rdp den dosya kopya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] rdp den dosya kopyalama engelleme  

RSS
Murat uzun
(@itman)
Üye

Merhabalar,

rdp ile bağlantılarda dosya kopylamasını engellemek istiyorum bunu gp den nasıl yaparım?

Alıntı
Gönderildi : 10/03/2020 13:23
emre alper
(@emrealper)
Üye

bende takipteyim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 16:26
Enes Albayrak
(@ealbayrak)
Üye

Aşağıdaki çözümü dener misiniz?

Alıntı

Engellemeyi RDC'de Options'daki Local Resources kısmında yeralan Clipboard kısmındaki işareti kaldırarak gerçekleştirebilirsiniz.

Not : Bu işlem hem dosya kopyalamayı hem de sunucu-istemci arasındaki bilgi kopyalamayı kapatır!

Bu işlemi kullacınının değiştirememesi için Group Policy ayarlarını değiştirmeniz gerekecek. Bunun için komut satırında gpedit.msc yazıp Enter'a basmanız yeterli.

Remote Desktop yapan bilgisayarlar Windows 7 ise gelen ekranda aşağıdaki sıra ile gidip ilgili ayarı değiştirebilirsiniz.

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Device and Resource Redirection kısmındaki Do not allow clipboard redirection ayarını Enabled duruma getirmeniz gerekiyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 18:33
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Bence maksadı ve konu kaynağını daha net sorarsanız daha iyi fikir alırsınız olan, olamayanları da öğrenmiş olursunuz.
https://www.hakanuzuner.com/rdp-copy-and-paste-advanced-clipboard-redirection/

Neden? Hedef nedir? tamam ne güzel clipboard kapattınız peki rdp file'larını siz basmıyor ve sınırlamıyorsanız kullanıcı bağlanırken drivers seçer sürücüsüne kopyalama yöntemini arar bulur. Onu yaptınız diyelim map de ekleyememeli, cmd açık olmamalı. printer varsa çıktı alır kendine, int. varsa wtransfer'e yükler vs vs. Ayrıca clipboard kapatmak bazı işletmelerde finalde kullanıcının işini aksatabiliyor (merkezi bir şey, app var demek ki rdp session var) o yüzden limit kurallarını belirlerken Audit de düşünmek gerekli.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 22:08
emre alper
(@emrealper)
Üye

@ealbayrak

Çok teşekkürler bu işimi görür.

@ibrahimyildiz

O kadar bilgili çalışanım yok iyiki 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/03/2020 22:59
Serkan Aksu
(@serkanaksu)
Üye

ad kullanıcıları içinde bu method mu geçerlidir.???

sorun çözümlendi

Bu ileti 6 ay önce Serkan Aksu tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 30/03/2020 14:44
Murat uzun
(@itman)
Üye

cvplar için tşkler.yöntemler işe yaradı

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2020 20:32
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Rica ederiz. Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2020 23:33
Mehmet ÖZ beğendi
Mehmet AYDIN_
(@mehmetaydin_)
Üye

Merhaba,

Aynı uygulamayı ben de yapmak istiyorum ama farklı bir şekilde,

Tüm kullanıcılara RDP ile bağlanınca yasak getirebiliyorum,  Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Device and Resource Redirection kısmındaki Do not allow clipboard redirection ayarını Enabled

Fakat ben sadece belli gruba bu yasağı uygulamak istiyorum, ya da herkeste yasak olacak X kişilerde olmayacak şeklinde nasıl yapabilirim ? 

Çok teşekkür ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2020 16:25
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba, bu durumda User GPO deneyebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2020 17:21
Mehmet AYDIN_
(@mehmetaydin_)
Üye
Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba, bu durumda User GPO deneyebilirsiniz.

Merhaba, bunu kişilerin bilgisayarından mı yapmam gerekiyor ? 

Server üzerinden User Configuration altından ilerlediğim zaman yine kişi seçemiyorum, yanlış yaptığım bir yer var sanırım. Biraz daha açabilirmisiniz lütfen ? 

Tekrar çok teşekkür ederim

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2020 17:40
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Hayır, sunucuda Computer GPO değil User OU sunda User GPO yapın ama bu kendi bilgisayarını da etkileyeceği için Terminal Server makinesine bağlı OU da Loopback policy ile user gpo basarsanız istediğiniz olur.

https://sozluk.cozumpark.com/Loopback-processing-of-Group-Policy

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2020 17:48
Mehmet AYDIN_
(@mehmetaydin_)
Üye
Gönderen: @hakanuzuner

Hayır, sunucuda Computer GPO değil User OU sunda User GPO yapın ama bu kendi bilgisayarını da etkileyeceği için Terminal Server makinesine bağlı OU da Loopback policy ile user gpo basarsanız istediğiniz olur.

https://sozluk.cozumpark.com/Loopback-processing-of-Group-Policy

Çok teşekkür ederim ilginiz için. 

Terminal Server biz de kurulu değil, Terminal Server bildiğim kadarıyla ( yanlış biliyorsam lütfen düzelttin) Server da ortak bir program kullanan kullanıcı sayısı 2'yi geçerse kurmamız gereken servis diye biliyorum. 

Biz de herkes evinden şirkette bulunan kendi bilgisayarına bağlanıyor, bu durumda da yine bu server'ı kurup bahsettiğiniz işlemimi yapmam gerekir ?

Teşekkür ederim

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 09:23
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Anladım, bu durumda RDP kopyalanmasının istemediğiniz makineleri bir OU ya toplayıp ilgili OU için aşağıdaki GPO' yu uygulayabilirsiniz

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Remote Desktop Services > Remote Desktop Session Host > Device and Resource Redirection kısmındaki Do not allow clipboard redirection ayarını Enabled

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2020 10:21
Paylaş: