SBS 2003 TR Serverı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2003 TR Serverı Server 2008 Standart Migration İşlemi  

RSS
Huseyin Bagdadioglu
(@huseyinbagdadioglu)
Üye

Merhaba Arkadaşlar,

Yapmam gereken biraz karışık bir migration senaryosu var. Sbs 2003 TR yüklü bir serverda bulunan Active Directory , DNS , File Server , DHCP gibi roller var . Yüklü olan Exchange Server 2003 kullanılmıyor. Şirket Server 2008 Standart yazılımı almış ve Server 2008 Standart işletim sistemine migration yapmam gerekiyor.  Böyle bir migration senaryosunda görüşlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum..

Şimdiden Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 09/04/2009 00:50
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

aslıdan çok karmaşık değil.

ilk önce windows server 2008 yapısına sbs 2003 yapınızı hazırlamanız gerekiyor. bunun için de windows 2008 server dvd'si içindeki Sources altındaydı sanırım yanlış hatırlamıyorsam. adprep klasörünü SBS2003 üzerindeki bir alana kopayalayın ve daha sonra da komut satırından o dizine erişin ve adprep /foresprep ve adprep /domainprep komutlarını çalıştırın. böylece 2003 yapısı 2008 yapısı için hazırlanmış olur.

ardından windows 2008 serverı additional dc olarak konfigüre edin. bu durumda birkaç saat çalışmalarını bekleyin. ardından da file server ile ilgili işlemlerinizi yapın. dosyaları yeni sunucunuza taşıyın.

dns kurun (dns'i additional dc olarak eklemeden önce de kurabilirsiniz ve zone transferi ile dns bilgilerini replike edebilirsiniz.)

daha sonra dhcp kurarsınız.

ardından fsmo rollerini windows 2008 dc'sine taşırsınız. (manuel olarak taşınmasını öneririm ben. ilk sunucu üzerinde active directory kaldırılınca bu roller otomaik olarak yeni sunucuya geçer ama ne olur ne olmaz diye siz manuel olarak taşıyın.)

daha sonra ilk sunucudan active directory kaldırın.

hatta file server olarak görevine devam edebilir. eğer 2008'i bu sunucuya kurmayacaksanız tekrardan. dolayısı ile file server ile ilgili işlemlerinizi yapmamış olursunuz.

gelelim en önemli noktaya ; siz bu işlem için bir makinaya daha ihtiyaç duyacaksınız. sbs2003'ü inplace olarak windows 2008'e upgrade edemezsiniz. buna izin vermez. ancak windows server 2008'i ikinci bir makinaya kurup yukarıda tanımladığım işlemleri yapıp daha sonra sunucunuzun işi bittikten sonra eski sunucunuza 2008 kurup yukarıdaki aynı işlemleri tekrardan ona doğru yapmanız gerekir.

konu ile ilgili makaleler bölümüne de bakabilirsiniz. 

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2009 01:55
Huseyin Bagdadioglu
(@huseyinbagdadioglu)
Üye

Mümin Hocam ,

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler. Her ihtimale karşı mevcut SBS 2003 TR serverı sanal ortama  taşıyarak dediklerinizi denemiştim. Herhangi problem görünmüyor. Sizin yorumlarınızdan sonra eksik olarak yaptığım bazı işlemlerin olduğunu farkettim . Eksikleri tamamlayarak denedikten sonra sizi bilgilendireceğim.  

Bu arada MVP ünvanınız hayırlı uğurlu olur inşallah. 

İlginize Teşekkür Ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2009 03:11
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

ekip adına biz size teşekkür ederiz...

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2009 12:15
Huseyin Bagdadioglu
(@huseyinbagdadioglu)
Üye

Tekrar Merhaba Arkadaşlar;

Şu anda Server'ın Migration işlemine başladım. Ancak Server 2008 Standart'ı bir IBM X3650 ye raid 5 yapısının üstüne kurdum. Migration İşlemine bir türlü başlayamadım. Sebebi ise Server Manager'da ''Roles : Error''' olarak görüyorum . Ve dcpromo ile AD'nin  migration işlemine başlamak istediğimde 

''Failed to İnstall Active Directory Domain Services binaries. The error was: The referenced assembly is not installed on your system.''  diye bir hata Alıyorum. Bu hatayla karşılaşan arkadaşların yardımlarını önemle rica ediyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2009 05:05
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Selam,

Aynı sorun için bu yöntem önerilmiş, çözüm bulunamadıysa denermisin

Create an unattend.txt file.

To add a DC to an existing domain, you can use:

[DCInstall]
AutoConfigDNS=Yes
ConfirmGc=Yes
DatabasePath=E:\Windows\NTDS
LogPath=c:\windows\NTDS
RebootOnSuccess=Yes
ReplicaDomainDNSName=rnd.local
ReplicaOrNewDomain=Replica
ReplicationSourceDC=srv02.rnd.local
SafeModeAdminPassword=passwordhere
SysVolPath=e:\windows\SysVol
UserDomain=rnd\Administrator
/Password:passwordhere

You can replace passwordhere for a * if you don't want that the password is in clear text in the file.

The commando for installing the domain controller with the answer file is: dcpromo /unattend:filename.txt

kaynak: http://www.helpmij.nl/forum/showthread.php?t=390082

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2009 02:21
Huseyin Bagdadioglu
(@huseyinbagdadioglu)
Üye

Merhaba Mesut Hocam ,

Geri bildirim biraz geç oldu. Kusura bakmayın. işletim sisteminin dvd'si microsoft.com'dan indirilen bir dvd . İndirilen ISO dosyası yazdırılırken bir problem oluşmuş ya da indirilen iso 'da bir sorun oluşmuş. Başka bir dvd ile kurulumu yaparak migration işlemini tamamladım.

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/04/2009 14:08
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Geri bildirim için teşekkürler, sorun çözülsün de gerisi önemli değil 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/04/2009 00:44
ahmetadbay
(@ahmetadbay)
Üye

Merhabalar  Mumin hocam

Win. Server 2003 Stantdart Edition(32)   olan  Server`dan   Win. Server 2008 2008 R2 (64) Server`a migration  yapmak istiyorum  ancan  ``adprep`` komut satirlarinda  hata aliyorum  

2003 server  32 bit olmasi sebebi  ile  

2008 R2 , 2008 SBS, ve  2003  dvd leri ile denedim yine ayni hatayi almaktayim  nerde  hata yapiyorum  mumkunce  cevaplayabilirmisiniz  hocam?  

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/11/2010 17:53
ahmetadbay
(@ahmetadbay)
Üye

hocam  resim i  eklemeyi unutmsum 

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/11/2010 18:04
ilyas saykal
(@ilyassaykal)
Üye

Geçiş işlemini makaleyi takip ederek yaptık. adımlarda eksik bir işlem yapmadığımız inancındayım.

"netdom query fsmo" komutu ile tüm rollerin yeni serverda olduğunu görüyoruz.

Benim dikkatimi çeken DNS kısmında 2 şey var.

1. domain.local altindaki "_msdsc" altında ns kaydı olarak eski server görünüyor.

2. domain.local altinda eski server için (ana klasörle aynı) isimli eski serverın ip adresini gösteren bir "a" kaydı var. Yeni serverın bu şekilde bir kaydı görünmüyor fakat serveradı ile ilişkili ip adresi görünüyor. Eski serverın hem server adı ile ilişkili bir "a" kaydı hemde (ana klasör ile aynı) isimli bir a kaydı varken, yeni serverın sadece ismi ile ilişkili bir "a" kaydının olması benim gözüme çarptı.
(ana klasörle aynı) adına bir kayıt daha var ki o da IPv6 değeri ile ilişkili. bu IPv6 olan (ana klasör ile aynı) kaydını silersek tekrar oluşturur mu?

Eski Server 'dan active directoryi kaldırmak isteyince ve son domain controller olduğunu belirten onay kutucuğunu işaretlemeyince başka bir etki alanı denetleyicisiyle iletişim kurulamadığını söylüyor...

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2011 17:43
ilyas saykal
(@ilyassaykal)
Üye

aynı zamanda sysvol ve netlogon gibi paylaşımlar kendiliğinden açılması gerektiği halde açılmamıştır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/01/2011 17:56
ByGRaND
(@ByGRaND)
Üye

Mumin Hocam Bilgileriniz ve Paylaşımlarınız için Teşekkür Ederim.
Bu ay yeni bir iş başlangıcı yaptım. Bir fabrikanın bilgi işlem departmanında fakat burada karşılaştığım acı bir durum var. Fabrikanın dışarıdan destek aldığı bir bilgisayar firması server 2008 standrt. dvdsi aldırtmış ama server 2003 standart kullanıyor. Beni şaşırttı yetkililere bunun sebebini sordum.Destek aldıkları firmanın server 2003 ü daha iyi bildiğini o sebeple kurmadığını söyledi. Şuan sistemimizde HP DL380 G5 Makinamda Server 2003 Standart TR Domainim HP DL380 G5 diğer Makinamda SQL 2000 Ent.Pri.  yüklü ayrı bir makinamdada Exchange Yüklü.
 Ben Server 2003 Standrt. ımı Elimde var olan Server 2008 Standart. inplace etmek istiyorum Acaba bu başlık altında bilgi paylaşımı mümkünmüdür ?

Şimdiden Teşekkürler. İYİ ÇALIŞMALAR.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/02/2011 11:01
Paylaş: