Forum

Server 2008+win10+h...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008+win10+hyper v bulut sistemi kurma

mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

okulda et.tahtalatda win10 kurulu. Server 2008 kurup hyper v kurarak bu makinenin et.tah tarafondan bulut sistemi olarak kullanilmadini istiyoruz. Nasil yapabiliriz. Sirayla neler yapmaliyiz

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 11/06/2018 11:18
Okan Özbey
(@okanozbey)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Bulut sistemi olarak kullanılmasından kastınız nedir tam olarka açarmısınız ? 

www.okanozbey.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/06/2018 12:53
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Ogretmenler icin gerekli olan video pdf word excel dokumanlarini burada saklayacagiz. Isteyen ogrenmen bunlari alacak. Ayrica sinavlar zumreler planlar burada bulunacak. 

Dersler icin gerekli metaryeller burada yuklenecek gerekirse buradan alacak

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 11/06/2018 13:01
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Umarim anlatabildim. Ogretmen icin gerekli olsn dokumanlsri tek elden dagitmayi kontrol etmeyi iletisi etkin bir sekilde yapmayi dusunuyoruz. Yardimlarinizi bekliyoruz

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 11/06/2018 13:19
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Aslında dosya sunucusuna ihtiyacınız var. Kendi içinizde kuracağınız gibi onedrive'da kullanabilirsiniz. Onedrive kullanmanız durumunda yedekleme süreçleri, donanım arızası vb. süreçler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/06/2018 16:51
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

hocam öğretmenlerin mesajlaşması anlık olarak sınavları düzenlenmesi, soruların eklenmesi, zümre toplantılarının yapılması için bulut sistemine ihtiyacımız var. bununla ilgili neler yapabiliriz

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 11/06/2018 19:26
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

İşin bulut kısmı kolay. Siz bu öğretmenlerin yapacakları iş v.s. için şu anda ne kullanıyorsunuz? Elinizde bir mekanizma var mı ki, bunu buluta taşıyacaksınız?

Aksi durumda bulutta tam olarak ne inşa edeceksiniz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/06/2018 19:32
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

[quote user="mevlüt kızıltuğ"]

hocam öğretmenlerin mesajlaşması anlık olarak sınavları düzenlenmesi, soruların eklenmesi, zümre toplantılarının yapılması için bulut sistemine ihtiyacımız var. bununla ilgili neler yapabiliriz

[/quote]

1. öğretmenlerin mesajlaşması : Skype For Business, Exchange, Sharepoint, Microsoft Teams.

2. anlık olarak sınavları düzenlenmesi, soruların eklenmesi : Sharepoint.

3. zümre toplantılarının yapılması : Exchange, Skype For Business + Santral entegrasyonu.

Ürünlerini inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/06/2018 21:06
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Bu islemler icin herhangi bir mekanizma kullaniomiyor. Tum ogretmenler kendi yaptigi calismalari flash bellege atip akilli tahtada kullaniyorlar. Bu durum ogretmenker arasindaki iletisim olmadigi icin ayni soruyu hazirlayabiliyorlar aynu videoyu bulabiliyirlar kimin hangi konuyu anlattigi konusunu da takip edemiyirlar 

Bu yapi icin bulut siztemi kuralim diyoruz. Sirasiyla neler yapabilecegimizi soylerseniz seviniriz. Konuya yabanci oldugumuzdan ayrintili makale yada konu anlatimi onerirseniz seviniriz. Basitten zora dogru sistemi nasil kurabiliriz

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 11/06/2018 21:12
Tahir Tayyip Keskin
(@TahirTayyipKeskin)
Üye

Bu islemler icin herhangi bir mekanizma kullaniomiyor. Tum ogretmenler kendi yaptigi calismalari flash bellege atip akilli tahtada kullaniyorlar. Bu durum ogretmenker arasindaki iletisim olmadigi icin ayni soruyu hazirlayabiliyorlar aynu videoyu bulabiliyirlar kimin hangi konuyu anlattigi konusunu da takip edemiyirlar 

Bu yapi icin bulut siztemi kuralim diyoruz. Sirasiyla neler yapabilecegimizi soylerseniz seviniriz. Konuya yabanci oldugumuzdan ayrintili makale yada konu anlatimi onerirseniz seviniriz. Basitten zora dogru sistemi nasil kurabiliriz

[/quote]

Microsoft StaffHub araştırmanızı öneririm. Sizin için güzel bir opsiyon olabilir

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/06/2018 21:31
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

hocam öğretmenlerin mesajlaşması anlık olarak sınavları düzenlenmesi, soruların eklenmesi, zümre toplantılarının yapılması için bulut sistemine ihtiyacımız var. bununla ilgili neler yapabiliriz[/quote]

merhaba,

bu talepleriniz için ticari çözümler, üsttede belirtildiği gibi mevcut.

bütçe sorununuz var ve biraz emek harcayarak çözüm üretmek isterseniz, onprem rocket chat öneririm.

taleplerinizi karşılıyor, sadece şekillendirmeye ihtiyacınız var.

referans adreste demosunu bulabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/06/2018 04:56
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Anlasilan yine para gerekecek. Okulda bu isleri yapmak icin odenek bulaniz mynkun degil bu sene kagit bile bulamadik. Bende sunucuyla birseylet yapariz demistim. En azindan tadimlik birseyler yapip islerin nasil kolaylastigini gostermek icin birseyler yapamazmiyiz. 

Bu arada yazilim uretsek bunu cozebilirmiyiz. Bilmedigim icin soruyorum kusura bakmayin

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 12/06/2018 09:06
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Anlasilan yine para gerekecek. Okulda bu isleri yapmak icin odenek bulaniz mynkun degil bu sene kagit bile bulamadik. Bende sunucuyla birseylet yapariz demistim. En azindan tadimlik birseyler yapip islerin nasil kolaylastigini gostermek icin birseyler yapamazmiyiz.  

Bu arada yazilim uretsek bunu cozebilirmiyiz. Bilmedigim icin soruyorum kusura bakmayin[/quote]

Mevlüt bey,

önerdiğim çözümü ve referans adresi incelediniz mi ?

rocket chat açık kaynak kodlu ve bedelsiz olduğunu site açılışında belirtiyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/06/2018 11:55
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

Client işletim sistemleri PRO sürüm mü belirtmemişsiniz. Öncelikle Active Directory kurmanız [1] yönetsel açıdan avantaj sağlayacaktır. Active directorykonusunda tecrübeniz yok ise yerel kullanıcı hesapları üzerinden de kullanıcı hesaplarınızı yönetebilirsiniz.

Sunucunuzda paylaşım isimli bir klasör açın. Paylaşım klasörünüzün içerisine Sunumlar, Videolar, Belgeler vb. klasörler oluşurun. Belgeler klasörünün içerisine ayrıca 1A, 2B, 3C sınıf isimleri ile klasörler oluşturun. Herkezin erişmesini istediğiniz dizinlerin erişim izinlerini [2] "Authenticated Users" olarak tanımlayın. Sadece belirli kişilerin erişimi için sadece ilgili hesapları ekleyin.

Bu yapı size ortak bir çalışma alanı sağlar. Öğretmenleriniz birbirlerinin dosyalarına sizin belirlediğiniz izinler ölçüsünde erişebilirler. Sunucuya harici bir disk ekleyerek belirli zamanlarda buradaki dosyaların (günlük, haftalık vb.) yedeklerini alın.

[1]  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/10/01/windows-server-8-active-directory-kurulumu.aspx

[2]  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2009/02/23/paylasim-ve-guvenlik-sharing-and-security.aspx

Alternatif olarak onedrive kullanabilirsiniz. Hesap başına 5 Gb. ücretsiz alan sağlıyor. Daha fazlası için ücret ödemelisiniz. Her sınıfa bir hesap açıp, yukarıdaki senaryonun benzerini microsoft'un bulut ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Dosyalarınızı belirli hesapların erişimine açabilir, hatta okul dışından bile erişmelerini sağlayabilirsiniz.

Genel olarak birşeyler yazmaya çalıştım, diğer arkadaşlarım farklı çözümler sunmuşlar ancak ücretsiz çözümler beraberinde yönetsel zorlukları da getirecektir bunu bilmelisiniz. Devlet okullarının imkanlarının ne kadar kısıtlı olduğunu biliyoruz. Siz de kendi imkanlarınızla birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarı ile. Yaşadığınız şehri belirtirseniz belki forumdan bazı arkadaşlar sosyal sorumluluk kapsamında birşeyler yapabilir. Ya da şehrinizde bulunan üniversite ile temas kurarak bilişim bölümlerinde okuyan öğrenci arkadaşlardan yardım alabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/06/2018 12:04
mevlüt kızıltuğ
(@mevlutkiziltug)
Üye

Seever 2008 kurulumunu yaptik. Bu sistemin icine dns dhcp ve ad kurulumu ysptik. Ou olusturduk. Klasorlere gerekli izinleri olusturduk 

Daha sonra neler yapabiliriz. 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 12/06/2018 12:51
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Yukarıdaki öneri güzel geldi bana.

Ofis 365 ürünlerini araştırmalısınız.

Zaten hangi iş için hangi ürün noktasında arakdaş bilgi vermiş.

Örnek olarak iletişim için mail ve skype ve sharepoint entegre şekilde çalışmakta.

Eğitim kurumlarında zaten lisans konusunda büyük pozitif artılar uygulanmakta.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/06/2018 13:27
Paylaş: