Anasayfa » Forum

Server 2012 r2 std ...
 
Bildirimler

Server 2012 r2 std ipsec vpn bağlı yazıcılar yazdırmıyor yazdırma birikinticisi restart  

  RSS
Nazmi KAVALCI
(@nazmikavalci)
Üye

Merhaba; Server 2012 r2 std yüklü uzak masaüstü sunucuma merkez ve şubeler arasında ipsec vpn mevcut yazıcılarım şube bazlı olarak tanımlı gün içerisinde yazıcıların bazıları yazdırmıyor serverdan yazdırma birikinticisini restart edince düzeliyor gün içerisinde bu sorunu farklı farklı şubelerde yaşamaktayım sorun sadece bir müşteride değil farklı birkaç müşteride de oluyor böyle bir sorunla daha önce karşılaşan oldum mu ? 

Yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim. 

Alıntı
Gönderildi : 08/11/2019 16:45
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Log'larda aygıt, sürücü temelli kayıtlar görüyor musunuz? Fikir verebiliriz ancak. Spooler'ın donması genellikle sürücü sorunları kaynaklı olabiliyor. Bazen yersiz şekilde spool\drivers\x64 altını ve print management konsolunu temizleyip sıfırdan kurulum yapınca çözülmüş oluyor. Bazen de log vs vermediği halde reg de ilgili kayıtların ve \spool\ klasörlerinin yetki bozulmasıyla aralıklarla sorunlar oluşabiliyor. Güncellemelerle driverların farklı versiyonlarını barındırmış oluyoruz bunların kalıntılar log yakalanamamasına rağmen zamanla agyıt sorunlarına yol açabiliyor benzer temizlik tavsiye ediliyor.  Örneğin testlerinizi mutlaka büyük size'lı pdf dosyaları ile yapın sorun yakalamak daha mümkün olabiliyor. Yakaladığınızda bu driver kaynaklı demektir. Bir de bazı cihaz sürücülerinde rdp de normalde stabil olup ipsec altında garip sorunlar yaşadığımız oldu bunları da genelde markaların uzmanları sürücü modlarını değiştirerek çözebiliyorlar. Gelişmiş yazdırmayı, kuyruğu kapatma, yazıcı modunu değiştirme, karakter sınırlama gibi tecrübelerini uygulayabiliyorlar. Sorunlu halden bir önceki sürücüye ve son sürümü test de tavsiye edilebilir.
Aygıtlar içerisinde yazıcıların sürücüleri çok karmaşık yürüyen ve sorunlara gebe taraf maalesef pcl5, 6, modlarla vs bitmiyor o yüzden insanlar, server-client birebir aynı versiyonu uygulama, port-device doğru yapılandırma, easy print uygulama gibi şeyleri doğru yaptığında dahi çok fazla soru geliyor artık. Son 1 yıl içerisinde rdp, port yönlendirme kullanılmadığı halde bile bende oturmuş sistemlerde çok sorunla karşılaştım. Geneli ispat etmez ama sağlayıcımın elemanlarından da benzer şeyler duyuyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/11/2019 21:09
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Eğer güncel bir bug vs yok ise genelde bu performans problemlerinden olur. Gün içerisinde mağazalar veya şirketlerin çalışma yapısına göre şubeler, çalışanları vs yoğun bir baskı işi yaptığında ne yazık ki terminal sunucular aşırı yüklenir. Bundan dolayı da spool servisi çatlar.  Daha fazla kaynak vererek sorunu çözmeyi deneyin ilk aşamada.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/11/2019 11:16
Nazmi KAVALCI
(@nazmikavalci)
Üye

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim bende şubelerin bazılarında olduğundan dolayı internetden şüpheleniyorum birazdaha takip etmekte fayda var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/11/2019 09:33
Paylaş: