Anasayfa » Forum

2012 WSUS Server ve...

[Çözüldü] 2012 WSUS Server ve TMG Hakkında  

RSS
Murat YORULMAZ
(@muratyorulmaz)
Üye

Merhaba,

4 senedir 2008 R2 server üzerinde WSUS server'ı sorunsuz olarak kullanıyorduk ve WSUS server'ın internet çıkışları yine TMG Proxy üzerinden oluyordu. 1 ay kadar önce server'ı yeniden kurarak 2012 R2 server yaptık ve yine WSUS olarak yapılandırdık. Server ismi ve IP adresi eskisiyle aynı. Güncellemeleri her gece 02:00 da sync ediyor ve bulduğu updateleri oluşturduğumuz rule doğrultusunda assign ediyor fakat bazı updateleri indiriyor bazılarını indirmiyor. TMG üzerinde yaptığımız kontrolde de exe uzantılı update file ları blockladığı, diğer uzantılı file ları sorunsuz indirdiğini farkettik. 2008 R2 ile 2012 R2 arasında değişen nedir ya da neden TMG tarafından blocklanıyor. TMG üzerinde web access rule da HTTP/HTTPS için tüm exe file lar blocklanmış durumda. Bu server için nası izin verebilirim onu bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevirinim.

Alıntı
Gönderildi : 20/03/2019 10:17
Konu Etiketleri
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

TMG'yi bilimiyorum. Ama mantık şu olmalı diye düşünüyorum.

WSUS'un olduğu sunucunun IP adresi için mevcut kuralınızın üst sırasında olacak şekilde internete erişim için Allow/izin kuralı yazmalısınız.

Bu da kaynak olsun. http://tv.cozumpark.com/video/149/Forefront-TMG-ile-Temel-internet-Yasaklama-Kurallari

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/03/2019 12:28
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tanınmış Üye Forum Yöneticisi

merhaba,

Resul bey'in belirttiği gibi bir istisna kuralı oluşturmalısınız.

tmg tarafında firewall/web policy oluşturmak için referans adres fikir verecektir.

kaynak olarak wsus host ve hedef için sadece ms update sitelerini ekleyip, kural listesinde en üste taşımanız  yeterli olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/03/2019 14:20
Murat YORULMAZ
(@muratyorulmaz)
Üye

Merhaba,

verdiğiniz bilgiler doğrultusunda TMG üzerinde web policy oluşturdum. şuan assign edeceğim bir update olmadığı için test edemiyorum ama çalışacağına inanıyorum. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, şuan çalışmasa bile gideceğim yolu anladım. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/03/2019 14:27
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tanınmış Üye Forum Yöneticisi

aslında tmg için üretici 2015'de standart ve 2020 ile anlaşmalı destek süreçlerini tamamlayacak.

artık alternatif bir çözüm bakmanızı öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/03/2019 21:38
Paylaş:

Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol