Forum

Bulut üzerinde file...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bulut üzerinde file server tarzı dosyalar bulunma

hasan koca
(@hasankoca)
Üye

Selamlar

Excel, Doc, Pdf, ve video tarzı dosyaları bulut üzerinde tutmak istiyoruz. Araştırdığımızda Sharepoint tarzı microsoft azure sistemi ihtiyacımızı karşılıyor. Bizim bu alanda 5tb kullanıcı başı bir ücretsiz hakkımız var. Bu şimdilik 20 fakat bu zamanla 50 tb. çıkabilir. Mevcut dosylarımızı bu alana taşıyacağız. fakat bu alanda barındırmak bize yüksek maliyet geldi. Bunu azure dışında uygun maliyetli bulut üzerinde barındırabileceğimiz, ve şu an için 10 kullanıcı zamanla bu çoğalabilir kullanıcının erişebileceği bir yapı arayaşımız var. Öneriniz varmı

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 19/07/2020 22:04
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Herhangi bir hosting üzerinde sunucu kiralamak üzerine file server mantığı işletebileceğiniz yazılım kurmak size çok daha ekonomik olacaktır.

Örnek olarak bir sunucu kiralayıp üzerinde Freenas kullanabilirsiniz.

Portalda makaleleri mevcut.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/07/2020 22:19
hasan koca
(@hasankoca)
Üye

@www-rizasahan-com

Rıza bey

Yurt dışındanda bağlanılacağı için hızlı bir bağlantı olması lazım. Bunun için azure gibi, hızlı erişim olan bir sistem daha uygun değil mi

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 19/07/2020 22:49
Cahit YOLACAN
(@cahityolacan)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Rıza hocam' ın dediğine ek olarak, eğer hız olarak düşünceniz var ise sunucuyu yurt dışı lokasyondan kiralayabilirsiniz.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/07/2020 08:24
Süleyman KARATAŞ
(@suleymank)
Üye

Hızlı bağlantı için Google Cloud sunucu kiralayabilirsiniz Hasan Bey, aynı zamanda Rıza Beyin dediği gibi freenas (yeni adı truenas oldu) işinizi görecektir buna ek olarak nextcolud veya owncloud gibi bir çözüm de kullanabilirsiniz. İkisininde kurulum ve konfigürasyonları paylaşıyorum inceleyebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/nextcloud-kurulum-verileriniz-icin-guvenli-bir-barinak/

https://www.cozumpark.com/bastan-sona-freenas-storage-konfigurasyonu/

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/07/2020 08:47
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Azure tarafında özel değil ise ortlama ay/yıl ne kadar teklif edildi ?

Arkadaşların önerdiği gibi dedicated server seçeneği başta güzel görünür, ancak yedekleme, güvenlik ve operasyon maliyetlerinide göz önüne almalısınız.

Disk kapasitesi talebiniz yüksek.

Dedicated server tercih edecekseniz, öncelikle size bu kapasiteyi tek host üzerinde sağlayabilecek bir dc bulmanız gerekli.

Maksimum disk kapasitesi durumunu iyi planlamalınız, kiralanan modelleri tamamında disk limiti mevcut, sonradan değişim sizi zorlar.

Diğer taraftan kiralanıdığınız host üzerinde + ceph storage tercih ederseniz, limitin bir önemi kalmaz.

Dedicated server tarafında ilerlediğinizde, tercih ettiğiniz storage çözümü önüne mutlaka vm firewall konumlandırmalısınız.

Vpn ile kullanıcıları yapıya dahil eder, güvenlik tarafında daha rahat olursunuz.

Yedekleme tarafı için dc ile pazarlık yapmanızı öneririm, alternatif teklif seçeneğini arttırıyorlar.

Donanıma müdehale için sla tarafınıda sözleşmeden önce mutlaka netleştirin, sonrasında üzülebilirsiniz.

Dc için alternatifler gelecektir, benim önerim Hetzner olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/07/2020 10:01
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi
Gönderen: @hasankoca

Selamlar

Excel, Doc, Pdf, ve video tarzı dosyaları bulut üzerinde tutmak istiyoruz. Araştırdığımızda Sharepoint tarzı microsoft azure sistemi ihtiyacımızı karşılıyor. Bizim bu alanda 5tb kullanıcı başı bir ücretsiz hakkımız var. Bu şimdilik 20 fakat bu zamanla 50 tb. çıkabilir. Mevcut dosylarımızı bu alana taşıyacağız. fakat bu alanda barındırmak bize yüksek maliyet geldi. Bunu azure dışında uygun maliyetli bulut üzerinde barındırabileceğimiz, ve şu an için 10 kullanıcı zamanla bu çoğalabilir kullanıcının erişebileceği bir yapı arayaşımız var. Öneriniz varmı

Merhaba,

Bir tane NAS alıp üzerine ihtiyaçınız doğrultusunda disk yerleştirip bunu Datacenter da barındırıp kullanmanız maliyet açısından çok çok daha uyguna gelecektir. Bir de bu şekilde değerlendirin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/07/2020 13:33
Ceyhan Şentürk
(@ceysenturk)
Üye

Merhaba,

Bu noktada SharePoint size tenant bazlı 1 TB + lisans başı 10 GB olacak şekilde bir alan verir dolayısıyla 10 kullanıcı için 1 TB + 10*10 = 1,1 TB bir alan sahibi olursunuz. Belirttiğiniz şekilde toplam kullanım alanınız 5 TB olarak devam etmek isterseniz SharePoint çok pahalı bir hizmet kalır çünkü GB başı ücret ödemeniz gerekmekte ve toplam maliyeti yüksek rakamları bulabilmektedir. Dolayısıyla yorumlarda yer aldığı gibi alternatif çözümleri değerlendirmeniz daha uygun maliyetli olacaktır.

İyi çalışmalar. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/07/2020 14:15
Erdem Yağlıkara
(@erdemyaglikara)
Üye

Merhaba,

50 TB alanı bulut ortamında barındırmak maliyet anlamında oldukça fazla olacaktır aynı zamanda dosyalar bulut ortamında olacağı için internet upload hızı yüksek olmalı en mantıklısı Rafet hocamızın dediği gibi olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/07/2020 20:59
Paylaş: