Foundation 2008'den...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Foundation 2008'den SBS 2008'e Geçiş  

RSS
Fatih GÖKTAŞ
(@FatihGOKTAS)
Üye

Arkadaşlar merhaba,

Benim sorunum Rok olarak aldığımız Foundation ile ilgili aslında. 15 kullanıcı desteği olduğu için geçiş yapmak zoundayız. Şu anki yapıyı ve yapmak istediklerimi aşağıda belirttim. Acaba bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz? İlginiz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım. 

ŞU ANKİ YAPI

HP ML 110 G5

Foundation 2008

17 Kullanıcı (15 kullanıcı sınırı olduğundan hata veriyor sunucu)

Roller: Terminal Server, File Server, Faks Server ve AD

İSTENEN

25 Kullanıcı

AD, Exchange ve Sharepoint

DÜŞÜNDÜĞÜM SİSTEM

Bir Small Business 2008 Standard ve yenir bir sunucu alıp, bunu root DC yapmak. Üzerinde AD, Exchange ve Sharepoint çalıştırmak. Eski sunucu olan HP ML 110 G5 üzerine ise bir adet Windows Server 2008 Standard alıp bunu AD'ye üye yapmak. Bu sunucunun üzerinde de Terminal Server çalıştırmak. Bildiğim kadarıyla, SBS 2008 standard üzerinde TS çalışmıyordu. Yanlışım var ise düzeltin.

Şimdi benim maliyetim şu mu oluyor?

1 adet yeni sunucu

1 adet SBS 2008 Standard

20 adet (5 adet ürünle geliyor) SBS 2008 Standard CAL  

1 adet Server 2008 Standard

Exchange yada Sharepoint kullanmak için ayrı bir CAL daha almak lazım mı? Yoksa alacağım SBS Cal'lerin içinde bunları da kullanabilir miyim? Benim derdim, 25 kullanıcının aynı anda Exchange, Sharepoint, AD gibi kaynakları kullanması. İki sunucu olması problem değil, zaten TS ayrı çalıştırılacak. Fakat bir problem daha var ki, bu da Foundation üzerindeki AD'yi SBS'ye taşımak. Addinational yapıp taşıyabilir miyim?

Biliyorum bayağı bir karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. 

Alıntı
Gönderildi : 02/09/2010 04:24
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

güzel düşünmüşsün, yalnız yeni alacağın sunucuda ( sbs 2008 için ) RAM miktarını maximuma yakın tutmaya çalış. ad' yi SBS üzerine geçirmek yok diye biliyorum, varsa bile eziyete dönecektir. Yeni sunucuda kullanıcıları yeniden açıp, profile yedek alıp yeni sunucuya clientları yeniden katman gerekecek muhtemelen. TS ' in ayrı çalışmasının yanında, SharePoint' i de ayrı bi makinede tutmanı önereceğim ,port vs. gibi sebeplerden IIS ' in durma sorunlarını çok yaşıyorum. CAL meselesi için almana gerek yok diye hatırlıyorum, yine de MS ile görüşürsen en sağlıklı bilgiyi alabilirsin. Profillerinle ilgil bir group policy, folder redirection vs gibi özellikler varsa onlara da dikkat et ve mutlaka işlem yapmadan önce tüm sistemi yedekle.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 12:34
Fatih GÖKTAŞ
(@FatihGOKTAS)
Üye

Öncelikle teşekkür ederim.

Bu linkte Serhat BEY'in bahsetttiği gibi http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-sbs-2008-notlari.html  

* SBS 2008 Standart sürüm tek bir sunucuya kurulabilir ve uygulama modunda Terminal Services çalıştıramaz. Root DC olmak zorundadır.

* SBS 2008 Premium sürüm ise iki farklı fiziksel sunucuya kurulabilir.

Bu cümlerlerde anlatılmak istenen tek Premium lisansı ile iki sunucuya yükleme yapılır demek mi acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 19:07
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

iki ayrı lisans ve iki ayrı işletim sistemi denmek isteniyor. tek lisans ile ayrı iki makineye kuramıyorsun yani.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2010 00:24
Fatih GÖKTAŞ
(@FatihGOKTAS)
Üye

[quote user="Alper YAZGAN"]iki ayrı lisans ve iki ayrı işletim sistemi denmek isteniyor. tek lisans ile ayrı iki makineye kuramıyorsun yani.[/quote]

Microsoft'a sordum. SBS Premium tek lisansı ile iki sunucuya kurabiliyorsunuz dedi. Çünkü içinden bir adet Premium, bir de Standard çıkıyormuş. Dolayısıyla bir makineye Exchange ve AD, diğerine de SQL server kurarsanız, bunu tek lisans ile halledebilirsiniz diyor. Ama CAL lisansları Suite paket olmak zorundaymış. Suite pakette Exchange, Microsoft CAL ve SQL CAL beraber geliyormuş. Öyle dedi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2010 03:08
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Ok bu durumda sorun yok. Ben de lisans konusunda bilgilenmiş oldum 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2010 20:49
Paylaş: