Anasayfa » Forum

Network takip progr...
 

Network takip programı  

  RSS
Alper Tekin
(@tekinalper)
Üye

Merhaba

merkezve 7 şube ve aralarında mpls hattı olan sistemimiz var. biz aralarındaki trafiği yani netflow trafiğini takip etmek istiyoruz. anlık olarak hangi şubeden hangi bilgisayardan hangi şubeye ve hızını gösteren bir yazılım arıyoruz. araştırmam sonucu solarwinds ve prtg yi gördüm. acaba siz hangisi önerirsiniz veya tavsisye edeceğiniz bir yazılım var mı?

Alıntı
Gönderildi : 24/04/2019 3:48 pm
Kerim CANTÜRK
(@kerimcanturk)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Ben bu işler için aktif olarak Prtg kullanıyorum, çok başarılı tavsiye ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2019 4:12 pm
Engin Kosova beğendi
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

İki üründe bu ana maksada uygundur. hop'ları, mpls router'lardan vs snmp alıp rahatlıkla takip edebilirsiniz ancak iş pc'lere de girince takip epey karmaşık hale gelebilir. Yapınıza göre ciddi bir trafik oluşturur mu hesap etmekte lazım. Ürünün ip tracking de yapması lazım. Sanırım solarwinds bundle paketleri daha anlaşılır ekranlar sunabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/04/2019 4:19 pm
Alper Tekin
(@tekinalper)
Üye

merhaba

örneğin b şubesinden merkeze gelen trafiğin hangi ip ve bilgisayardan geldiğini prtg ile görebiliyormuyuz

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/04/2019 9:29 am
Kerim CANTÜRK
(@kerimcanturk)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

 

Evet görebilirsin hatta trafik şu seviyelere geldiğinde bana sms ve mail at bile diyebiliyorsun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/04/2019 9:33 am
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

https://www.paessler.com/bandwidth_controller
https://www.paessler.com/usage_monitoring

Cevap evet, ancak bunlar tanımlamaya bağımlı durumlar. PRTG gibi monitor uygulamalarda snmp sağlayıcı cihaz, uygulamalar tanımlanarak monitoring/report toplanır. Direkt bandwidth/traffic izlemede ip tracking gelmiyor. Bu eklenen trap/probe 'la ilgili bir durum. Örneğin snmp izlenecek cihaz bunu sağlaması lazım ilgili OID eklenerek traffic yanında bu da izlenebilir. Cisco da bunu gördüğümü hatırlıyorum bakmak lazım.

Biliyorsunuz çoğunluk firewall bunu kendi üzerinde sağlıyor. Bacaklarda kendi üzerinden geçen ip/hostname trafiğini gösterir. Yani dışarıdan bu veriyi almak için snmp yayınını bir şeye eklemek gerekli.

Bunun dışında aklıma gelen sizin arayışınıza uygun olarak her client'dan snmp trafik çekmek gerekli yani her şubenizdeki client tanımlanarak bir merkeze snmp gönderecek bir veya birkaç ekranda anlaşılır veri haline getirilmesi gerekli.

Bahis 2 ürününde bazı versiyonlarını kullanıyorum ancak bu şekilde izleme yapmıyorum o yüzden iki yazılımın üreticisine de sormak iyi olur bunu sağlamanın en kolay yolu nedir gibi... yoksa karmaşık bir veri topluluğu ile karşılaşma olabilir.

İhtiyacım basit olduğundan SolarWinds Real-Time Bandwidth Monitor kullanıyorum tek bir trap'ın saniye cinsinden canlı bandw. monitoring sağladığı için. Tüm ürünlerini kullanmadım ama Bundle dememin sebebi anlaşılır, kolay ekranlarla bunu sağlayabilecek ürünleri olduğundandı.

Bunun dışında daha kolay bir çözümle şöyle yapılabilir belki. Merkez ve şubelerin trafiklerini tek bir ekranda izlersiniz (router'ların snmp izlenmesi yeterli olur) tanımladığınız her hangi bir alert halinde bir prosedür halinde hop/şubeye odaklanılabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/04/2019 11:43 am
Alper Tekin
(@tekinalper)
Üye

sonuç olarak hangisi daha iyi solarwinds mı prtg mi

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/04/2019 11:26 am
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

İki tarafında trial'lerini teste alarak, üreticileri ile görüşerek karar verin derim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/04/2019 12:34 pm
Paylaş:
  
Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol