Paylaşılan alanda y...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Paylaşılan alanda yapmak istediğim bir şey  

  RSS
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

Merhaba,


 


Sistem üzerinde havuz diye tabir ettiğimiz kullanıcıların klasörlerinin olduğu çeşitli izinlerin olduğu bir alanımız mevcut, 3 farklı klasörde 3 farklı kardeş şirketin kullanıcıları var bunları A B C diye adlandırırsak A grubunun üyeleri Admin, A grubunun üyeleri birbirlerinin klasörlerini görüyor ve erişebiliyor bunda bir sorun yok, ama A grubunun bir üyesinin klasördeki dosyasını kimse görmeyecek yani erişiyemeyecek, B ve C de sorun yok onlar admin olmadığı için giremiyorlar ama A grubunun üyeleri siz ne kadar kısıtlarsanız kullanıcı isterse sahip lik alıp dosyaya erişebiliyor.Şifreleme programları var ama bunlar ağdaki dosyada çalışmıyor yani şifrelerse kullanıcının sabit diskine giriyor data, madem bu kadar gizli klasör ağda durmasın sabit diskinize alın derseniz, bazı sebeblerden dolayı ağda durması gerekiyor.


 


Bunun için yapmak istediğim klasöre network üzerinden bir yasak koyabilirmiyim, sadece şu ip girsin diğerleri giremesin gibi, ama tabi bunu yaparken A grubunun üyelerinin Admin olduğunu unutmamak gerekir.


 


 


 


 

Alıntı
Gönderildi : 31/03/2009 00:35
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba Sn. Samil Altundal,


Mevcut yapınızı belirtirken mümkün olduğunca bilgi veriniz. Sorunuzdan anladığım kadarı ile 3 şirket tek bir sunucu üzerinde paylaştırılmış klasörler kullanmaktadır. Bu klasörlere erişim hakkı olan 3 firmadan 2 si kısıtlanmış kullanıcı haklarına sahip. Bununla birlikte A kullanıcıları bu sunucu üzerinde ve klasörlerde Admin yetkilerine sahipler ve siz extra bir kısıtlama yapmak istiyorsunuz.


Fakat bu işlem sunucu tarafında Admin haklarına sahip kullanıcılar için yapılamaz diye biliyorum. Stroge ürünler ile birlikte gelen bazı yazılımlar ile Stroge üzerinde hem mac filtre hemde user filtre ile erişim kısıtlaması yapılabilmektedir. Ama sunucu üzerinde Admin yetkisine sahip ve paylaştırılmış klasörlere erişim kısıtlama sizinde bahsettiğiniz üzere mevcut değildir.


Burada önemli olan paylaşımsa ve sadece bu amaç için yapılandırılıyor ise bence kullanıcı haklırını admin yetkilerinden alıp daha sonra bunu yapılandırmanız mantıklı olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2009 01:15
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

Sayın hocam açıkçası ayrıntıları elimden geldiğince yazmak istedim ama daha da fazlası kasar diye atladım, 3 şirket tek sunucu demeyelim de bir şirket 3 kat 3 kardeş kuruluş diyebiliriz SBS üzerinde.Cevap için teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2009 01:40
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba Sn. Samil Altundal,


Rica ederim. Ufak bir rica daha vurgulamak istediğiniz noktalarda alıntı yapınız. Mesajın genelini alıntı yapmanız kötü bir görüntü oluşturuyor.


Saygılar

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2009 02:02
Samil Altundal
(@SamilAltundal)
Üye

Haklısınız bundan sonra dikkat edeceğim.


 


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/03/2009 03:34
Paylaş: