Anasayfa » Data Protection Manager 2010 BMR Yedeği İçinden Windows Server Backup Aracı ve AttachVHD Teknolojisi ile Tek Bir Klasörü Geri Dönmek

Makaleyi Paylaş

Microsoft System Center Yönetim Ailesi

Data Protection Manager 2010 BMR Yedeği İçinden Windows Server Backup Aracı ve AttachVHD Teknolojisi ile Tek Bir Klasörü Geri Dönmek

Sistem Center Data Protection Manager 2010 yazılımı, Ws08 sunucu işletim sistemlerinin Bare-Metal Recovery korumasını gerçekleştirirken Ws08 Sunucu işletim sisteminin yedekleme aracı olan Windows server Backup Aracını kullanmaktadır.

BMR Yedeği, Windows Server Sunucu işletim sistemlerinin barınmış olduğu sistem diskinin bire bir resmini (imajını) alma teknolojisidir. İşletim sisteminin barınmış olduğu disk üzerindeki bütün verileri volume bazlı almakta ve ihtiyaç anında geri dönmektedir.

Data Protection Manager 2010 Yazılımı ile Sistem Koruması makalelerimizde bu özellik ve ihtiyaçdan bahsetmiştik, konu hakkında detaylı bilgi için makalelerimizi inceleye bilirsiniz.

image001

BMR yedeğini bir felaket anı için kullanmamız önerilmekedir. Dosya veya uygulama veri tabanı geri dönüşü için önerilmediğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Fakat BMR yedekleme teknolojisine bakıldığı zaman, sunucu işletim sisteminin barınmış olduğu diskin imajını alırken, bu disk içinde işletim sistemi ile birlikte barınan özel dosyalarımızda bulunmaktadır. Ve özel dosyalarımız için herhangi bir koruma politikası oluşturmadıysak ve bu dosyalarımızdan bir/bir kaçı bozulduysa veya eski sürümünü ihtiyacımız bulunuyorsa BMR yedeği, bu ihtiyacımıza cevap verebilmektedir.

Sponsor

Data Protection Manager 2010 yazılımı üzerinden,  güncel/ihtiyaç duymuş olduğumuz BMR yedeğini bir network yoluna geri döndüğümüzü var sayarak işlemlere devam edeceğim. Geri dönüş işleminin nasıl yapıldığını hatırlamak için Data Protection Manager 2010 ile Bare-Metal Recovery (Planlı Migration) ismindeki makalemi tekrardan okumanızı önereceğim.

BMR Yedeği alınan, koruma altında bulunan sunucum üzerine bağlantıyı gerçekleştiriyorum ve Windows Server Backup Aracını çalıştırıp Actions bölümünden Recovery Sekmesini seçiyorum.

Sihirbazımız karşımıza Recovery Wizard’ i çıkartmakta olup sihirbazın ilk bölümde geri dönüş yapacak olduğum BMR yedeğinin bir network yolu (Remote shared folder) üzerinde olduğunu seçiyorum ve ilerliyorum.

image002

BMR yedeğimin barınmış olduğu network yolunu gösteriyorum.

image003

BMR yedeğinin barınmış olduğu netwokü gösterdikten sonra WSB aracı, göstermiş olduğumuz yol içindeki BMR yedeğinin hangi tarihte olduğunun bilgisini bizlere vermektedir. Gösterilen tarih amacımıza uygunsa Next butonu ile devam ediyoruz.

image004

Geri dönüşünü gerçekleştirecek olduğumuz amacı belirliyoruz. Amacımız bir dosya ve klasörü geri getirmek olduğu için Files and folders bölümünü seçip devam ediyorum.

Bu bölüm altında Volumes ve System State verilerininde geri dönülebildiğini görebilmekteyiz. Fakat bu diğer iki seçenek Windows işletim sistemimiz çalışırken gerçekleştiremeyiz. Bu geri dönüşler için DSRM bölümünden yapabilmekteyiz. Ama Dosya ve klasör geri dönüşünü windows işletim sistemimiz normal çalışırken gerçekleştirebilmekteyiz.

image005

Select Items to Recoverbölümünde geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz doysa ve klasörü seçip Next butonu ile devam ediyoruz. Available items bölümü altındaki dosyalara baktığımız zaman BMR yedekleme teknolojisi ile koruma altına almış olduğumuz sunucu işletim sisteminin barınmış olduğu disk üzerindeki bütün verilerin sıralandığını görebilmekteyiz.

image006

Specift Recovery Options bölümünde, ihtiyaç duymuş olduğumuz dosya ve klasörün nereye geri getirileceğinin bilgisini istemektedir. Geri dönüş işlemini orjinal yerine geri dönememekteyiz. Another Location bölümünde geri dönüşü gerçekleştirecek olduğumuz alanın yolunu gösteriyoruz.

When this wizard fins items in the backup that are already in the recovery destination bölümünde üç farklı seçeneceğimiz bulunmaktadır.

Create copies so that you have both versions kutusunu seçersek geri dönüş yapmış olduğumuz verinin bir kopyasını oluşturacaktır.

Overwrite the existing versions with the recovery versions kutusunu seçersek, geri dönüş yapmış olduğumuz yol üzerinde, geri dönüş yapmış olduğumuz verinin aynısı bulunuyorsa eğer geri dönüş işleminde mevcut bulunan verinin üzerine yazmasını belirtiyoruz.

Do not recovery the items tjat already exist on the recovery destination kutusunu işaretlersek, geri dönüş yolunda geri dönülen verinin aynısı bulunuyorsa bu verileri geri dönmemesi gerektiğini belirtiyoruz.

Güvenlik bölümlerinde Restore access control list (ACL) permissions to the file or folder being recovered kutusunu işaretlememiz, BMR yedeğinin alınmış olduğu tarihte, geri dönüş yapacak olduğumuz verinin sahip olduğu güvenlik hakları ile birlikte geri dönüş işleminin yapılması gerektiğini belirtiyorum. Eğer bu kutuyu seçmezsem, geri dönülen veriler, geri dönüş yapılan alanın sahip olduğu izinleri kullanacaktır.

image007

Geri dönüş yapılacak olan verilerimizi Confirmation bölümünde görüyoruz ve recovery butonu ile işlemlere başlıyorum ve geri dönmekte olduğum verilerin boyutuna bağlı olarak belirli bir süre sonra işlem başarılı bir şekilde tamamlanıyor.

image008

Geri dönüş yapmış olduğumuz yolu kontrol ettiğimiz zaman ihtiyaç duymuş olduğumuz klasör ve dosyaların BMR yedeği içinden çıkartılıp, kullanıma hazır duruma getirildiğini görebilmekteyiz.

BMR yedeği içinde barınan tek bir dosyamızı Windows Server Backup Aracını kullanarak geri getirebildik.
Diğer bir yöntem ise AttachVhd özelliğini kullanarak BMR yedeği içinde barınan bir dosyayı geri getirebilmekteyiz.

image009

Bilindiği gibi Windows Server Backup Teknolojisi ile birlikte almış olduğumuz yedekler artık bir VHD dosyası içinde barınmaktadır.
Data Protection Manager yazılımı ile geri dönüş yapmış olduğumuz noktayı kontrol ettiğimiz zaman, geri dönüşünü gerçekleştirmiş olduğumuz verinin bir VHD dosyası içinde barındığını görebilmekteyiz.

image010

Bu barınan VHD’ yi nasıl kullanabileceğiz.
Sahip olduğumuz Vhd dosyamızı Hyper-V sunucusu üzerinde barınan Guest Sanal İşletim sistemine bağladığımız zaman kullanamayız (Hyper-V üzerinde çalışabilmesi için convert işlemlerini gerçekleştiren 3rd Party yazılımlar bulunmaktadır. Fakat bu işlemin desteği bulunmamaktadır.) Hyper-V servisinin kullanmış olduğu sanal disk işletim sistemi ile aynı uzantıya sahip olsa bile configurasyon bilgisi farklı olduğu için desteklenen bir çözüm olarak bu işlemi yapamamaktayız.

Fakat Windows Server 2008 Release Two sürümü ile birlikte, Disk Manager’imizi kullanarak Ws08R2 yüklü bulunan bir sunucumuza (sanal/fiziksel) sahip olduğumuz yedek Vhd dosyamızı gösterip kullanabilmekteyiz. Dsik manager üzerinde sağ tuş \ Attach VHD bölümünü tıklıyoruz.

image011

Karşımıza Attach Virtual Hard Disk bölümü çıkmakta olup bu bölüme Yedek Vhd dosyamızın barınmış olduğu dizinin yolunu gösteriyoruz.

image012

İşlemleri tamamladıktan sonra sahip olduğumuz yedek vhd dosyamız Ws08R2 sunucu işletim sistemi yüklü bulunan sunucumuzun disk bölümünde yerini aldı. Eklemiş olduğumuz vhd disk, disk manager üzerinde Turkuaz Renginde görülecektir.

image013

Sol taraftaki bölüm (Local disk (C:)) dizini Data Protection Manager yazılımı ile BMR yedeğini almış olduğumuz gerçek sunucu işletim sistemimiz ve içindeki veriler.

Sağ taraftaki bölüm (Local disk(E:)) dizini Data Protection Manager yazılımı ile geri dönüş yapmış olduğumuz network dizini altında barınan Vhd dosyamızın içidir. Klasör ve Dosyalar içinde gezinip ihtiyaç duymuş olduğumuz veriyi kopyala\yapıştır teknolojisi ile geri getirebilmekteyiz. Ayrıca bu vhd dosyamızı koruma altına aldığımız sunucu işletim sistemimiz üzerinde gerçekleştirmemiz zorunlu değildir. Herhangi bir Ws08R2 yüklü bulunan bir sunucu işletim sisteminde rahatlıkla gerçekleştirebilmekteyiz.

image014

İhtiyaç duymuş olduğumuz veriyi geri getirdikten sonra Ws08R2 sunucu işletim sistemize bağlantısını gerçekleştirmiş olduğumuz VHD dosyamızın üzerinde sağ tuş\Detach Vhd butonu ile ayırabilmekteyiz.

Fatih KARAALİOĞLU
Çözüm Park Bilişim Portalı Kurucu Üyesi

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın