SBS 2003 sp2 kulanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2003 sp2 kulanıcı "log in"  

RSS
aserpen
(@aserpen)
Üye

Öncelikle bu kadar ayrıntılı ve yararlı bir siteyi oluşturan herkese teşekkür ederim.

neredeyse bütün konuları inceledim fakat bu konu hakkındaki bilgisizliğim nedeniyle sorumun cevabını bulamadım.

yaklaşık 10 kişinin çalıştığı bir ofiste çalışıyorum ve burda bi windows server 2003 sbs sp2 kurulu bir server var.

patron bu server ı yapılandırmamı istiyor ve istekleri şunlar ;

- Her kullanıcının bir adı ve parolası olsun, bu bilgileri doğru girmeden server'a ulaşamasın.

(ben bu yukarıdaki işlemi yapmaya çalıştım, ama yapamadım. yeni kullanıcı ekledim, kullanıcı ismiyle parolasını verdim fakat kullanıcılar server'a bağlanırken herhangi bir pencerede bu bilgileri sormuyor. kullanıcılar istediği gibi paylaşılan belgelere ulaşabiliyor.)

-yetkisi olmayanlar bazı paylaşılan belgeleri görüntüleyemeyecekler , kopyalayamayacaklar, içeriğini değiştiremeyecekler, vb. işlemler olacaktır.

(bunu da yapmaya çalıştım, ama yapamadım. klasöre sağ tıklayıp paylaşım ve güvenlik seçeneğine giriyorum bütün yetkilerini "deny" yapıyorum fakat kullanıcı hiçbir parola ve kullanıcı adı sorulmadan server üzerinde bulunan klasöre girip belgeyi siliyor,kopyalıyor ,değiştiriyor.)

-server'a bağlı kullanıcıların server üzerinde yaptığı her işlem kayıt altına alınarak bir text file içinde tutulacaktır.

(bu talep karşısında gerçekten yapacak bir şey bulamadım.)

derdim bu arkadaşlar, patron böyle bi görev verdi ve bugün de kariyerimin 2. günü. Eğer yapamazsam daha ilk günlerde prestijim yerlebir olcak.)

yardımlarınızı beklemekteyim. teşekkürler. 

Alıntı
Gönderildi : 09/06/2010 18:29
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Merhaba ,

En basit sorudan başlayalım:)

Yapınızda Active directory var mı? Varsa kullanıcıların yetkileri nedir? Domain user vs.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 18:45
aserpen
(@aserpen)
Üye

evet kardeş active directory var,

energy.local  altında user sekmesinde çeşitli kullanıcılar ve administrator var.

bu arada acayip umutlandırdın beni haberin olsun .D 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:02
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Kullanıcılar domain user olarakmı bilgisayarlarında login oluyorlar.

Eğer böyleyse zaten patronunuzun ilk istediği oluyor. Kullanıcılar password bilgielerini AD üzerinden alır.

Siz bu söylediğimi bir kontrol edin. Klasör erişim yetkileri içinde yardımcı olmaya çalışırız.

Portalımızdan da araştırın. Bu tarz istekler zaman içinde gelmiştir.

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:21
aserpen
(@aserpen)
Üye

Şimdi birşeyler anlamaya başladım sanırım.

1-benim istediğim, ağ üzerinden ben server'ın içerisindeki herhangi paylaşımdaki bir klasöre girmek istediğimde bana kullanıcı ismi ve parola sorsun. bunu yapmanın imkanı var mı?

2-şimdi server'a kendi kullanıcı adı ve şifremle girmeye çalıştım, ilk defa log on girişiminde bulunduğum için şifremi değiştirmemi istedi. şifre değişikliğinden sonra ok butonuna tıkladığım da şu uyarı mesajı geldi "the local policy of this system does not permit you to log on interactively" yani böyle bir giriş yapmama iznim yokmuş.peki bunu nasıl düzeltebilirim.? 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:37
aserpen
(@aserpen)
Üye

2. soru mu çözdüm, administrator ile girip kendimi administrators grubuna aldım ve oturum açtım. yetkili olduğum klasörlere erişebildim, yetkim olmayanlara ise erişemedim.

fakat 1. sorumun yanıtını bulamadım. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:58
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Şöyle bir şey yapabiliriz.

Yapını düzenleme adına ;

AD üzerinden OU'lar oluştur. Depatmanda ki userları bu OU'lara taşı.

Örnek FINANS bu OU'nun içine finans kullanıcılarını taşı. Bu işlemi diğer userlar içinde yap. Yapını toplayalım ki işimiz daha kolay olsun.

Kullanıcı adı şifre sorma konusu ise domain ortamında olacağından gerek yok , gerekli kişilere yetkiler vereceğimizden bu işleme gerek kalmaya bilir. 

Siz dediklerimi bir yapın , sonra klasçr yetkilendirmesine bakalım.

2. sorunuz için http://support.microsoft.com/kb/276590

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:58
aserpen
(@aserpen)
Üye

ve 2 mesaj önceki 2. sorumun başka bir çözüm yolu var mı?

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 19:59
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

[quote user="aserpen"]

2. soru mu çözdüm, administrator ile girip kendimi administrators grubuna aldım ve oturum açtım. yetkili olduğum klasörlere erişebildim, yetkim olmayanlara ise erişemedim.

fakat 1. sorumun yanıtını bulamadım. 

[/quote]

Bu işlemi admin olduğunuz için kendinizden başkasın administrator yetkisinin verilmesini tavsiye etmiyorum.

Diğer postta ki cevabıma bakabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 20:01
aserpen
(@aserpen)
Üye

OU ne demek oluyor ve ben bunu nasıl oluşturacağım?

ben şimdi eskiden kalma ve kimsenin kullanmadığı bütün kullanıcıları siliyorum.

hepsini yeniden yaratıp. bu dediğiniz OU'nun içine alıyorum. doğru mudur?

Çünkü kullanıcılar çok karıştı ve kimin ne yetkisi olduğu da karıştı. herşeyi sıfırlayacağım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 20:18
Ufuk TATLIDIL
(@ufuktatlidil)
Saygın Üye

Sorularınızın cevaplarının çoğu burda ,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/32863.aspx

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/06/2010 20:51
Paylaş: