Anasayfa » Data Protection Manager 2010 ile Bare-Metal Recovery Planlı Migration

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 ile Bare-Metal Recovery Planlı Migration


Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı ile daha önceden almış olduğumuz Bare-Metal Recovery yedeğimizin geri dönüş işlemini gerçekleştireceğiz. Daha önce paylaşmış olduğumuz makalelerde Bara-Metal Recovery yedeklerimizin nasıl alınacağını, koruma grubumuzu oluşturmadan önce koruma altına alacak olduğumuz işletim sistemi üzerinde yapılması gerekli olan işlemleri ve geri dönüş için örnek senaryoları paylaşmıştık. Bu makalemizde ele almış olduğumuz konu Bare-Metal Recovery yedekleri ile planlı göç (Planlı Migration) işlemini gerçekleştireceğiz.Planlı Göç işlemindeki amacımız, mevcut koruma altında bulunan, BMR yedekleme işlemini gerçekleştirmiş olduğumuz sunucu işletim sistemimizin yüklü olmuş olduğu donanımı değiştireceğiz. Bu sunucu donanım değişikliğinin bir çok nedeni bulunabilmektedir. Daha iyi kaynaklara sahip bir sunucu üzerinde daha hızlı bir şekilde işlemlerin çalışması, güncel bir sunucunun daha fazla güven vermesi, eski sunucumuz üzerindeki kaynaklarının herhangi bir donanım arızası durumunda güncel bir sunucu kaynaklarına göre daha zor bulunması vb.. bir çok etkeni sıralayabiliriz.

image001


Göç işlemini gerçekleştirmeden önce, göç işlemini gerçekleştirecek olduğumuz sunucu işletim sisteminde en son BMR yedeğini gerçekleştiriyoruz. Eğer bu işlemi plansız migration olarak düşünecek olursak sahip olduğumuz en son yedeği kullanmamız gerekecektir. BMR yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra DPM 2010 Administrator Console Yönetimsel arayüzümüz üzerinde Recovery sekmesine geliyoruz. Recovery Sekmesi bölümünde Browse bölümü seçili durumdayken Recoverable data bölümünü genişletiyoruz. Domain (inter.comp) bilgimiz altında koruma altına almış olduğumuz ve göç işlemini gerçekleştirecek olduğumuz sunucumuzu buluyoruz ve System Protection bölümünü seçiyoruz. Sağ tarafta BMR ve System State Yedeklerini görebiliriz. Amacımız planlı göç olduğu için tarih bölümünden en son almış olduğumuz yedeği seçiyoruz ve Recoverable Item bölümünde Bare Metal Recovery seçili durumdayken sağ tuş ile Recover Butonuna basıyoruz.

image002


Karşımıza Recovery işlemi için yeni bir sihirbaz çıkmakta olup geri dönüş işlemini gerçekleştirecek olduğumuz sunucu işletim sisteminin bilgilerini bizlere vermektedir.


image003


Sihirbazımızda ilerlediğimiz zaman BMR Yedeklerinin geri dönüş yapılacak olduğu alanı istemektedir. Geri dönüşü copy to a network folderseçimini yapmamız gerekmektedir. BMR yedeği ve System state Yedeği, gerçek verinin barınmış olduğu noktaya geri dönülememektedir !


Alternatif olarak Copy to tape bölümü ile kasetlere arsivleme amacıyla geri dönebiliriz.

image004


Specify where you would like to copy database files bölümünde yedek verilerimizin nereye geri dönüş yapacağımızı bizlere sormaktadır. Geri dönüş yapılacak olan network folder’i üzerinde ihtiyaç duyulan boş alan miktarını Space required bölümünde görebiliriz.

image005


Geri dönüşü yapacak olduğumuz network folderi, DPM agent tüklü bulunan windows son kullanıcı veya sunucu işletim sistemine sahip olması gerekmektedir. Browse butonuna bastığım zaman sihirbazımız DPM agent yüklü durumda bulunan ve DPM sunucumuza tanıtılmış bilgisayarların listesini getirmektedir. Agent yüklü bulunan ve sahip olduğu disk üzerinde yeterli boş alana sahi olan Dosya sunucumu (w2008atilla) seçiyorum. Dosya sunucum üzerinde C Volume altında Recovery dizini görülmektedir. Bu alan DPM agent yüklü bulunan bütün bilgisayarlarda oluşan gizli bir dosyadır. Bu bölümü seçiyorum veya ihtiyacımıza göre farklı bir dizinde seçebilirim.


Geri dönüş yapacak olduğumuz bilgisayar için DPM agent lisansı almamıza gerek bulunmamaktadır. Bu bilgisayarın koruma altında olması zorunlu değildir. Geri dönüş işlemi için sadece bu bilgisayarın sahip olduğu disk üzerindeki boş alanı kullanacağız.

image006


Geri dönüş yapılacak olan bilgisayar üzerinde geri dönülecek veri için boş alanın olup-olmadığı DPM agent tarafından DPM sunucumuza bildiriliyor. Space available bölümünde geri dönüş yapılacak olan bilgisayar üzerindeki boş alanı görebilmekteyiz. Bu alan ihtiyacımızı karşılamaktadır.


BMR yedeklerimizin geri dönüş yapılacak olduğu alanı belirledikten sonra Restore Securty bölümü yani geri dönüş sonrası yedek verilerine ulaşılabilmesi için ihtiyaç duyulan izinleri belirliyoruz. Apply securty settings of the destination computer seçimini gerçekleştiriyorum. Bu seçim ile dosya sunucumuz üzerindeki güvenlik izinlerinin geri dönüşü gerçekleştirilen veriler üzerine uygulanmasını sağlayacaktır. Apply securty settings of recovery point version bölümünü seçseydim eğer, yedeklerin alınmış olduğu tarihteki güvenlik izinleri geri dönülen veri üzerine atanacaktır.

image007


Sihirbazımızdaki adımları tamamlamış durumdayız. Geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz veriler hakkında özet bir bilgiyi sihirbazımız karşımıza getirmekte. Recovery butonu ile işlemi başlatıyoruz.

image008


Recovery işlemi sırasında sihirbazımız Secovery Status : In Progress ekranını çıkartacaktır. Close butonu ile bu ekranı kapatıyorum ve DPM 2010 Administrator Console yönetim arayüzünde Monitoring sekmesinden anlık olarak izleyebiliyorum. Jobs bölümü altında Uygulamış olduğum filtre Group by Status Filter namaes All jobs in progress’ dediğim zaman geri dönüş işlemini anlık görüntüleyebilmekteyim.

image009


Geri dönüş işlemi tamamlandıktan sonra Filter namaes bölümünü Today’s jobs olarak değiştiriyorum. Tamamlanan görevleri görebilmekteyim. BMR yedeğinin tamamlandığını görebilmekteyim. Type bölümünde disk recovery olarak görülmektedir.

image010


Geri dönüş işlemini gerçekleştirmiş olduğum Dosya sunucumuz üzerinde geri dönüş alanını kontrol ediyorum. Geri dönüş işleminde DPM sunucumuz geri dönüş tarihi, bilgisayarın bilgileri vb.. bir çok alt-alta klasör oluşturacaktır. Önerim, bu alt-alta olan dosyalardan kurtulmanızdır. Nedeni geri dönüş işleminde network yolu göstereceğimiz zaman hataya sebep olacak isimlerdir. Alt-alta olan klasörlerden WindowsImageBackup folderini göstermemiz veya paylaştırmamız yeterlidir. WindowsImageBackup klasörü altında geri dönüş işlemini gerçekleştirecek olduğumuz bilgisayar isminde bir klasör ve BMRSystemRequirement.txt isminde bir dosya bulunmaktadır. Bu geri dönülen yedek içerisinde işletim sistemimizin dosyalarını, system state verilerini ve critical volumes verilerini kapsamaktadır.


Planlı geçiş işlemini gerçekleştirebilmemiz için Yedek verilerinin barınmış olduğu klasöre network üzerinden erişmemiz zorunludur. Bunun için gerekli izinleri ve paylaşımları vermeliyiz!

image011


DPM sunucumuz ve BMR yedeklerimizi paylaşmış olduğumuz dosya sunucumuz üzerindeki işlemleri tamamladık. Geçiş işlemini gerçekleştirebilmemiz için yeni donanımımız üzerinde sıfırdan windows server 2008 kurma işlemlerini başlıyoruz.


Kurulum sihirbazında Install now butonuna basmıyoruz ! Gerçekleştirecek olduğumuz işlem bir geri dönüş, bir geçiş olduğu için Repair your computer bölümünü seçiyoruz.

image012


System Recovery Options bölümünde geri dönüş araçlarını kullanacağımız belirleyip Next butonu ile devam ediyorum.

image013


System Recovery Options bölümünde System Image Recovery işlemini gerçekleştireceğim. Dosya sunucum üzerinde barınan, sistemin en son almış olduğum yedek verilerinin yolunu göstereceğim.

image014


Re-image your computer bölümünde görüldüğü gibi hiç bir imajımız bulunmamakta. Advanced bölümüyle sahip olduğum imajımı gösteriyorum.

image015


Sahip olduğum donanım üzerine herhangi bir işletim sistemi yüklü bulunmadığı için donanımın hiç bir sürücüsü tanıtılmış durumda değildir. Bu donanımlar arasında Network Kartıda yer almaktadır. Eğer sahip olduğumuz sunucu üzerindeki Network kartını Windows İşletim sistemi otomatik olarak algılayacaksa, sürücüsü windows işletim sistemi üzerinde bulunuyorsa Search for a system image on the network bölümünü seçip sahip olduğum yedek imajlarını network üzerinden arattıracağım. Eğer Network kartımı windows işletim sistemi otomatik olarak algılayamıyorsa, işletim sistemi sürücüleri arasında yer almıyorsa Install a driver butonu ile ilk önce Network kartını tanıtmam gerekecektir.


Sahip olduğum donanım üzerinde (Hyper-V üzerinde Guest OS’ dir.) Network kartı için Windows Server sürücüleri arasında yer aldığı için ilk bölümü seçiyorum.

image016


Gerçekleştirmiş olduğum işlemden sonra imajın network üzerinde aranabilmesi için Network özelliğinin aktif duruma getirileceğinin bilgisi paylaşılıyor. Yes butonundan sonra kısa bir sürede ilk önce Network kartının Sürücüsü yükleiyor, ardından ortamdaki DHCP sunucusundan IP adresi tahsis ediliyor. Ortamda DHCP sunucusu yoksa eğer network üzerinden imajın geri dönüşünü gerçekleştiremeyeceğiz. Bu gibi durumlarda sahip olduğumuz imajı bir DVD sürücüsüne yazdırıp, DVD sürücüsü üzerinden imajı göstermemiz gerekecektir.

image017


Yeni sunucumuz üzerine Network kartı yüklendi ve DHCP sunucumuz üzerinden IP adresini kiraladı. İmajımızın barınmış olduğu dosya sunucumuzu ve imajın barınmış olduğu paylaşılmış alanıSpecify the location of the system image bölümünde gösteriyoruz.

image018


İmajımızın barınmış olduğu paylaşılmış alanda, imajımızı okuma hakkına sahip kullanıcı ile kimliğimizi doğruluyoruz.

image019


Geri dönüş yapılacak olan imajımız algılanmış durumda. Sahip olduğumuz imajın en sonra ne zaman alındığını Most Recent system image bölümünde görebiliriz. Computer bölümünde ise imajın hangi sunucumuza ait olduğunu görebiliyoruz. Bilgiler doğruysa Next butonu ile devam ediyoruz.

image020


Sahip olduğumuz yedek verilerinin, imajın sadece C volumunun olduğunu görebiliyoruz. Eğer sunucumuz üzerinde başka sürücülerde varsa bunları volume yedek alarak ayrıca geri dönmemiz gerekmektedir. Benim sunucum üzerinde sadece C sürücüsü bulunduğu için bu bilgiyi görüyorum ve amacımı karşılıyor. Next butonu ile devam ediyoruz.

image021


Choose addtional restore options bölümünde geri dönüş için diğer seçenekleri belirliyoruz. Yeni sunucumuz üzerinde birden fazla disk bulunuyorsa eğer, geri dönüşün yapılacak olduğu sürücü haridinde ki sürücülere herhangi bir işlemin yapılmaması gerektiğini, format atılmaması gerektiğini Exclude disks bölümünden seçiyoruz.

Sahip olduğumuz yeni sunucu üzerindeki donanım kaynakları, eski sunucumuz üzerindeki donanım kaynaklarından farklıysa ve windows server 2008 işletim sistemi tarafından otomatik olarak bu farklı donanım kaynakları algılanmıyorsa Install Drivers bölümü ile imajın geri dönülmesi haricinde bu sürücülerinde yüklenmesini sağlayabilmekteyiz. Bu beklenmedik bir hatayı (yüksek ihtimalle oluşabilecek bir mavi ekran hatası) önleyecektir. Eğer benzer veya aynı sunucu üzerine imajı geri yüklüyorsak bu bölümü seçmemize gerek yoktur.

image022


İmajın geri yüklenmesinin ardından sistemin yeniden başlatılmasını ve otomatik olarak yeni güncelleştirme varsa almasını sağlayabiliriz.

image023


Sihirbazımız tamamlandığı zaman finish butonu ile bitiriyoruz. Bizlere verilen son uyarı imajın geri yüklenecek olan disk havuzunun (Exclude olarak ayırmadığımız alan) formatlanacak ve bu işlemden sonra imajın yükleneceği bilgisi paylaşılıyor. Uyarıyı yes butonu ile onaylıyoruz.

image024


Sistem geri yükleme işlemi başladı.

image025


Yükleme işleminden sonra sistem kendisini otomatik olarak yeniden başlatıyor.

image026


Geri yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı. Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi son almış olduğumuz imaj başarılı bir şekilde geri yüklendi. DPM 2010 Bara-Metal Recovery işlemi ile bir sunucu üzerinde bulunan bütün verileri, uygulamaları (SQL, Exchange vb..), yüklü bulunan rol ve features’ leri tekrardan yüklemeden imajdan geri dönüş yaparak hızlı bir şekilde sistemimizi tekrardan çalışır duruma geri getirdik veya planlı bir geçiş gerçekleştirdik.
Sol tarafta bulunan sunucu şu anda hizmet etmekte. Sağ taraftaki sunucum ise yeni sunucum olarak hizmet edecektir. Dikkat ederseniz BMR geri dönüşü yapmış olduğum sunucu üzerinde network iletişimini kapatmış durumdayım. Bunun nedeni BMR geri dönüşü yapmış olduğum sunucu, gerçek sunucu ile bire bir aynı durumda ve sistemde herhangi bir isim çakışması olmaması için network kaynaklarını kapattım.Yeni sunucum üzerindeki Network kartı, yedeği almış olduğum sunucunun network kartından farklı olduğu için herhangi bir sabit IP atanmış durumda değildir. Kurulum sırasında DHCP sunucusu üzerinden almış olduğu IP adresini kullanmaya devam etmektedir. BMR yedeğinden geri dönüş yapmış olduğumuz sunucuyu, gerçek ortama dahil etmeden önce gerçek sunucu üzerinde değişen veri varsa yeni sunucu üzerine aktarılmasını, eski sunucu networkden çıkarıldıktan sonra yeni sunucunun networke dahil edilmesi ve I adresinin sabitlenmesi ile işlemleri tamamlayabilmekteyiz.Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>