Policy ile dns cach...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Policy ile dns cache tem  

RSS
serkan topaloglu
(@serkantopaloglu)
Üye

Merhaba

Şöyle bir suali var.

Aşağıdaki komutu bat haline getirdim.  kendi bilgisayarımda çalıştırdım çalışıyor. Policy ile bunu dağıtmak için

policy yaptım. burada computer kısmında startup skısmına bat dosyasını yerleştirdim. Fakat policy almıyor.

acaba aşağıdaki işlemde bir sıkıntı var mı? yoksa Computer yerine user kısmında login kısmındamı işlem yapmm gerekiyor isi gerçi onuda yaptım ama olmadı. biraz karışık oldu belki ama öneriniz var mı?

@echo off
ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig/registerdns
cls
exit

Alıntı
Gönderildi : 01/10/2020 18:54
Mehmet ÖZ
(@mehmet_oz)
Üye

Merhaba

Herhangi bir client üzerinde policy çekmiş mi kontrol ediniz. Yetkili bir kullanıcı ile rsop.msc çalıştırınız. Bu işlemi neden tüm kullanıcılarda uyguluyorsunuz? Ayrıca batch file oluşturup aşağıdaki komutlar ile servisi yeniden başlatabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Net stop Dnscache

Net start Dnscashe

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2020 21:59
serkan topaloglu
(@serkantopaloglu)
Üye

Aslında sorun şu.  3 bölge var. 3 bölgede adc var. Her bölgede ayrı dhcp ve ve network yapısı var. birbirlerine mpls ile bağlı. her bölgede kablolu ve wireless sistemi var.  sorun şu. kullanıcıya erişmem lazım. Ping atıyorum, fakat ping başarısız. Ama kullanıcı çalışıyor. Baktığımda dns deki ip adresi ile bilgisayadaki farklı. Dolayısı ile ping atmıyor. Ben istiyorumki kullanıcı bilgisayarını açtığında, hangi ip adresini almışsa dns de o olsun. kablolu ise kablolu, kablosuzsa kablosuz. amacım bu

Bu ileti 3 hafta önce serkan topaloglu tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2020 23:28
Mehmet ÖZ
(@mehmet_oz)
Üye

Merhaba, bu sorunu çözmek için öncelikle DHCP kira sürenizi arttırın eğer ip sayınız yeterli ise 10 gün yapınız. Kullanıcılara nasıl ve hangi uygulama  ile bağlanıyorsunuz, uzak bağlantı yaparken 3party yazılımlar kullanabilirsiniz. Eğer ücretsiz kullanmak istiyorsanız  Win10’da hızlı yardım , remote asistance kullanabilirsiniz. Opensource ücretsiz Tightvnc programını da tercih edebilirsiniz. Son olarak artık DNS kayıtlarınıda temizleyebilirsiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2020 23:42
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

istemcilerde bu yenileme sürelerini güncelleyebilirsiniz ancak Mehmet Bey daha endüstri standartı bir çözüm sunmuş, yani aşağıda verdiğim örneği son 20 yılda hiç bir müşterimde yapmadım, bu da demek oluyor ki pek çok irli ufaklı firma ki böyle olduğunu biliyorum bu olmadan yaşayabiliyor. Bunun sebebi temel network, dhcp ve benzeri alt yapı yapılandırmanız. Eğer ondan sorun var ise genelde böyle sorunlar yaşarsınız.

https://www.heelpbook.net/2019/enabling-dns-registration-refresh-interval/

Misal DNS için bu makaleyi okumanızı öneriyorum.

https://www.cozumpark.com/active-directory-dns-uzerinde-guncel-veya-gecerli-olmayan-kayitlarin-temizlenmesi-dns-aging-and-scavenging/

Yani odaklanmanız gereken konu varsayılan ayarlar ile kurulan bir işletim sisteminin düzgün çalışması, sürekli kayıt defteri değişiklikleri ile müdahele etmeniz en yakın güncelleme, yeniden kurma veya yapının büyümesi durumunda sizi daha zor duruma düşürür.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/10/2020 12:34
Mehmet ÖZ beğendi
Paylaş: