Exchange Olmayan Ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Olmayan Kullanıcılar  

RSS
Bekir AKGUL
(@bekirakgul)
Üye

Selam arkadaşlar SBS de kullandığımız Exchange server için şöyle bir yapılandırma yapıldı.

domanin name: abcde.com ( exchange org. bu domain e kurulu )

Şirket içinde olan abcde.com mailine sahip olan kullanıcılar için problem yok.Aynı zaman da ISP den abcde.com için de hizmet aldığımız için dışarıda olan kullanıcılar yani A.D yer almayan ama abcde.com mail adresine sahip olan kullanıcılar için exchange server şöyle hatalar alıyorum.

Konu:     Engin Ulutas Hesabina Havale Hk.

Tarih:    11.03.2008 10:01

Aşağıdaki alıcılara ulaşılamadı:

abdurrahman.kocabeyoglu@abcde.com,11.03.2008 10:01

E-posta hesabı, bu iletinin gönderildiği kuruluşunda yok.  Alıcının e-posta adresini gözden geçirin veya doğru e-posta adresini öğrenmek için doğrudan alıcıyı arayın.

<ecober.com #5.1.1>

A.D olamayıp da bu mail adresine sahip olan kullanıcılar için nasıl mail atabilirim.

Cevaplarınız için tşk.

Alıntı
Gönderildi : 11/03/2008 12:18
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

AD üzerinde kontak tanılayarak istediğini yapabilirsin .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/03/2008 13:40
Bekir AKGUL
(@bekirakgul)
Üye

Hocam ama aşağıdaki form da tartıştığımız olaya ters düşmüyor mu 🙂

http://cozumpark.com/forums/thread/3283.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2008 19:16
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

ozaman sorununuzu tam anlayamamışımdır . ilgili linkteki konu ve cvp lar tamamen doğru amacınız bu ise evet ama ben sanki dışarıya mail atmak istiyor ama içeride olmayan hesaplar için aldıladım  . Örneğin müşteriler vs ve bunları adres defterinde görmek istiyorsanız .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2008 20:36
Bekir AKGUL
(@bekirakgul)
Üye

" ben sanki dışarıya mail atmak istiyor ama içeride olmayan hesaplar için aldıladım " dediğiniz kesinlikle doğru aslında.

ÖR: Benim firmamın merkezi istanbul da ve firmam da SBS 2003 server var.Bu server da Exchange kullanılıyor.Firmam bir ISP den hosting hizmeti alıyor.Maillerim de hosting firmasında tutuluyor.Exchange server ımda mailleri hosting firmasından çekip getiriyor.(POP3 Connector ile ). Firmamın içindeki domain yapım company.com . Yani bu ISP den hizmet aldığım alan adı ile aynı . Bu server bahsettiğim gibi MERKEZ de kurulu şubem Fransa da ve burada server falan yok sadece MERKEZ ile mailleşiyor. Outlooklarında kullandıkları hesap POP3 hesabı ve maillerini ISP den çekiyorlar.MERKEZ deki kullanıcılarım Fransadaki kullanıcıya mail atmak istediğin de bu kullanıcı A.D de olmadığı için mail hesabını şirket içinde arıyor.Oysaki kullanıcım ISP den çekiyor maillerini.

Şimdi ben bu durumu şöyle toparladım.POP3 sunucusu olarakta hizmet vermekte tüm maillerimi exchange server ım çekiyor.Fransadaki kullanıcılarımda gelip Exchange serverımdan çekiyor.

Ve birkaç kullanıcıda da RPC over HTTP ile çekiyor maillerini.

POP3 sunucumdan nasıl güvenlik önlemleri almalıyım.?

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2008 20:59
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Soru çok karışık olmuş

son durumda fransa pop3 ile exchange bağlanıor ise dış dünyaya mail i nasıl atıyor ? o zaman herkes te iki hesap var . iç ve dış diye ki bunun çözümü yok ... diğer konuda anlatmıştım

pop3 sunucundan kasıt kendi exchange server ın ise zaten pop3 ü açarak büyük bir risk alıyorsun pop3 ün üzerinden güvenli çok zor ancak pop3 ile haberleşmen gerekir ki buda istemci tarafında ayar gerekli ve sertifika ... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/03/2008 21:14
Paylaş: