Anasayfa » Forum

2 server arasında n...

[Çözüldü] 2 server arasında network alışverişini sınırlandırma  

RSS
Murat uzun
(@itman)
Üye

Merhaba,

2 farklı server üzerindeki network paketlerini belli bir boyutda tutmak istiyorum,üst sınır vermek istiyorum bunu nasıl yaparım?

Bu konu 4 hafta önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi
Alıntı
Gönderildi : 18/11/2019 19:02
Mustafa Demiroz
(@MustafaDemiroz)
Üye

SElamlar,

İki server aynı subnet içerisinde ise; Switch üzerinden baglı portlarının speed'lerini 10/100/1000 Gbit olarak degiştirerek sınırlarsın.

İki server farklı subnetlerde ve arada Firewall var ise Traffic Shaper ile istediğin boyutta sınırlayabilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/11/2019 21:22
Murat uzun
(@itman)
Üye

@MustafaDemiroz

netwotkcu arkadaşlar bunu sağlıklı yapamadığı için windows üzerinden yapmaya çalışıyorum.Arayışım bu yüzden..

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/11/2019 08:17
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

"network paketlerini belli bir boyutda tutmak istiyorum"
bu kısmı açarsanız tam maksat nedir belirtirseniz ona göre yorum yapılabilir. Çünkü packet, traffic, bandwidth... farklı alt konular. Örneğin ethernet driver config üzerinden traffic-dublex değiştirilebilir ama ip,mac temelli çalışmaz malum. Application policy, firewall yeteneği olan bir antivirus genel maksadınızı görür gibi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/11/2019 13:09
Murat uzun
(@itman)
Üye

2 farklı lokasyonda bulunan server arasında iletişimi tüm internet trafiğini doldurduğundan sorun yaşıyoruz.Buyüzden windows üzerinde ethernetleri  sınırlamak istiyorum(musluğu kısıcam yani.)

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/11/2019 15:11
Yilmaz BARCIN
(@yilmazbarcin)
Üye

merhaba,

bu işlem için QoS yapmanız gerekiyor. Her iki taraftada aksiyon alabilirsiniz, herhangi bir taraftaki firewall 'da bunu tanımlayabilirsiniz. Örneğin FortiGate üzerinde traffic shaping özelliğini açarak tanımlayabilirsiniz.

Bu işlemi yaparken dönüş trafiğine de shaping yapmanız gerektiğini hatırlatmak isterim, aksi taktirde sağlıklı çalışmaz.  Örnek :

Windows Server seviyesinde bu işi sağlıklı yapaazsınız, en iyisi doğru yerdeki hatayı gidererek QoS yapmak olur.

kolay  gelsin,

yB 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/11/2019 23:16
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol