu üzerinde barınmış olduğu güncel sürümüne ulaşıp bilgilerine bakıyorum.

image010

Geri dönüş amacımızda, geri dönüş noktasında geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz verinin güncel sürümü bulunmaktadır. Existing version recovery behavior bölümünde,Güncel sürümün ne yapılacağının bilgisi isteniliyor.Tavsiye etmiş olduğumuz eylem Create Copy Seçimidir.Bu seçimi yaptığımız zaman, geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz verinin güncel sürümüne bir müdahalede bulunmayacaktır. Aynı dizine, aynı veriyi, aynı isimde ama sadece isminin başına geri dönüş tarihini ekleyip bir kopyasını oluşturacaktır. Eğer bu seçimde Skip – Overwrite işlemini gerçekleştirirsek mevcut güncel verinin üzerine verimizi geri dönecektir.

Restore Security bölümünde, geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz verinin güvenlik izinleri hakkında seçim yapmaktayız. Apply security settings of the destination computer seçimini gerçekleştirirsek geri dönüşün yapılmış olduğu dizinin güvenlik izinleri, geri dönüş yapmış olduğumuz verinin üzerine yazılacaktır. Apply security settings of the recovery point version seçimini gerçekleştirirsek, geri dönüş tarihinde verimizin sahip olduğu izinler ile birlikte geri dönüş yapılacaktır.

image011

İhtiyaç duymuş olduğumuz geri dönüş işlemlerini seçtikten sonra Recovery Butonu ile geri dönüşümüzübaşlatıyoruz. Geri dönüş işlemi networkümüze ve geri dönüş yapmış olduğumuz verinin boyutuna bağlı olarak belirli bir süre alacaktır.

image012

Geri dönüş işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra geri dönüşüm yapılmış olduğu dizini kontrol ediyoruz. Görüldüğü gibi gerçek dosyamız ilgili dizin altında görülebilmekte ve geri dönüş yapmış olduğumuz verinin bir kopyası geri dönüş tarihi dosya isminin başına yazılarak geri getirildiğini görebiliyoruz.

image013

Geri getirilen dosyamızın izinlerine baktığımız zaman, geri dönüşü gerçekleştirmiş olduğumuz dizindeki izinlerin otomatik olarak uygulandığını görebilmekteyiz.

image014

Geri dönüş işlemlerinde Replica Path ve Browse bölümünü ele aldık. Her iki geri dönüş işlemi amacımıza bağlı olarak kolaylık göstermektedir. Bu iki geri dönüş işlemi haricinde, bir veriyi geri getirebilmek için Recovery Bölümü altındaSearch bölümü bulunmaktadır. Search bölümünü kullanım amacımız, geniş geri dönüş süresinin olduğu koruma grupları için önerilmektedir. Searc bölümü altında geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz verinin bilgisini veriyoruz (Files and Folders), geri dönecek olduğumuz verinin bire bir ismini veya ismi içinde yer alan bir parçasını yazıyoruz, geri dönüşe ihtiyaç duymuş olduğumuz zaman dilimini, koruma altındaki sunucu ismini ve verinin barınmış olduğu yerin bilgisini verip Search butonuna bastığımız zaman vermiş olduğumuz kriterler çerçevesinde geri dönüşü gerçekleştirilebilecek verileri replica path’i altında arayıp, geri getirebilmemiz için hazır duruma getirecektir.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>