Server2012de NicTea...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server2012de NicTeamin Modunu seçme  

RSS
Ahmet Germenli
(@AhmetGermenli)
Üye

Merhaba Arkdaşlar elimizde bir tan HP Server var DL380 Gen8 üzeine Server2012R2 Kurdum ve FileServer olarak çalıştıracağız. yüksek boyutlu dosyalar sürekli ağdan fileserver'a aktarımı olacağı için Sunucudaki 4 adet fiziksel Ethernet kablosunuda Cisco2960 switche CAT6 ile bağladım Server 2012 üzerinde NicTeamin modunda a Neyi seçmem gerektiğini pek anlayamadım switch independent mode, LACP, yada Statik Teaming  kafamı karıştıran durum var çözemedim yardımcı olurmusunuz.  hangi durumda neyi seçmeliyim bi türlü işin içinden çıkadamım.
teşekkür ederim.

Alıntı
Gönderildi : 27/05/2014 21:34
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

Ahmet Bey Merhaba ;

Forumda konu açmadan önce araştırma yapmanızı rica ediyorum. Aşağıdaki linki inceler misiniz?

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2012/06/24/windows-server-2012-nic-teaming.aspx  

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/05/2014 22:01
Ahmet Germenli
(@AhmetGermenli)
Üye

Selam, ben link'deki makale ve daha başka makaleleri okudum standart teaming ayarlarından bahsetmiyorum. örneğin bu teaming modu neye göre seçmeliyim. LACP yada switch independet arasında ne fark vardır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2014 12:33
M. Oguzhan OZKURT
(@m-oguzhanozkurt)
Üye

There are two common choices for switch-dependent modes of NIC Teaming:

• Generic or static teaming (IEEE 802.3ad draft v1). This mode requires configuration on the switch and the computer to identify which links form the team. Because this is a statically configured solution, no additional protocol assists the switch and the computer to identify incorrectly plugged cables or other errors that could cause the team to fail. This mode is typically supported by server-class switches.
  • Dynamic teaming (IEEE 802.1ax, LACP). IEEE 802.1ax uses the Link Aggregation Control Protocol (LACP) to dynamically identify links between the computer and a specific switch. This enables the automatic creation of a team and, in theory, the expansion and reduction of a team simply by the transmission or receipt of LACP from the peer network adapter. Typical server-class switches support IEEE 802.1ax, but most switches require manual administration to enable LACP on the port. 
CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2014 14:11
Ahmet Germenli
(@AhmetGermenli)
Üye

Neyse hocam ben vazgeçtim sorumdan artık sizlere kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2014 14:37
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Aşağıdaki video size yardımcı olacaktır

http://tv.cozumpark.com/video/753/HP-E-Serisi-cihazlarda-LACP-Uygulamasi

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/02/2020 16:50
Mustafa Demiroz
(@MustafaDemiroz)
Üye

@AhmetGermenli dur yahu nereye gidiyorusun.

static team yaparsan ki bu sw tarafinda mode static olarak gecer, cihaz bi 1. Porta birde 2. Porta istek atar sonra en hizli yanit nerden gelirse ordan devam.

bi nevi aktif/pasif 

windowsta bunun adina sw indepented deniyor. 
lacp yaparsan ki kendisi bir protokoldur. İki port birlesir ve artik tek port gibi calisir. 1gbit 2 portun varsa birlestiginde 1.8gbit olur.

karsilikli iki cihazdada lacp acilmaz ise calismaz. 
ayrica paketi load balance eder session i degil.

yani bir portta 100mbit digerinde 1 gbit girebilirsin.

sormak istedigin daha ne varsa buralardayiz 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/02/2020 17:52
Yilmaz BARCIN
(@yilmazbarcin)
Üye

Merhaba,

basit bir konu, makine üzerinde 2 yada daha fazla portu seçerek LACP yaparsanız bunların takılı olduğu switch tarafında da config yapmanız ve link agg. tanımlarını yapmanız gerekiyor aksi taktirde çalışmaz. Bu modu kullandığınızda 4 Gbps e çıkmayacaksınız gerçekte ama eş zamanlı olarak tüm portlardan trafik geçirebileceksiniz. bir fiziksel port 1 gbps ise yine tek session da 1 Gbps e çıkabilirsiniz.

Diğer modda ise tüm trafik bir porttan gider ve diğer ikinci port yedek olur, link down olursa trafik diğer porttan gider, bu yapılandırmada switch tarafında birşey yapmanız gerekmez. Portları Nic Teaming sıra ile kullanır networksel karşılığı redundant interface tir.

Switch tarafında ilgili portları LACP config i yaparak burada da seçenek olarak aktive edebilrsiniz. Örnek https://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/smb/switches/cisco-550x-series-stackable-managed-switches/smb5848-configuring-lag-settings-on-a-switch-through-cli.html  

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/02/2020 19:06
Hakan Uzuner beğendi
Paylaş: