Forum

Kullanıcı değiştiği...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kullanıcı değiştiğinde tüm ayarlar aynı kalsın

Ahmet Şirin
(@ahmetsirin)
Üye

Merhaba,

Ortak kullanılan bir bilgisayara farklı kullanıcılar eklemek istiyorum. Fakat, her kullanıcı aynı ayarlar ile bilgisayarı kullanmalı. (duvar kağıdı, internet ayarları, uygulama ayarları, vb.) Ben bir kullanıcı üzerinde yaptığım değişiklikler diğer kullanıcıları da etkilemeli. Yeni bir kullanıcı eklediğimde yine mevcut ayarlar ile devam edebilmeli.

Yine ortak kullanım bilgisayarı gibi olacak. Sadece, kendine ait şifresi olan kişiler oturum açabilecek, onun dışında her şey aynı kalmalı.

Her yeni kullanıcı eklediğimde ya da bir kullanıcı üzerinde çeşitli güncellemeler yaptığımda, tek tek diğer kullanıcılarında oturumlarını açıp yapmak istemiyorum. Standart Windows kullanıcı ekleme işime yaramıyor.

Daha önce oturum şablonu oluşturma ve her yeni eklenen kullanıcının bu şablon üzerinden kopyalanmasını okumuştum. Lakin, benim istediğim bir kullanıcı üzerinde yaptığım ayarların diğer kullanıcılara da otomatik yansıması. Hatta mümkünse herkesin aynı windows oturumunu kendi kullanıcı adı şifresi ile kullanması.

Bu tarz bir şey mümkün müdür?

Windows 10 Pro 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 12/05/2022 11:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba, İlgili kullanıcı ayarlarını user klasöründeki gizli Default ile değiştirirsen her yeni profil default klasör içeriğinin kopyasından oluşturulduğu için işe yarayabilir sanki ama bana uzak konular ondan yorum yapamıyorum olur mu olmaz mı 🙂 Denemek lazım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2022 12:09
Ahmet Şirin beğendi

Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

"Bütün ayarlar" kısmını incelemek gerekir ama eğer ortamınızda domain controller var ise süreçlerinizi group policy (grup ilkeleri) ile yönetebilirsiniz. Bilgisayar için olacak olan ayarlarınızı ayrı, kullanıcı bazında olacak ayarlarınız için ayrı ayrı politikalar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu politikalardan yeni eklediğiniz kullanıcıların/bilgisayarların da etkilenmesini sağlayabilir, bir değişiklik yaptığınızda yine bu değişikliği tüm kullanıcılarınıza ulaştırabilirsiniz. Bunun için en az pro sürümünde istemcilere ve bir domain yapısına ihtiyacınız bulunmakta. Konu ile ilgili aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar.

https://tv.cozumpark.com/kategori/17/active-directory

https://www.cozumpark.com/windows-server-2019-active-directory-kurulum-ve-yapilandirma/

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2022 13:08
Ahmet Şirin beğendi

Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

GPO ile Duvar kağıdı vs gibi ayarları gönderebilirsiniz.

Belki Tweak UI gibi bir pragram ile de diğer istediklerinizi yaparsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2022 13:09
Ahmet Şirin beğendi

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Olmaz 🙂 keşke öyle bir şey olabilseydi ama mümkün değil ürün mimarisine aykırı bir şey istiyorsunuz. 🙂 İş çıkaran birşey mi evet fazlaca ama bunun şaak diye öyle bir çözümü yok github'a bakın binlerce bu tür process'lerle ilgili insanların kendisine ve kendi yapısına göre yazdığı PS, Batch'ler var çünkü uğraşmak zorundalar, en azından bir kere uğraşıp sonra kolayca batch edilmesi sağlanıyor.
XP' de profiller oldukça ortaktı gpo, batch basmak kolaydı, W7'de daha fazla ayrıldı "Default" ile bağlar düştü, W10 güncel halinde profiller bir birinden oldukça yalıtkan (11 ile de devam edecek) o yüzden de machine policy'lerle bir yere kadar işlem yapabilirsiniz. W10 ilk sürümleriyle güncel paketler arasında dahi devasa fark var o yüzden uzmanlar upgrade içeriklerine göre batch'lerini güncelliyor. Global anlayış, politikayı takip etmeli ve ona göre çözüm geliştirmelisiniz. 3rd çözümlerde benzer süreçleri merkezi, job halinde batch etmenizi kolaylaştırırlar sadece. İpuçlarında benim bir paylaşımım olacak o user'ları settings etmek için 1-2 yöntem sunuyor. 
Yani arkadaşların önerilerini dinleyip bu tür süreçleri ihtiyaçlarınıza göre gpo, ps/bat script, tweaker, wds vs ile ancak çözebilirsiniz isteklere göre değişken etkin topyekün çözümler için hiç biri tek başına yeterlilik sunmuyor. GPO user policying ile Win10 setting'in tümünü özelleştiremezsiniz mesela yada deneyiminiz varsa script yazmaya göre çok daha fazla uğraştırıyor bazen. Ayrıca bir diğer yapılan hata, düşünülmesi gereken de gpo çok fazla şişirilmemelidir sonra yeni profillerde zamanlama hatalarına örneğin işletimde problem çıktığında temp profile'lar ile çok fazla cebelleşiyor helpdesk ekipleri.
Bir de benzer arayıştakilere ref olsun diye yazıyorum tüm bunları IT'ciler zihniyetlerini, dolayısıyla müdürlerini biraz güncellemeliler artık geçmiş alışkanlıklarıyla çoğu organizasyon ve bugün için duvar kağıdı, arka planlar, basit settings arayüz blokları, bginfo lar gibi şeylerle bence gereksiz vakit kaybediyor. Kurumsal politikalar, yetkilendirme, sınırlamalar, kolaylaştırıcılar global güncel ölçeklere göre oluşturulduğunda yeterlilik sunar kalanında kullanıcılara arabirimlerinde özgürlük sunulmalıdır. Akımı bizlerin belirleyemediği bireyselleşme çağında yaşıyoruz. Herşeyi eski sistemle en değerli şey zaman tüketerek yönetmeye kalkarsanız kurum sosyalinde onun başka geri dönüşleri oluyor.
Net cevap ve kaynak vermedim çünkü her isteği içeren öyle bir kaynak yok kimse tek sayfada sunamaz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2022 15:36
Ahmet Şirin beğendi

Paylaş: