Uzak Pc arası bağla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uzak Pc arası bağlantı  

Sayfa 1 / 2
  RSS
 Anonim

Selamlar. Merkez ve Depo uzak bilgisayarları arasında bağlantı kurup merkezden depo daki bilgisayar üzerinden fatura kesilecek ve çıktı alınacak. nasıl bir yol izlememi önerirsiniz

Alıntı
Gönderildi : 10/09/2008 14:25
Beyhan OSMANOGLU
(@BeyhanOSMANOGLU)
Üye

Biraz karışık bir cümle ama.

Doğru anladıysam siz merkezden depoya değilde, depodan merkezdeki bir terminal hizmetleri sunucusuna bağlanarak bunu yapmanız daha mantıklı olur. Merkezinizde buna uygun bir yapılandırma varmı ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 14:32
erdiyilmaz
(@erdiyilmaz)
Üye

Active directroy de yeni bir kullanıcı oluşturun kullanıcı haklarında remote desktop user hakkını verip uzak masaustu ile yapabilrisin.Uzak masaustu baglantısında yerel kaynaklar kısmından yazıcıları da seçerseniz bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 14:41
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

[quote user="bthn"]Selamlar. Merkez ve Depo uzak bilgisayarları arasında bağlantı kurup merkezden depo daki bilgisayar üzerinden fatura kesilecek ve çıktı alınacak. nasıl bir yol izlememi önerirsiniz[/quote]

Ne kadar az ayrıntı verirseniz post o kadar uzar. Arkadaşlarım yukarda fikirlerini beyan etmişler ama siz yapınızdan tam olarak bahsederseniz  yazılacak cevaplarda yapınıza yönelik olacağından aradığınız cevabı bulabileceksiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 14:44
 Anonim

tekrar Merhaba  Merkezde ve Depoda 1 er tane sunucu var üzerlerinde  2003 sbs premium bulunmakta.

Merkezdeki kullanıcılar Depodaki logo programını kullanarak irsaliye kesecekler ve depodaki printerdan bu irsaliyeler çıktı alınacak.

vpn bağlantı mı tercih edilmeli ? yada uzak masaüstü mü? (uzak masaüstünde sıkıntı yaşanabilir diye düşünüyorum.)

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 17:25
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Domain yapınız mevcut mu? Terminal Server Lisansınızın durumu nedir? Kaç kullanıcı bağlanıp dediğiniz işlemleri gerçekleştirecek?Merkez ve doepo anladığım kadarı ile ayrı locasyonlarda, doğru mu?

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 17:29
 Anonim

merkezde domain yapısı var. terminal server lisansı alacagız henüz yok.  ortalama 3  kullanıcı bağlanıp işlemleri yapacak merkez ve depo ayrı lokasyonlarda.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 17:32
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Depoya da Active Directroy kurulumu yapmanızda fayda var derim. Kullanıcılarınızı burada açar ve yetkilendirmeleri yaparsınız. Lisans alacağınıza göre ilk etapta 120 günlük sürümle Terminal Server kurulumu yaparak çalıştırabilirsiniz. Çıktılar depodan alınacağına ve kullanıcılar depoya bağlanacağına göre yazıcı için ayarları yapmanızada gerek kalmayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 17:42
 Anonim

yardımlarınız  için teşekkürler...  peki bağlantı şeklini nasıl yapalım uzak masaüstü mü ? vpn mi? vpn daha sağlıklı olmazmı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 21:17
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Ben olsam Remout yapardım ve açılışta logoyu çalıştırır server ın dosyalarına ulaşımı kısıtlardım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 22:05
Omer KARADENIZ
(@OmerKARADENIZ)
Üye

Merhaba

Bu tarz yapılarda öncelik olarak bazı özellikler söylenir sonradan istekler çoğalır bunu göz önüne alırsak. Şimdi printer share daha sonra file share diye isteklerin artacağını düşündüğüm için size Hardware VPN kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Zyxel 661-H model iki ( yada başka VPN destekli modem olabilir) ADSL modem kullanarak

Arada kullanılmasını istediğiniz hıza göre değişir GHDSL de mümkündür ama  asimetric de olsa 1024kb lıık sınırsız bir dsl hat işinizi görecektir.

Sağlam bir şekilde Secure edilmiş bir VPN + Firewall configurasyonuda işi bitiren hamle olacaktır.

Son olara da Piramit Bilgisayar iyi fiyatlar vermektedir Tavsiye Ederim. İletisim bilgileri ise ;

piramit bilgisayar

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/09/2008 22:07
 Anonim

[quote user="Sinan KAHRAMAN"]Ben olsam Remout yapardım ve açılışta logoyu çalıştırır server ın dosyalarına ulaşımı kısıtlardım.[/quote]

hocam dediginiz gibi remote yetkileri kısıtlayarak. cuma günü test edicem. fakat vpn ide denemek istiyorum. =) teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 03:08
 Anonim

[quote user="Omer KARADENIZ"]

Merhaba

Bu tarz yapılarda öncelik olarak bazı özellikler söylenir sonradan istekler çoğalır bunu göz önüne alırsak. Şimdi printer share daha sonra file share diye isteklerin artacağını düşündüğüm için size Hardware VPN kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Zyxel 661-H model iki ( yada başka VPN destekli modem olabilir) ADSL modem kullanarak

Arada kullanılmasını istediğiniz hıza göre değişir GHDSL de mümkündür ama  asimetric de olsa 1024kb lıık sınırsız bir dsl hat işinizi görecektir.

Sağlam bir şekilde Secure edilmiş bir VPN + Firewall configurasyonuda işi bitiren hamle olacaktır.

Son olara da Piramit Bilgisayar iyi fiyatlar vermektedir Tavsiye Ederim. İletisim bilgileri ise ;

[/quote]

bahsettiginiz sekilde istekler artabilir onlarıda karşılayacak şekilde düşünmek gerek.

donanım vpn için draytek kullanırız çünkü merkezde 1 adet draytek kullanılıyor telefon için.

VPN + Firewall konfigre ederek güvenli bir bağlantıyı sağlamış oluruz.

yorumlarıyla yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 03:57
Omer KARADENIZ
(@OmerKARADENIZ)
Üye

rica ederim.

Hatta draytek ile VPN i yaptıktan sonra bir makalesini yazıp @cozumpark.com">makale@cozumpark.com a atabilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 11:44
Beyhan OSMANOGLU
(@BeyhanOSMANOGLU)
Üye

[quote user="bthn"]

tekrar Merhaba  Merkezde ve Depoda 1 er tane sunucu var üzerlerinde  2003 sbs premium bulunmakta.

Merkezdeki kullanıcılar Depodaki logo programını kullanarak irsaliye kesecekler ve depodaki printerdan bu irsaliyeler çıktı alınacak.

vpn bağlantı mı tercih edilmeli ? yada uzak masaüstü mü? (uzak masaüstünde sıkıntı yaşanabilir diye düşünüyorum.)

[/quote]

Her iki lokasyondada sunucularınızın SBS olduğunu belirtmişsiniz, doğrumu.?

Bu durumda her iki tarafta da mecburen domain yapısı kurulmuş durumda. SBS sunucularda Terminal Server Hizmeti olmadığını unutmayın, bunun için bir lisans almanız birşeyi değiştirmez şu durumda. SBS yönetimsel amaçlı olarak sadece iki logon yapılmasına izin verir. Üçüncü bir sunucu yada sunuculardan birinin upgrade edilmesi gerekir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 15:22
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Benzer bir projeyle bu haftasonu çalıştım.

Biz çözüm olarak vpn tunel içinde remotedesktop kullanıyoruz.

Daha sağlıklı ve güvenilir bir çözüm..

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 16:23
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

[quote user="Beyhan OSMANOGLU"][quote user="bthn"]

[/quote]

Her iki lokasyondada sunucularınızın SBS olduğunu belirtmişsiniz, doğrumu.?

Bu durumda her iki tarafta da mecburen domain yapısı kurulmuş durumda. SBS sunucularda Terminal Server Hizmeti olmadığını unutmayın, bunun için bir lisans almanız birşeyi değiştirmez şu durumda. SBS yönetimsel amaçlı olarak sadece iki logon yapılmasına izin verir. Üçüncü bir sunucu yada sunuculardan birinin upgrade edilmesi gerekir.

[/quote]

Ben 2003 server olarak algılamıştım. SBS yi atlamışım. Doğrudur SBS 2003 üzerine Terminal Server kurulamaz. Bu nedenle 3 ten fazla RDC şansı yoktur (2 + 1 Consol). Ama 3 Party  uygulamalarla Terminal Server kurulabilir ve yasaldır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 16:29
Beyhan OSMANOGLU
(@BeyhanOSMANOGLU)
Üye

Evet 3 party uygulamalar bunu çözebilir ancak SBS olan bir sunucuya kullanıcıların login olması ne kadar mantıklı tartışılır, şahsen AD , DNS , DHCP , SQL vs. gibi tüm rolleri üstlenmiş olan bir sunucuyu ne kadar da yetkileri kısıtlanmış olsa bir kullanıcının erişimine izin vermek çocuğun eline el bombasını vermekten farklı değildir diye düşünüyorum. Farklı bir sunucu üzerinde bunun yapılması gerekir derim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 18:20
Onur AYDIN
(@OnurAYDIN)
Üye

Merhaba,

bende benzer bir şekilde Şube ile Ofis arasında VPN kurmak istiyorum

Zyxel 661H ADSL modem kullanarak bunu yapacağım. aklıma takılan bir soru var, şubeden ofise Remote desktop yapılacak, şuan ADSL ler 4 GB limitli, acaba RDP protokolü ne kadar bir limit kullanır 1 ay boyunca. 7/24 RDP olacağını farzedin.

sonta limit aşımından yüklü gatura gelmesin 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2008 19:00
Sayfa 1 / 2
Paylaş: