Forum

iis uzerinden 1 de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

iis uzerinden 1 den fazla web sitesi yayinlama

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,013 Görüntüleme
Fatih Şentürk
(@fatihsenturk-2)
Gönderiler: 85
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba iss uzerinde 1  tane web sitesi yayinladim ve duzgun calisiyor. ama 2 ciyi calistiramadim 1 yerde 1 sey atliyorum ama ne bulamadim.  yarimlarinizi bekliyorum.

Veeam Teknik Destek

Gönderildi : 12/06/2008 14:42

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Internet Information Services 5.0'da Birden Çok Web Sitesini Yapılandırmak için Ana Bilgisayar Üstbilgi Adlarını Kullanma

function loadTOCNode(){}

Makale numarası : 308163
Son Gözden Geçirme : 18 Ağustos 2004 Çarşamba
Gözden geçirme : 2.1

var sectionFilter = "type != 'notice' && type != 'securedata' && type != 'querywords'";
var tocArrow = "/library/images/support/kbgraphics/public/en-us/downarrow.gif";
var depthLimit = 10;
var depth3Limit = 10;
var depth4Limit = 5;
var depth5Limit = 3;
var tocEntryMinimum = 1;

.toc{display: none;}

SUMMARY

loadTOCNode(1, 'summary');

Bu makalede, tek bir Internet Protokolü (IP) adresi kullanılarak birden çok Web sitesini barındırma ile ilgili adım adım yönergeler sağlanmaktadır.

Microsoft Internet Information Services (IIS), aynı bağlantı noktasını kullanan birden çok Web sitesini Ana Bilgisayar Üstbilgi Adları adlı bir özellik kullanılarak tek bir IP adresiyle eşlemenize olanak sağlar. Her Web sitesine benzersiz bir ana bilgisayar üstbilgi adı atayan bu özellik, birden fazla Web sitesini bir IP adresiyle eşlemenize olanak verir.

Üste

Ana Bilgisayar Üstbilgi Adları Özelliğini Kullanarak Web Sitelerini Yapılandırma

loadTOCNode(2, 'summary');
Ana Bilgisayar Üstbilgi Adları özelliğini kullanarak Web sitelerini yapılandırmak için, şu adımları izleyin:

1. Başlat'ı tıklatın, Programlar'ın üzerine gidin, Yönetim Araçları'nın üzerine gidin ve Internet Hizmetleri Yöneticisi'ni tıklatın.
2. Internet Information Services penceresinde, * sunucu adı öğesini genişletin (burada sunucu adı, sunucunun adıdır).
3. İstediğiniz Web sitesini farenin sağ düğmesiyle tıklatın ve açılan kısayol menüsünden Özellikler'i tıklatın.

Web sitesi adı Özellikleri iletişim kutusu görüntülenir (burada Web sitesi adı, seçtiğiniz Web sitesinin adıdır).
4. Web Sitesi Kimliği altında, IP Adresi listesinden, bu Web sitesine atanmasını istediğiniz IP adresini seçin.
5. Gelişmiş düğmesini tıklatın.
6. Bu Web Sitesi için birden çok kimlik altında, IP adresini tıklatın ve sonra da Düzenle komutunu tıklatın.

Gelişmiş Web Sitesi Kimliği iletişim kutusu görüntülenir.
7. Ana Bilgisayar Üstbilgi Adı kutusuna, istediğiniz ana bilgisayar üstbilgi adını yazın. Örneğin, www.example1.com yazın. Bağlantı noktası numarasını yazın, listeden IP adresini seçin ve Tamam'ı tıklatın.

NOT: Bu Web sitesini ek kimliklerle yapılandırmak isterseniz, Ekle'yi tıklatın. Aynı IP adresi ve TCP bağlantı noktasını kullanın, ancak benzersiz bir Ana Bilgisayar Üstbilgi Adı değeri girin ve Tamam'ı tıklatın. Örneğin, aynı Web sitesine hem Internet hem de bir yerel Intranet üzerinden erişmek isterseniz, Web sitesi kimliğini aşağıdaki örnekte gösterilen biçimde yapılandırabilirsiniz:
   IP Adresi       TCP Bağ. Nok.  Ana Bilgisayar Üstbilgi Adı

192.168.0.100 80 www.example1.com
192.168.0.100 80 example1.com

8. Gelişmiş Çoklu Web Sitesi Yapılandırması iletişim kutusunda, Tamam'ı tıklatın.
9. Web sitesi adı Özellikleri iletişim kutusunda, Tamam'ı tıklatıp IIS konsoluna dönün.
10. İstediğiniz sonraki Web sitesini sağ tıklatın ve açılan kısayol menüsünden Özellikler komutunu tıklatın.
11. IP Adresi listesinde, 4. adımda seçtiğiniz IP adresini yeniden seçin ve Gelişmiş'i tıklatın.
12. Bu Web sitesi için birden çok kimlik altında, IP adresini ve sonra da Düzenle'yi tıklatın.

Gelişmiş Web Sitesi Kimliği iletişim kutusu görüntülenir.
13. Ana Bilgisayar Üstbilgi Adı kutusuna, bu Web sitesi için benzersiz bir ana bilgisayar üstbilgisi yazın. Örneğin, www.example2.com yazın, bağlantı noktasını ekleyin, IP adresini listeden seçin ve Tamam'ı tıklatın.
14. Gelişmiş Çoklu Web Sitesi Yapılandırması iletişim kutusunda, Tamam'ı tıklatın.
15. Web sitesi adı Özellikleri iletişim kutusunda, Tamam'ı tıklatın.

IIS penceresine dönülür.
16. Bu IP adresinde barındırılmasını istediğiniz her Web sitesi için 10. ile 15. adımlar arasını yineleyin.
17. Ana bilgisayar üstbilgi adlarını uygun ad çözümleme sistemiyle (örneğin, bir Etki Alanı Ad Sistemi [DNS] sunucusu veya küçük bir ağ için, bir Hosts dosyası) kaydedin.
Web siteleri, ana bilgisayar üstbilgi adlarına dayalı olarak, gelen Web isteklerini kabul edecek biçimde yapılandırılır.

Üste

Daha Fazla Bilgi

Varsayılan Web sitesine bir ana bilgisayar üstbilgi adı atamayın. Çoğu program, varsayılan Web sitesinin (Tümü Atanmamış) IP adresini ve 80 numaralı TCP Bağlantı Noktası'nı kullanmasını ve hiçbir ana bilgisayar üstbilgi adı kullanmamasını bekler.

Üste

Sorun Giderme

Web sunucularında sorun giderme hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
297954 ( http://support.microsoft.com/kb/297954/TR/) Windows 2000'de Web Sunucusu Sorunları Nasıl Giderilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

İstemciler Web sitelerine IP adresini kullanarak bağlanamıyor:

IP adresi için yapılandırılmış birden çok Web sitesi olduğu için, Web sitesine ana bilgisayar üstbilgi adını kullanarak bağlanmalısınız. Web sitesine IP adresini kullanarak bağlanmaya çalıştığınızda, aşağıdaki hata iletisini alırsınız:
Sayfa bulunamıyor.

Aradığınız sayfa kaldırılmış, adı değiştirilmiş veya geçici olarak kullanılamıyor olabilir.
İstemciler Web sitelerine ana bilgisayar üstbilgi adlarını kullanarak bağlanamıyor:

Birden çok ana bilgisayar adı, bir DNS sunucu veya bir Hosts dosyası kullanılarak tek bir IP adresiyle eşlenmelidir.DNS sunucusu yapılandırma hakkında ek bilgi için, Microsoft Knowledge Base'deki makaleleri görüntülemek üzere aşağıdaki makale numaralarını tıklatın:
172953 ( http://support.microsoft.com/kb/172953/TR/) Microsoft DNS Server Nasıl Yüklenir ve Yapılandırılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

238797 ( http://support.microsoft.com/kb/238797/TR/) Windows NT FTP Sitesinde Microsoft DNS Server Yükleme ve Yapılandırma Belgesi Kullanılabilir (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

Üste

REFERENCES

loadTOCNode(1, 'references');

Ana bilgisayar üstbilgi adları hakkında ek bilgiler IIS 5.0 belgelerinde bulunabilir. IIS yüklüyse, Microsoft Internet Explorer'ı başlatın ve aşağıdaki Web sitesine göz atın:
Dizin sekmesini tıklatın ve Aranacak anahtar sözcüğü yazın kutusuna, ana bilgisayar üstbilgi adlarını yazın. İstediğiniz öğeyi seçin ve Göster'i tıklatın.

Gönderildi : 12/06/2008 15:08

Fatih Şentürk
(@fatihsenturk-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

suanda  www.xxxx.com:81 yazinca giriyor ama direk www.xxxx.com yazinca girmiyor bunu nasil duzelticem?

Veeam Teknik Destek

Gönderildi : 12/06/2008 16:19

(@esersolmaz)

Üsteki yazımda direk bu anlatılıyor zaten.

Gönderildi : 12/06/2008 16:23

Fatih Şentürk
(@fatihsenturk-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cok tesekkur ederim.  yaptiktan sonra hatirladim boyle yapildigini.  yarimlariniz icin tesekkur ederim.

Veeam Teknik Destek

Gönderildi : 12/06/2008 16:41

(@esersolmaz)

Rica ederiz.

Gönderildi : 12/06/2008 16:55

(@YavuzKARA)
Gönderiler: 28
Eminent Member

iyi gunler

apachi server üzerinde şirketimizin sitesini sorunsuz bir sekilde calıstıyorum

2. ve 3. web sitelerinide aynı ip uzerinden yayınlamak istiyorum.

http://httpd.apache.org/docs/current/vhosts/  makalesini okudum ama ayarlamalardan sonra yine ilk atadıgım site karsıma geliyor

Yardımcı olabilir iseniz sevinirim  

Gönderildi : 05/01/2011 16:45

(@esersolmaz)

Yeni bir soru olarak açarmısınız lütfen.

Gönderildi : 08/01/2011 01:14

Paylaş: