WMIC - Windows Mana...

Bildirimler
Hepsini Temizle

WMIC - Windows Management Instrumentation Command-line  

RSS
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Windows Yönetim Araçları komut satırı (WMIC), Windows Server 2003 ailesindeki işletim sistemlerini çalıştıran bilgisayarları yönetmek için WMI’dan yararlanmanıza olanak vermek amacıyla, Windows Yönetim Araçları’na (WMI) yönelik, basit bir komut satırı arabirimi sağlar. WMIC, varolan kabuklar ve hizmet programı komutlarıyla birlikte çalışır ve komut dosyaları veya diğer yönetime dayalı uygulamalar yoluyla kolayca genişletilebilir.

wmic’yi kullanmak için komut satırına wmic yazmak yeterlidir.wmic /? yazarak wmic ile yapabileceklerinizin listesini alabilirsiniz.

Mesela wmic ile servislerinizin listesini almak isterseniz;

wmic komut satırında SERVICE yazmanız yeterlidir.

Bunu bir dosyaya çıktı olarak yollamak isterseniz;

WMIC /OUTPUT:”C:\ServiceList.txt”

Service komut çıktısında çok fazla detay var, bana hepsi lazım değil derseniz özelleştirebilirsiniz:

WMIC Service Get caption, name, Started, Startname, state

gibi özelleştirebilir, istediğiniz kolonlardaki bilgiyi alabilirsiniz.

Çıktıyı tekst değil de html formatında da alabilirsiniz. Hatta ir kolono göre sıralayabilirsiniz de:
WMIC /OUTPUT:”C:\ServiceList.html” SERVICE Get caption, name, Started, Startname, state /format:”htable-sortby.xsl”:”sortby=State”

WMIC’i hem lokal makinede kullanabilirsiniz hem de uzak bilgisayarlardan bilgi toplayabilir veya konfigurasyon yapabilirsiniz.

Bir uzak makinenin TCP/IP ayarlarını öğrenmek için NICCONFIG parametresini kullanabilirsiniz:

WMIC /NODE:”UzakMakineAdi” /USER:”Domain\KullaniciAdi” /PASSWORD:”P@ssw0rd” /OUTPUT:”C:\IpConfig.txt” NICCONFIG Get Caption,IpAddress, IpSubnet, DNSHostName, DefaultIpGateway, DHCPEnabled, DHCPServer, WINSPrimaryServer, DHCPEnabled

Alıntı
Gönderildi : 24/02/2008 16:29
Paylaş: