Anasayfa » Forum

DHCP Rezerve hk  

RSS
Caglar YALCIN
(@CaglarYALCIN)
Üye

[url= https://i.hizliresim.com/ROV4Wn.jp g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/ROV4Wn.jp g"/> [/img][/url]

Merhaba,

Ekte görüldüğü gibi bilgisayarların hepsine rezerve ip vermek istiyorum. Aslında uzun süredirde böyle kullanıyorum. Çünkü firewalldan herkese ayrı kural verdim ip bazlı olarak.

Ama uzun süredir olan bir sorun yüzünden kafayı yemek üzereyim. Az önce olan olaydan örnek vereyim. Bir bilgisayarın IP si rezerveli ve 117.

Kullanıcı beni arıyor internetim yok diye DHCP den bakıyorum rezerve bölümünde ve DHCP havuzunda bad adress gözüküyor. Kullanıcı network u otomatik ip ye tanımlı.

Bazende 117 li ip yi android bir telefon almış gözüküyor.

Bunu 2 şekilde çözüyorum;

1.  Manuel IP verip, tekrar manuel aldığı IP ye rezerve atayıp, firewallu da ona göre düzeltiyorum.
  2.  Rezerveden ve DHCP havuzundan silip /release ile yeni ip aldırıyorum. Başka bir ip almaması ümidiyle firewall u yeni İP ye göre düzeltiyorum.

Sorum şu. Rezerve bölümünden rezerve etmeme rağmen durduk yere aynı ip yi başka bir telefon vs.. neden o ip yi alır ?

Her bilgisayar için alması gereken ip yi başka türlü nasıl verebilirim?

Alıntı
Gönderildi : 29/09/2017 17:06
Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Üye

Düşük bir ihtimal ama mac adresleri aynı olmasın?

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2017 17:25
Caglar YALCIN
(@CaglarYALCIN)
Üye

Yok hocam değil. Server 2003 eski olduğundan böyle saçmalıyor olabilir mi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2017 17:28
yasin karaman
(@yasinkaraman)
Üye

Çağlar hocam,

Aynı durum benim başıma da geliyordu onun sorunu sanırım switchlerden birisinin saçmalıyor olması yada sistemde virüs olması ip leri çakıştırıp bad adrese düşürmesidir. Ama ben bu sorunu şöyle çözdüm bilgisayarlara ip atamaktansa mac adreslerine ip atıyorum tek seferde firewalla işliyorum kalıcı bir çözüm haline geliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2017 18:55
Caglar YALCIN
(@CaglarYALCIN)
Üye

[quote user="yasin karaman"]

Çağlar hocam,

Aynı durum benim başıma da geliyordu onun sorunu sanırım switchlerden birisinin saçmalıyor olması yada sistemde virüs olması ip leri çakıştırıp bad adrese düşürmesidir. Ama ben bu sorunu şöyle çözdüm bilgisayarlara ip atamaktansa mac adreslerine ip atıyorum tek seferde firewalla işliyorum kalıcı bir çözüm haline geliyor.

[/quote]

Merhaba hocam,

Zaten mac adreslerine ip atıyorum. Switchlerden bende şüpheliyim ama böyle bişey yapar mı sizce ? Switchlerin markası 3Com.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2017 19:40
Caglar YALCIN
(@CaglarYALCIN)
Üye

Bu konu hala çözülemedi ve ekteki resim ile konuyu up etmek istiyorum.

[url= https://i.hizliresim.com/lbWkDJ.jp g" target="_blank">https://i.hizliresim.com/lbWkDJ.jp g"/> [/img][/url]

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/10/2017 17:22
Teoman Efendi
(@TeomanEfendi)
Üye

IP Android cihaza manual olarak atanmis olabilir. Bad adresi tekrar rezrve etmek icin, once onu silip DHCP server servisini rstart etmelisin ve sonrasinda tekrar rezervasyon yapmalisin.

Bu sorunlu IP icin DHCP serverde exclusion zone belirle. Boylece DHCP ile o IP dagitilmayacak ama rezervasyon hala verilecektir. BU sekilde baska bir cihazin herhangi bir nedende dolayi kazara o IP'yi almasini engellemis olursun. Tabii ilk etapta DHCP rezervasyon suresinin beklenmesi gerekebilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2017 01:16
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Üye Forum Yöneticisi

merhaba,

network scannerlardan biri ile ağınızı direk tarayıp, kendi mac listeniz ile karşılaştırın.

tutarlı olmayan kayıtların üreticilerine bakarak, sorunlu tespit etmeye çalışabilirsiniz.

yönetilebilir switch mevcut ise, sorunlu host'a ait mac adresinin hangi portta takılı olduğunu öğrenmenizde mümkün.

yine dhcp snooping aktif etmenizde fayda var.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2017 02:12
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba

arkadaşlar pek çok yorum yapmış, hepsine genel olarak katılıyorum, elle birisi ilgili IP adresini veriyor ise Teoman' ın söylediği gibi DHCP için artık o dağıtılabilir bir ip değildir.

Eğer diyorsan ki örnek 70 nolu ip BAD adres içerisinde, gidip bakıyorum bir android cihaz almış ama otomatik bu durumda sorun DHCP değil muhtemel Switch kaynaklıdır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/10/2017 14:03
Caglar YALCIN
(@CaglarYALCIN)
Üye

Hepinize çok teşekkürler. Bir gece DHCP yi komple temizledim ve PC,ler telefonlar, APler,Laptoplar vs. olmak üzeri aynı ve ayrı bloklarda gruplara ayırdım. Cihazları tek tek kontrol ettim benim verdiğim IP yi almışlar mı diye. Elle giren bi çok kullanıcı gördüm. Şu an ip gibi oldu bütün cihazlar. Demek ki her zaman DHCP de gözükmüyormuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/10/2017 19:33
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

İşten korkmayan admin her zaman candır, elinize sağlık, temiz iş olmuş.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2017 00:24
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol