SBS 2003 Client'lar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2003 Client'lar İnternete Çıkamıyor??  

RSS
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

Merhaba, SBS 2003 server'ım var.

2 adet ethernet'e sahibim.Client'lar IP,DNS,GW otomatik olarak alıyorlar.

Dış ethernet ip yapılandırmam;

IP:192.168.1.40

GW:192.168.1.1

DNS:172.16.2.5

İç ethernet yapılandırmam;

IP:172.16.2.5

GW:-

DNS:172.16.2.5

Clinet tarafında elle ip atamama gerek kalmadan DHCP üzerindeki kapsam yapılandırmalarımla otomatik ip adresi alıyorlar.Ancak tek sorunum internete çıkamıyorlar.DHCP,DNS server kurulu ancak Active Directory mevcut değil.

Konu hakkında eksik bilgi verdiysem uyarıp,sorunumun çözümü konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

Alıntı
Gönderildi : 04/03/2012 15:18
Mustafa KILIC
(@MustafaKILIC)
Üye

Merhaba,

Eğer İç Ethernet dediğiniz Network içinde Client larınız var ise GW olmadığı için çıkamazlar. Toplojiyi ve DHCP bilgilerini gözden geçirmelisiniz. Detay verebilirseniz daha fazla yardımcı olabiliriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2012 13:23
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

server'da bulunan iç bacağın GW'ini server'in kendi ip si yapıyorum olmuyor,dış bacağın ip adresini veriyorum olmuyor,modemin ip'sini veriyorum yine olmuyor.dhcp içinde gateway,dns sunucusu,yönlendirici vs. kapsamlarını belirledim.dediğiniz gibi şu gw olayında bi anormallik var ama çözemedim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2012 14:25
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,
Size rras ile nat yapmanızı önereceğim. http://rizasahan.wordpress.com/2010/10/02/server-2003-rras-nat-uygulamasi/

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2012 14:34
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

Rıza hocam gerçekten çok teşekkür ederim.Meğer tek eksiğim buymuş. Yönlendirme ve Uzaktan Erişim'i kurdum.video'daki gibi'de yapılandırmam.şuan client tarafı internete çıkabiliyor. Yardımlarınız için tekrar tekrar tşk ediyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2012 18:33
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Ben teşekkür ederim keyifli çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2012 19:24
ramazanmergen
(@ramazanmergen)
Üye

hocam bu rras ve nat'ın tam olarak ne işe yaradığını söyleyebilirmisiniz?

problemimi yardımınız sayesinde çözümledim ancak mantığını kavramadan ezberden olmasın diyorum 🙂 önerebileceğiniz bir kaynak varsa ya da siz açıklayabilirmisiniz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/03/2012 19:54
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Merhaba
RRAS bir windows servisidir açılımı Routing and Remote Access olarak nitelendirilir. RRAS'ı temel terime girmeden size özetleyecek olursam router gibi bir çok işlevi yaparak router olmayan ortamlarda nat, vpn,route gibi işlemler yapmaya yarar.

Nat ise örneğin sizin local ip adresiniz 192.168.1.5 olsun modem local ip adresiniz ise 192.168.1.1 olsun siz modemin iç bacağını pingleyebilirsiniz ama Telekomun size verdiğim 85.xx.xx.xx numaralı ip bloğunu pingleyemezsiniz bu işlemi nat sağlar. Bir bakıma port yönlendirme olarak düşünebilirsiniz. Nat tek taraflı çalışır. Route ise çok yönlü çalışır.Bu anlayabileceğiniz şekilde bir anlatımdı.

Teknik olarak ise aşağıdaki gibi anlatılır kaynaklarda,

NAT

Adından da anlaşılacağı gibi network adresi dönüştürür. NAT, bir routing servisidir. Her router gibi, NAT router’da networkün sınırında durur ve diğer networklerle iletişimi sağlar.

NAT Router, başka bir networke iletilmek üzere kendisine gelen IP paketlerindeki, kaynak IP adresini çıkarıp ken di IP adresini koyarak iletir. Bu durumda hedef bilgisayar paketin NAT’dan geldiğini sanacaktır aslında öyledir de ancak paketin asıl kaynağı NAT’ın arkasındaki başka bir makinedir.

Daha fazla bilgi için

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/03/27/network-address-translation-nat.aspx

routing and remote access server rras

Windows Server işletim sistemlerinde bulunan ( windows 2000, 2003, 2008 ) bir servistir. Bu servis sayesinde windows server işletim sistemine sahip olan sunucuları pek çok farklı amaç için kullanabiliyoruz. İnterneti dağıtmak, router görevi görmek, vpn server yapmak gibi. Temel olarak RRAS ile aşağıdaki görevleri yapabiliyoruz

Dial-up remote access server
Virtual private network (VPN) remote access server
Internet Protocol (IP) router for connecting subnets of a private network
Network address translator (NAT) for connecting a private network to the Internet
Dial-up and VPN site-to-site demand-dial router

Bu konudaki uygulamaları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz

http://www.cozumpark.com/search/SearchResults.aspx?q=RRAS&a=1

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2012 00:01
Paylaş: