Windows 2000 den 20...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2000 den 2003 e geçiş  

  RSS
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

merhabalar yeni bir makinaya geçeceğiniz için ilk önce domain controller ile ilgili işlemleri yapmanız gerekir.

1)yeni serverınıza işletim sistemini kurun ve domaine dahil edin.

2)dcpromo komutu ile servera active directory kurun. ancak bu yeni serverımız additional dc olarak kurulacak.

 3)dc kurulumu bittikten sonra her iki makina belirli bir süre birlikte çalışsınlar. birkaç saat yeter. bu arada sizde biraz dinlenin :))

4)sıra geldi exchange servera. bunun için öncelikle var olan exchange servera hiç dokunmayın. yeni kurduğunuz servera exchange kurun ancak kurarken varolan organizasyon içinde yeni bir exchange kurulumu seçin.

5)exchange kurulumu bittikten sonra esm'de siz her iki serverı da göreceksiniz. sıra geldi birinci serverdaki mailboxları yeni oluşturduğunuz servera taşımak. yada migration işlemi yada exmerge kullanarak veya mailler pst'de tutuluyorsa sorun yok yola devam.

 6)mailboxları taşıdıktan sonra bir gün bu sistemle çalışın. test edin sistemi.

7)herşey normal ise birinci exchange serverı ortadan kaldırın. ancak exchange serverı ortadan kaldırmak biraz zordur. belki adsiedit ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. ancak bunu da microsoftun sitesindeki makaleler sayesinde halledebilirsiniz. birinci exchange server ortadan kalktı sayıyorum ve diğer aşamalara geçiyoruz.

 8)sıra geldi domain controller işlemlerimize. birinci domain controllerı devre dışı bırakmamız gerekiyor. bunun için ise ilk öncelikle birinci domain controller üzerinde bulunan fsmo rollerinin yeni yani additional server olarak kurduğumuz servera taşımaktır.

9) 5 adet rolümüz var; PDC emulator,RID Master,Domain Name (naming) Master,Schema Master,Infrastructure Master bütün bunları yeni servera taşıman lazım http://support.microsoft.com/kb/324801 yukarıdaki makale transfer işlemlerini anlatıyor ancak o yapıda transfer edemeyebilirsiniz bazı rolleri mecburen seize etmeniz gerekicek onun için de aşağıdaki makaleyi takip edin. http://support.microsoft.com/kb/255504

 10)gereken rolleri taşıdık. ancak unutmamamız gereken bir nokta var ki oda çok önemli. additional dc olarak kurulan domain contoller ilk aşamada Global Catalog (GC) değildir bunu vermeniz gerekiyor. Site and Servicesten yapabilirsiniz.bununla ilgili makale de aşağıdaki vardır. http://support.microsoft.com/kb/313994

11)bütün rolleri ve exchange server ile ilgili işlemlerimizi tamamladıysak sıra geldi eski yani birinci serverımızı ortadan kaldırmaya. bunun içinde yine active directory kurulumu yaparken kullandığımız dcpromo komutunu kullanacağız ve wizardları takip edeceğiz. ancak önemli bir nokta kaldırma aşamasında "bu domaindeki son domain controller mı" kısmını işaretlemiyoruz çünkü bizim geride kalan bir domain controllerimiz var. evet artık eski serverınıza istediğinizi yapabilirsiniz... datalarınız varsa onları da transfer ettikten sonra iş bitmiştir. geçmiş olsun... eksiklikler varsa affola. malum işin başında değiliz. başında olsak daha farklı olur... yazıyla ancak bu kadar :)) kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

Alıntı
Gönderildi : 24/02/2008 16:35
Paylaş: