Active Directory Lo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory Logon ekranı ve başlat sekmeine tıklandığınsa sol üste kullanıcının resminin görünmesi konusu.  

RSS
Hasim Akkaya
(@HasimAkkaya)
Üye

Bende kullandığum bir yazılmda "CodeTwo Active Directory Photos" AD personel resimlerini isimleriyle eşleştirerek tanımladım burda bir sorun yok. Exchangede outlokta ardes defterlerinde personelin resimleri görünmekte. Benim istediğim. Users logon ekranında resminin görünmesi başlata tıkladığında  sol üste resminin görünmesini istiyorum.

Hiç abartısız 4 saat nette zaman harcadım. Ama bir sonuca ulaşamadım.

SBS 2011 server kullanıyorum. GPO üzerinde aktif duruma getirilecek birseymi var?

Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. 

Alıntı
Gönderildi : 19/03/2014 05:12
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

gpo da powershell execution policy'i unrestircted yapmanız ve

aşağıdaki powershell scriptini logon script olarak (kendinize gore duzenleyip ) logon script olarak kullanıcı tarafına atamanız 

usertile.exe    http://adusertile.codeplex.com/releases/view/80483

dosyasını da netlogon paylaşımı altına kopyalamanız gerekli 

$username=$env:username
$domain=$env:userdomain
$temp=$env:temp
$photo = ([ADSISEARCHER]"samaccountname=$($username)").findone().properties.thumbnailphoto
if($photo -eq $null)
{
exit
}
else
{
$photo | set-content $temp\$domain+$username.jpg -Encoding byte
$command = "\\dc\netlogon\usertile.exe $domain\$username $temp\$domain+$username.jpg"
}
cmd /c $command

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/03/2014 11:20
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

Selam Vasvi UYSAL hocam Ben anlatımınıza göre yaptım script kodunuda Benim Yapıya göre ayarladım ama bir türlü çalaıştıramadım. size aldığım hata  atıyorum . eksiğimi söylerseniz sevinirim. 

--------------------------------------------------------------------------------------

Bu Aldığım hata

cmd :
At C:\Users\Administrator\Desktop\Usertile.ps1:14 char:1
+ cmd /c $command
+ ~~~~~~~~~~~~~~~
+ CategoryInfo : NotSpecified: (:String) [], RemoteException
+ FullyQualifiedErrorId : NativeCommandError

Unhandled Exception:

System.Runtime.InteropServices.COMException (0x800704EC): This program is blocked by group
policy. For more information, contact your system administrator. (Exception from HRESULT:
0x800704EC)
at ConsoleApplication1.Program.SetUserTile(String username, Int32 whatever, String picpath)
at ConsoleApplication1.Program.Main(String[] args)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Buda yapıma göre ayarlamam 

$username=$env:username
$domain=$env:mamatya.com
$temp=$env:temp
$photo = ([ADSISEARCHER]"samaccountname=$($username)").findone().properties.thumbnailphoto
if($photo -eq $null)
{
exit
}
else
{
$photo | set-content $temp\$domain+$username.jpg -Encoding byte
$command = "\\mamatya.com\netlogon\usertile.exe $mamatya.com\$username $temp\$mamatya.com+$username.jpg"
}
cmd /c $command

------------------------------------------------------------------------------------------------

Nerede hata yapıyorum anlamadım .windows başlarkende userlite.exe çalışmayı durdurdu diye bir hata alıyorum. şimdiden yardmınız için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2016 15:34
Alper Yazgan
(@alper-yazgan)
Üye

Set-ExecutionPolicy Unrestricted

Powershellde bu komutu çalıştırdığınıza emin olun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2016 15:51
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

PS C:\Users\Administrator> Set-ExecutionPolicy Unrestricted

Execution Policy Change
The execution policy helps protect you from scripts that you do not trust. Changing the execution policy might expose
you to the security risks described in the about_Execution_Policies help topic at
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=135170. Do you want to change the execution policy?
[Y] Yes [N] No [S] Suspend [?] Help (default is "Y"): y

Sonuç aynı Değişen olmadı

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/08/2016 12:54
Alper Yazgan
(@alper-yazgan)
Üye

Aşağıdaki çözümü dener misiniz?

http://blog.jocha.se/tech/ad-user-pictures-in-windows-10

ve de şurayı : 

https://msitpros.com/?p=1036

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/08/2016 22:43
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

[quote user="Alper YAZGAN"]

Aşağıdaki çözümü dener misiniz?

http://blog.jocha.se/tech/ad-user-pictures-in-windows-10

[/quote]

Bu linkte olanları aynını uyuguladım resim gelmedi sunucuyu restart etim sunucu tarafından çıkan uyarı penceresi açılıyor. 

Can Not Find script file "\\mamatya.com\NETLOGON\Setresim.vbs".

uyarı penceresinde çıkan hata.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2016 11:58
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)

setresim.vbs gercekten oradamı , orada ise neden erisemediğini arastırabilirsiniz

dcleriniz arsında senkronizasyon sorunumu var , netlogon hakları ile ilgilimi sıkıntı var

yoksa dosyanın kendisine antivirus vb mi erişimi engelliyor gibi seçenekler düşünülebilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2016 12:21
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

Vasvi Hocam konuyla alakalı olan resimleri sizinle paylaşabilirim. ama ne yapsam olmadı.bahsettiğiniz dosyalar mevcut.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/08/2016 16:45
Alper Yazgan
(@alper-yazgan)
Üye

[quote user="mehmet korkut"]

Vasvi Hocam konuyla alakalı olan resimleri sizinle paylaşabilirim. ama ne yapsam olmadı.bahsettiğiniz dosyalar mevcut.

[/quote]

Bahsettigin path' e erişemiyorm diyorsa, \\domain\netlogon\ klasörünü kontrol et. Client scripte erişemiyor şu anda. Clientların dns adreslerini kontrol etmen lazım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/08/2016 19:44
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

ping attım bu yolu çalıştıra yazdım ulaşıyor hatta gpresult /r yaptığımda kuralın çalıştığı belli oluyor. kullanıcı resimlerini pc nin ilgili kullanıcısına atıyor ama bir türlü çalışmıyor. bu kuralıda test ortamımda yapıyorum. gerçek ortamda henüz denemedim ama yapımiz aynı. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/09/2016 17:15
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

Konuyu yine hortlatıyorum ama kuralımı sanal ortamımda aktif hala getirdikten sonra gerçek ortamımda da çalıştı . ama https://jocha.se/blog/tech/ad-user-pictures-in-windows-10 bu linkte  4. başlıkta 

(4. Setting up the Task schedule )zamanlanmış görevi pasife alıp sildim . zaten bu görev olmazsada çalışıyordu . daha sonra yine ekte resim dosyası bazı bilgisayarlarda netlogon paylaşımına eriemediği hatasını veriyor. bu hata tüm pclerde yok . ben bu paylaşımı kaldırdım . netlogonda böyle klasör yok. zaten zamanlanmış görevin içerisinde olduğu için kuralı kaldırdığımda bu dosyayı aramaması gerekiyor. kaldırmama rağmen bu dosyayı hala sorguluyor.  Daha sonra hata veren pc reg dosyalarını incelediğimde (Bilgisayar\HKEY_USERS\S-1-5-21-4286267966-2229072424-3266323722-1450\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Search\RecentApps\{44C17443-CFE8-4ACE-A396-AA2A6D2CC995}\RecentItems\{FD0BB32E-3614-4CA5-A5BC-C8B63DBBD97C}) bu yolun pathine ilgili paylaşımn yolu yazıyordu . o pathide kaldırmama rağmen bilgisayar her açıldığında resimdeki hatayı alıyorum. ben kuralı tümden kaldırdırmama rağmen aynı hatayı alıyorum.

Sorum şu : bu hatayı almamak için gpo da nasıl bir kural yazmam gerekiyor. yada hatayı almamam için ne yapmalıyım . çünkü  hatayı alan kulllanıcılar ciddi bir şekilde beni sıkıştırıyorlar haklı olarak. HATA RESMİ

resim eklenmiyor herhal" \\domain_name\NETLOGON\Set-ADPicture.vbs" komut dosyası bulunamıyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/07/2018 12:56
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

[quote user="Vasvi UYSAL"]

setresim.vbs gercekten oradamı , orada ise neden erisemediğini arastırabilirsiniz

dcleriniz arsında senkronizasyon sorunumu var , netlogon hakları ile ilgilimi sıkıntı var

yoksa dosyanın kendisine antivirus vb mi erişimi engelliyor gibi seçenekler düşünülebilir.

[/quote]

hocam ben ilgili kuralı kaldırmama rağmen hala clientler o kuralı ve dosyayı arıyor. kurallar localde mi kalmış olabilir yada local de ilgili kuralı nasıl kaldırabilirim . yardımcı olursanız sevinirim. Ben clientte C:\Windows\System32\GroupPolicy\DataStore içerisinde gpo cache sildim belki kurallar askıda kalmıştır diyerekten C:\Windows\security\database içerisinde secedit.sdb ve edb.chk dosyalarını sildim gpupdate /force yaptım

yine C:\Users\Kullanıcı name \AppData\Local\GroupPolicy\DataStore içerisini sildim ne yaptıysam açılırken her zaman ilgili kuralı ve dosyayı aradı ve hata ile döndü. 

Not: yapımızda daha sonra format atılan bilgisayarlarda bu hata gelmiyor. ama bu kuralı yazdığım zamanki bilgisayarlarda bu sorunla karşılaşıyorum. 

yardımlarınızı bekliyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2018 14:46
mehmet korkut
(@mehmetkorkut)
Üye

Sorunu Çözdüm .  kural yazdığımızda clientlerin görev zamanlayıcısına ilgili görevi atıyordu. ben clientlerin localine bağlanıp ilgili görevi sildiğimde sorun kalktı. yardımlarınız için teşekkü ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2018 12:43
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)

[quote user="mehmet korkut"]

Sorunu Çözdüm .  kural yazdığımızda clientlerin görev zamanlayıcısına ilgili görevi atıyordu. ben clientlerin localine bağlanıp ilgili görevi sildiğimde sorun kalktı. yardımlarınız için teşekkü ederim.

[/quote]

geri bildirim için teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2018 15:47
Paylaş: