Forum

admin şifresinin ki...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] admin şifresinin kilitlenmesi ve event id 12294 olarak ürettiği hata

gezgin008
(@gezgin008)
Üye

Merhabalar yapımızda server 2003 olarak kullanılan bir adet DC bir adet te ADC var. Yaklaşık 2 hafta önce administrator şifresini değiştirdim. Herşey normal çalışıyor. Fakat ADC event id 12294 hatasını veriyordu.


Event Type: Error
Event Source: SAM
Event Category: None
Event ID: 12294
Date:
Time:
User:
Computer:
Description: The SAM database was unable to lockout the account of due to a resource error, such as a hard disk write failure (the specific error code is in the error data) . Accounts are locked after a certain number of bad passwords are provided so please consider resetting the password of the account mentioned above.


Bu serverı yeniden başlattığımda sorun düzeldi. Fakat DC da da aynı hatayı alıyorum. DC da yeniden başlattım fakat düzelmedi. Aynı hatayı almaya devam ediyorum. Hata kodu olarak araştırdığımda microsoftun sitesi ( http://support.microsoft.com/kb/887433 ) sistemdeki wormdan kaynaklanabileceğini söylüyor. Gerekli kontrolleri yaptım ayrıca microsoftun yazılımı ile de tarama yaptım (windows-kb890830-v2.8.exe) fakat worm yada herhangi başka birşey bulamadım. Ayrıca regedit te veya msconfig dosyasında herhangibir paramatere değişikliği ile karşılaşmadım. Sizin daha önce yazmış olduğunuz http://www.cozumpark.com/forums/thread/87447.aspx postuda okudum ve gerekli kontrolleri yine yaptım. Ama bir çözüm bulamadım. Admin hesabı kilitli gözüküyor fakat admin hesabı ile istediğim bilgisayara girebiliyorum. Yani DC aldığım event id 12294 hatası dışında bir problem gözükmüyor. Hatayı nasıl düzeltebileceğim konusunda başka önerileriniz var mı?

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 15/04/2009 12:40
Mehmetali Güneşli
(@MehmetaliGunesli)
Üye

sorun conficker virusunden kaynaklanıyor 

bilginiz olsun .... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/01/2011 18:05
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Eğer administrator şifresini siz değiştirdiyseniz bu durum normal, security loglarından veya SIEM, Audit ürününüz var ise onların konsolundan hangi makinede hala eski admin şifresinin kullanıldığını bulup güncellemeyi deneyin. Ancak siz bir değişiklik yapmadıysanız bu durumda ortamda virüs olma ihtimali yüksektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/07/2022 15:33
Paylaş: