sbs 2003 serverdan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sbs 2003 serverdan server 2003 enterprise r2 migration sorunu  

adembatman
(@adembatman)
Üye

SBS 2003 olan sistemimi Server 2003 ent. migration yapip SBS 2003 sevredisi birakmayi isiyoruz.Yaptiklarim server 2003 u kurarken Shema Update yaptim, Exchange i addition olarak yapilandirdim ve master olarak server 2003 sectim.File server kisminida File server migration wizard ile halletim suan icn her iki serverda daexchange kurulu veisliyor datalari permisionlari ile birlikde aktarmayida basardim SBS 2003de domain controler kismainda server 2003 standatda gozukuyor iki server acikken bir SIKINTI yok ama sbs 2003 kapatinca server2003 enterprise acilmiyor sanirim kendini sbs2003 uyesi olarak kabullendiginden benim istedigim sbs 2003 kapaliyken sbs 2003 un butun rolelerini ile birlikde server2003de calismasi sitedeki makaleleri okudum sbs2003 migration ile ilgili kismini ordaki butun herysei eksiksiz yaptim yardimlarinizi bekliyorum...

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 08/06/2009 12:10
Selahattin SADOGLU
(@SelahattinSADOGLU)
Üye

Merhaba,

Öncelikle yapmanız gerekenler ;

1- SBS 2003 üzerindeki exchange mailboxlarını  exmerge kullanarak  .pst dosyaları olarak export ediniz.

2- Sonrasında yeni bir sunucu üzerinde Server 2003 sistemi dcpromo çalıştırıp  ADC olarak yapılandırın.

3- Sonra  bu sunucuyu primary domain controller olarak yapılandırın.

Bu primary domain controller yapmanın iki yöntemi vardır.Bunlar;

1- NTDSUTIL kullanarak tüm FSMO rollerini 2003 Sunucuya almak,

2- Sonra SBS 2003 sunucu üzerinde dcpromo ile AD sistemi kaldırmak,

Method 2: 

1- Ve ya SBS 2003 network kablosunu çıkarırsın.

2- NTDSUTIL ile FSMO rollerini  seize edersin.

Sonra tüm rollerin geçip  geçmediğinin kontrollünü yaparsın.  

Sonra

Active Directory Sites and Services - Sites-Default First Site Name -

Servers -

<Server Name> - NTDS Settings - Properties - General - Check the Global  Catalog

ile  sistemi GC olarak ayarlarsın.

En son olarak Server 2003 üzerinde Exchange üzerinde tüm kullanıcıları manuel oluşturup sonra exmerge tekrar import işlemini yaparsın.

Saygılarımla,

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2009 12:57
adembatman
(@adembatman)
Üye

Selahattin bey exchange kismini hallettim ben additional olarak yaptim
sorunsuz suan calisiyor localde butun mailboxlarida tasidim exchangede
bir SIKINTI YOK file server kisminida en basda zaten yapmistim
migration islemini onda da bir SIKINTI ok ama ilk yontem daha kolay gibi yanliz ben manuel olarak rolleri 2003 tasimistim tek tek rus vrdi RID PDC ALT YAPI KISMINDAN DEGISTIRMISTIM YANLIS YAPMISSAM UYARIN LUTFEN server 2003 zaten adc olarak basdan kurarken yapilandirmistimda yanliz sorun sanirim primary domain controler olarak nasil yapilandiricam birde su NTDSUTIL kullanimi ile ilgili biraz bilgi verirseniz sevinirim

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/06/2009 14:38
Selahattin SADOGLU
(@SelahattinSADOGLU)
Üye

Merhaba,

NTDSUTIL ile ilgili yazı sitede olması gerekiyor.Oradan bakabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2009 15:27
adembatman
(@adembatman)
Üye

NTDSUTIL kismi gecersen sizden ricam primary domain olarak nasil ayarlicaz adc olarak yapilandirgiimiz serverdaki ad yi

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/06/2009 16:09
Selahattin SADOGLU
(@SelahattinSADOGLU)
Üye

Merhaba,

Dediğim gibi NTDSUTIL ile tüm rolleri taşıyın.Sonrasında  primary olarak ayarlama için yazımın sonunda GC olarak ayardan bahsettim.Onu yapın.Birde bu arada tüm rollerin taşıma işlemini bitirmeden yeni sunucunun DNS Server ayarlarında SBS 2003 yazmalı.Sonra rolleri taşıyıp ,GC ayarını yaptıktan sonrada yeni sunucunun DNS Server adresini kendisi olarak değiştirin.

Saygılarımla,

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2009 16:28
adembatman
(@adembatman)
Üye

NTDSUTIL kismini yeni serverde yapim rolleri transver ve seize olarak yaptim ama hala eski serveri kapatinca yeni server yeni serveri ariyor olmali ki surekli ag ayarlari yapilandiriliyor diyip orda bekleyim duruyor

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/06/2009 17:13
Selahattin SADOGLU
(@SelahattinSADOGLU)
Üye

Merhaba,

yukarıdaki yazımda roller taşınma işleminin kontrolünü yapın demiştim.Onuda yapmalısınız.

Bunun için   cmd altından   "netdom fsmo query" komutu ile yeni sunucuyu kontrol ediniz.Yine aynı şekilde  NetDiag, DCDiag araçları ilede kontrol etmelisin.

Saygılarımla,

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/06/2009 17:18
adembatman
(@adembatman)
Üye

ok hemen kontrol ediyorum bir sorum daha olucakti su primary yapmak icin ki ayar yeni serverdaki active directory site and servicedeki ayarlardanmi isaretlicek chek box i yoksa eski serverdami bide NTDSUTIL olayini hangi serverda yapicam yenisindemi eskisindemi karsimiza cikan pencerde NTDSTUL olayini yaparken hangi servera baglanicaz ve baglandigimiz serverda Transfer PDC mi dicez orneegin yoksa Seize PDC mi dicez digerilerinide buna bakarak yapicam en basdan da diger roleri ondan bir netlige kavusturmaliyim hangi serverda kosturuyoruz NTDSTUL komutu ve hangi server baglaniyor o komudu yazinca baglandigmizda Transfer PDC mi dicez Seize PDC mi veson olarak Primary icin hangi serverin Active directory site and service kisminda isaretlicz bunlrid soylersen islem tamamlanmis olucak hocam

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/06/2009 17:37
Paylaş: