Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS önbelleği temizlenmiyor.  

RSS
Burak Ünal
(@BurakUnal)
Üye

Merhaba

Bağlı olduğum ISP sunucu ip adresini değiştirdi. mail.x.com eskiden 188 ile başlayan bir ip ye sahipken şimdi 77 ile başlayan ip oldu. Serverda ipconfig /flushdns yaptım sonra dns serverda da ön belleği temizledim. Sunucuyu yeniden başlattım ama ping attığımda isim çözümleme yaptığımda eski adres olan 188 görüyor. Bundan dolayı sanırım mail alıp veremiyorum. Atladığım başka bişey mi var. Ne yapmalıyım. 

Alıntı
Gönderildi : 16/06/2011 13:47
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

TTL Süresine takılmış olabilirsiniz. ISP ile görüştünüz mü?

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 13:52
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Sizin cache i temizlemeniz önemli değil sonuç olarak sizin dns server bu isteği kendi üzerinde bu zone olmadığı için forward olan başka bir dns e sorar, o başka derken sizin dns lere kadar iş gider, Ufuk bu konuyu anlatmaya çalışıyor size, yani ilk dns ( kayıtları tutan dns ) zone için TTL süresi olarak 3 saat girmiş ise bu ortalama 6 saatten önce size yansımıza, ortalama diyorum çünkü arada ka. dns var bunu bilemiyoruz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 13:57
Burak Ünal
(@BurakUnal)
Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim. 

Fakat benim sorunum ISP ile bağlantılı değil veya TTL takılmıyorum. Çünkü kendi bilgisayarımdan (ttnet dns veya opendns kullanıyorum )çözümleme yaptığımda 77 ip adresini çözümlüyor. Sizlerde deneyebilirsiniz mail.zfraksesuar.com çözümleme yaptığınızda 77 ile başlayan ip adresi gelecektir. Fakat sadece benim DNS sunucumda ve DNS sunucuma bağlı bilgisayarlar çözümleme yaptığında 188 geliyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 14:39
Tayfun DEĞER
(@tayfundeger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Biraz bekleyin, ilerleyen saatlerde düzelmiş olduğunu göreceksiniz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: tayfundeger@gmail.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/06/2011 14:55
Paylaş: