Forum

Flash bellek ile bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Flash bellek ile bilgisayar acilisini nasil kontrol edebiliriz

mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Flash bellek takilonca bilgisayarin acilmasini 

Cikarilinca acilmasini istemiyoruz

Ancak bunun mantigi nedir

Akilli tahtalarin ogretmen kendi flash bellegini takinca calismasini cikarinca calismamasini istiyoruz

Hangi mantiga gore bir uygulama gelistirebiliriz

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 09/10/2016 21:00
Sinem Erkan
(@sinemerkan)
Üye

basit olarak bir program yazılarak açılışta çalışması saglanabilir ve buna göre gerekli kontrolleri yaparak istediginiz olabilir ,yada BIOS ' a gömmek lazım ama zahmetli ve pahalı olabilir .

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2016 22:23
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Ne yapabiliriz

Neyi kontrol edebiliriz

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 09/10/2016 22:25
Sinem Erkan
(@sinemerkan)
Üye

Açılış için ancak BIOS ' a gömmen lazım  , diger durumda ise kullanıcı login oldukdan sonra süreç başlayabilir , yada bir servis yazabilir servis login ekreanında daha önce devreye girdigi icin olabilir , Forumda USD konusu işlendi bir kac gun once ona bakıp nasıl kontrol edecegi hakkında fikir verir .

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/10/2016 00:01
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Forumda konuyu bulamadim. Link verirseniz sevinirim

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 10/10/2016 00:33
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Flash bellegin id dwgeri uzerinden islem yapacagim. Ogretmenin flash bellegi taktiginda id degeri uzerinden islem yapacak. Ancak bu degeri kontrol etmek icin iki program mi yazmam gerekiyor. Tam kavrayamadim bu mantigi

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 11/10/2016 08:13
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

acil fikirlerinizi bekliyorum arkadaslar

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 11/10/2016 12:11
Sinem Erkan
(@sinemerkan)
Üye

usb olmadan pc açılması istiyorsan bunu ancak BIOS ' gömerek yapabilirsin ,ki bu çok zor ( bütçe imkan vs. ) , USB olmadan program açılmasın doungle gibi bir şey istiyorsan aşadaki metod işini görecektir .

public static List<USBDeviceInfo> GetUSBDevices()

{

List<USBDeviceInfo> devices = new List<USBDeviceInfo>();

ManagementObjectCollection collection;

using (var searcher = new ManagementObjectSearcher(@"Select * From Win32_USBHub"))

collection = searcher.Get(); foreach (var device in collection)

{

devices.Add(new USBDeviceInfo(

(string)device.GetPropertyValue("DeviceID"),

(string)device.GetPropertyValue("PNPDeviceID"),

(string)device.GetPropertyValue("Description") ));

}

collection.Dispose();

return devices;

}

}

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/10/2016 13:17
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

cevabınız için teşekkürler

usb olmayacak ancak öğretmenin usb si olursa açılacak. öğrenci takarsa olmayacak. veri tabanıyla yapalım diyoruz. öğretmenin flash belleiğinin id degerini öğretmenle eşitleyelim diyoruz. sıkıntı şu akıllı tahtalarda internet yok. onun için de veritabanı güncellenemiyor. takılan belleğin öğretmenin olduğunu nasıl anlayacağız. öğrenci öğretmenin flash belleğini kopyalayabilir.

ne önerirsiniz.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 11/10/2016 14:37
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Ben aktif yazılımcı değilim ama power kontrolüne değil login aşamasına odaklanın. e-imza ve login credentials uygulamalarını araştırın size fikir verecektir. Akıllı tahtanın altyapısında ne çalışıyor bilmiyorum windows, android vesair de sertifika içeren dungle, credential uygulanabiliyor. e-devlet imza usb'lerinde ki gibi özel usb ürettirebilirsiniz ayrı device id, vendor id olur read only olur (istenirse kopyalanabilir, clonlanabilir engellemek mümkün değil) store device olmamış olur ve görünmez, üretilmiş bir sertifika yada crypt edilmiş bir file dan kod içerir bunun login doğrulaması yaptırılır... Güncellik içinde tarih ve certificate id kontrolü olabilir belirli periyotlarla dungle müşteriyle gönderilir. Geri kalanı herşeyde olduğu gibi fiziksel güvenlik.. Peki bunlara gerek var mı sorgulamak lazım sadece uygulama şifre kontrolü ile de tekil yönetim sağlanabilir OS'un login aşaması sonrası da user-pass login yazılabilir hatta os öncesi de olabilir bios üzerinden veya boot password protection tool olarak aratın.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/10/2016 17:06
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

flash belleğin seri numarası ile harddiskin seri numarasını | yada & bit işlemi ile işleme sokuyorum. bu işlemden sonra flash belleğin seri numarasını nasıl bulabilriiz

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 13/10/2016 13:26
egemen köksal
(@egemenkoksal)
Üye

Bilgisayar açılışında yani power aşamasında bunu yapamazsınız. Yapabilmeniz için ciddi bir bütçe gerekir. Bu işlemi logon ekranında uygulayacağınız bir sistem ile çözebilirsiniz.

Smartcard, veya firma muhasebecilerinin kullandığı eimzalı  mali mühür benzeri..

Ben size başka bir yol önereyim.

TrueKey

http://www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/true-key/intel-true-key-technology.html

araştırın lütfen. Kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/11/2016 12:36
Halit ŞİMŞEK
(@HalitSiMSEK)
Üye

Merhaba,

eğer hangi öğretmenin hangi tahtayı ne zaman kullandığı gibi bir veri girdisi oluşturmak istiyorsanız ben anlattıklarınıza göre pek mümkün gözükmüyor ancak amaç sistemi kitleyip tahtayı öğretmen olmadan kullandırtmamaksa size tek yol önerebilirim.

1. İşletim sistemini usb belleğe klon alın ve tahtanın içindeki işletim sistemini silin. işletim sistemi bellekte olduğu için öğretmen belleği takmadan bilgisayar açılmayacaktır. biostan usb boot falan onları anlatmıyorum 🙂
CevapAlıntı
Gönderildi : 02/11/2016 11:39
Kayhan Kayrakli
(@KayhanKayrakli)
Üye

mevlüt bey burada asıl amaç ne? öğrencilerin bilgisayarı/akıllı tahtayı kullanmaması mı? onu söylerseniz ona göre yardımcı olunabilir.

9 yıldır özel okullarda çalışıyorum, öğrenci o bilgisayarı kullanmak isterse kullanır. kullanmak ister de bir şekilde engellerseniz bu sefer öğrenciler de sizin kullanmanızı engeller 🙂 çocuklarla zıtlaşmak en kötü seçenek.

usb üzerinden çalışan sistemler denedik daha önce ve şöyle sıkıntılar yaşadık;

• öğretmen usbyi unuttu,
  • usb başka yerde kullanılıp virüs bulaştırıldı ve açılış sistemini çalıştıramadı,
  • usb sınıfta unutuldu, çocuklar kontrol programını devre dışı bıraktı.

eğer kontrol ağdan sağlanıyorsa anlık ağ sıkıntıları çok büyük dert oluyor.

bilgisayara şifre koysanız çocuklar 3 günde çözüyor. 

çözüm olarak;

• biz sınıflarda akıllı tahta olduğu için klavye, mouse kaldırdık
  • pclerde admin kullanıcısı değil, yetkisiz ya da guest hesabı kullanıyoruz,
  • interneti de pfsense ile kontrol ediyoruz... sıkıntılar baya bir azaldı.

illa bir çözüm istiyorsanız, parmak izi kontrollü notebook ya da bu mantıkla çalışan bir sistem olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2016 13:28
Burak Şentürk
(@BurakSenturk)
Üye

Hocam Selam,

Tüm yazıları okuyamadım ancak kısa bir kaç bilgi vereyim daha önce bahsedilmiş ise söyleyeceklerim şimdiden affola 🙂

İlk olarak işletim sistemlerinin windows olduğunu varsayıyorum. Herhangi bir kullanıcı login olmadan önce çalışması gereken bir kodumuz var. (Bu kısıma sonra geliriz) Bu noktada yapılması gereken programı startup a değil, servis olarak eklenmesidir ki login öncesi devreye girsin.

USB takılı iken bilgisayarı başlattığımızda servis login öncesi çalışıp bilgisayarın açılmasına izin verebilir ya da bilgisayarı otomatik kapatabilir. 

Algoritma basit :

önce flash belleğin takıldığı drive'ı bulun.

Sonra o driver içerisindeki bir pathteki dosyayı okuyun.

Dosya ok ise devam et, değil ise shutdown gibi...

şifreleme yapsını arttırabilmek için service kodunuzun on startında takla üstüne takla atılabilir, burası biraz hayal gücünüze kalmış.

Umarım işinize yarar, 

İyi Günler Dilerim,

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/11/2016 14:35
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Services nasil yazilabilir. bununla ilgili ornek uygulama yada bir makale onerir misiniz

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/11/2016 23:59
Murat Nazikgül
(@MuratNazikgul)
Üye

Mevlüt bey kendi okulumuzda kullandığımız Rohos yazılımını tavsiye ederim kullanımı çok kolay ücretli bir uygulama fakat demosu işimizi görüyor demo da usbye tek kullanıcı tanımlaya biliyorsunuz fakat açılıştı bilgisayarın on/off düğmesine basmanız gerekli oto login yapıyor ve usb yi çıkarınca siz nasıl ayarlarsanız oturumu kapatır, bilgisayarı kapatır, uykuya geçer,hiç bir şey yapmaz gibi şeçenekleri var

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2016 11:19
Paylaş: