RAID1'e işletim sis...

Bildirimler
Hepsini Temizle

RAID1'e işletim sistemi.  

RSS
Mehmet Ozdemir
(@MehmetOzdemir)
Üye

Merhabalar,

HP ProLiant DL380 Gen9 cihazımız 3 adet 300 GB 10K diski ile birlikte geldi. Bu diklerlden ilk ikisini RAID1 yapıp Windows Server 2016 64bit kurup diğer tek kalanı o hali ile içerde extra program çalıştırmak için kullanacağım. Yedekleri de sonradan ilave edeceğim 2 x 900 luk diskleri RAID1 yapacağım diske almayı planlıyorum. 

1. Sorum: İşletim sistemini RAID1 e kurmam performansı düşürürü mü? Aynı anda 20 den fazla kullancı bağlanmaz pek. (RAM 32 GB ye yükseltildi)
  2. Sorum, bu genel yapıda disk yapılandırması ile ilgili farklı önerisi olan var mı? Buna şunu kur, ona yedek alma, bunu şöyle yap gibi kendi kurgusunu önerecek arkadaşlara açığım.

Şimdiden tüm arkadaşlara hayırlı sorunsuz bol kazançlı günler dilerim.

Alıntı
Gönderildi : 18/08/2017 11:03
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

1-İyi bir sunucu kullanıyorsunuz. Çok disk I/O gerektiren SQL, Exchange gibi bir uygulama kullanmayacaksanız performans sorunu olmaz. Kaldıki üzerinde çalışacak bu tarz uygulamalar olsa bile çok sayıda kullanıcı sisteme yük bindirmeyecekse pek sorun olmaz.

2-Burada sizin sunucu üzerine kuracağınız sistemleri bilmek gerekir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2017 11:44
Mehmet Ozdemir
(@MehmetOzdemir)
Üye

Rıza Bey, teşekkür ederim yanıtınız için.

Öncelikle SQL tabanlı PUSULA isimli bir yazılımkullanacağız. Bunu da zaten RAD'sız 3. diskte kullanıp yedeklerini sonradan ilave edeceğim 2x900 (RAID1) e almayı planlıyorum. Kullanıcı yükü ise dediğim gibi 40 a yakın kullanıcı olmaklar birlikte aynı anda bağlananlar 15-20 yi geçmez.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2017 12:19
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Sizin makinanız kuvvetli.

Ben sizin yerinizde olsam Tüm diskleri alırım. Sonra işletim sistemi disklerini 2 adet olarak belirleyip raid 1 yaparım. İşletim sistemini buraya kurarım.

Bütçe var ise eğer gerekli olan alanın biraz fazla miktarında disk alarak raid 10 yaparım. Ancak bu kadar maliyet sorun olur derseniz raid 5 yaparım.

Sql sunucularını sanal makina olarak raid 10 olan alan üzerinden Hyper-v ile sanal olarak yapılandırırım. Yedeklemesi ve yönetmesi rahat olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2017 12:29
Mehmet Ozdemir
(@MehmetOzdemir)
Üye

Teşekkür ederim Rıza Bey. Şimdilik bahsettiğim gibi kurulma başladım yedekler için daha sonra bi rplanlama yapacağım. 

Bir iki sorum daha olucak, siz ve bilgisi olan diğer arkadaşlar fikrine ihtiyacım var.

• Windows Server 2016 Std kurdum ve hiç bir rol yüklemeden sadece açtığım bir kulanıcıyı Uzak Masaüstü Kullanıcı grubuna ekleyerek uzak masaüstünü kullanabiliyorum. Herhangi bir rol yüklemedim. Bunu böylemi olması gerekiyor? (DC yok WORKGROUP var)
  • Uzak Sunucudan Lokal yazıcıları görüp yazdırabilmek için herhangi bir rol veya servis yüklemem gerekiyor mu? Client olarak mac ile bağlandığımda uzak sunucuda yazıcılarım yönlendirilmiş ibaresi ile hemen görünüyor. Fakat client Windows (7) olunca bir türlü görünmüyor. 

Vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/08/2017 12:11
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Merhaba,

Burada iki mantık var. Bir tanesi sizin yaptığınız gibi kullanıcıya uzak erişim RDP izni vermek. Bu en fazla iki kullanıcı için olur.

Diğer bir yöntem ise RDS rolü. Tabi RDS rolü lisans gerektirir.

http://tv.cozumpark.com/video/369/Server-2012-RDS-Mimarisi  buradan RDS konusunda yararlanabilirsiniz. 

Güvenlik önemli ise ve çok sayıda kullanıcıya hitap eden bir mimari olacak ise RDS yapılandırması gerekir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/08/2017 17:30
Paylaş: