Anasayfa » Forum

sbs 2011 standart r...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sbs 2011 standart rdp cal lisans sorunu

emirfilar
(@emirfilar)
Üye

merhabalar ;

forumda sorunumun çözümünü aradım ama bulamadım. sıkıntım şu sistemim sbs2011 standart sistem 2 kullanıcı destekliyor fakat ben artı olarak 3 adet daha rdp cal lisansı aldım internet üzerinde araştırarak kurulumu yaptım fakat lisans tanılama kısmında istemcilerin kullanabileceği rds cal sayısı 0 gözüküyor. Fakat rd lisans yönetici kısmında sunucunun altında toplam rds cal sayısını 3 olarak görebiliyorum. sonuç olarak sistem yine 2 den fazla bağlantıyı kabul etmiyor. 3.kullanıcı bağlantı yapmaya çalıştığında bir tane kullanıcıyı atmam gerektiği uyarısı veriyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 07/07/2017 21:22
Hakan KAPLANOGLU
(@hakankaplanoglu)
Üye

Merhaba,

Gözden kaçan birşey olmalı.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2014/06/08/server-2012-r2-remote-desktop-license-servisinin-kurulumu.aspx

Makaleyi inceledikten sonra lisans servisinden ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/07/2017 21:51
Selçuk HÜNER
(@selcukhuner)
Üye

Merhaba,

SBS 2011 ana sunucu üzerinde eş zamanlı en fazla 2 adet RDP erişim sağlayabilirsiniz.

Bu iki kullanıcı esasen uzak yönetim ihtiyaçları için planlanmıştır. Değiştirilmesi mümkün değildir.

2 den fazla uzak erişim ihtiyacınızı SBS 2011 Premium ile birlikte gelen ikinci sunucu lisansı Windows 2008 R2 kurarak karşılayabilirsiniz.

Zaten admin grubuna üye yapmadığınız kullanıcılar (active directory ilkeleri gereği) SBS 2011 Standart üzerinde oturum açamayacaktır.

Yönetim amacı olmayan uzak kullanıcıları Admin grubuna üye yapmanızın risklerine değinmeme gerek yok sanıyorum.

Özetle:

1 adet daha windows 2008 r2 yada daha yeni bir versiyon sunucu kulumu gerçekleştirip domaine üye yapıldıktan sonra

Terminal Service Rollerinizi ve lisanslarınızı yeni sunucu üzerine kurmanız gerekmektedir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/07/2017 00:03
emirfilar
(@emirfilar)
Üye

evet sbs 2011 de rdp cal lisansı yüklemiyor. 2008 r2 sisteminde bir sorun olmadı. Bilgi için teşekkürler

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 13/07/2017 21:03
Paylaş: