Forum

Windows 8.1 alan ad...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 8.1 alan adı ile xampp

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,480 Görüntüleme
(@K.VolkanCATAK)
Gönderiler: 8
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

8.1 işletim sistemi üzerine xampp kurulu. 192.. şeklinde kendime bağlanabiliyor ve çalışmalarımı yapabiliyorum. 

Aynı zamanda domain.com alan adını ns1.domain.com ns2.domain.com adreslerine yönlendirip bu ns adreslerini dış ip adresimi belirttim.

domain.com adresine girdiğimiz zaman benim dış ip adresime yönlendirmesi gerekmiyor mu?

modem üzerinde 80 portunu yerel ip adresine yönlendirdim.

çalıştırabilmek için dns yönetiminde ilgili ayarları yapmam gerekiyor.

rsat ile uğraştım, etki alanı oluşturamadım ve etki alanına katılamadım bir türlü. nasıl yapılacağı hakkında bir fikrim yok. deneme yanılma yolu ile dört saattir uğraşıyorum ama 192. li adresimde çalışan xampp sunucusunu domain üzerinde çalıştıramadım.

xampp ayarları tamam. virtual host kısmını ayarladım. hosts dosyasında da 127.0.0.1 domain.com şeklinde ayarlama yaptım.

kendi bilgisayarımdan domain.com yazdığım zaman çalıştırabiliyorum sorunsuz. ama farklı bir noktadan domain.com yazdığım zaman kendime ulaşamıyorum. ulaşmayı da ummuyorum zaten. bir yerlerde hata yapıyorum.  

tek istediğim domaini bilgisayarıma yönlendirmek.

windows azure ile ne alakası var bu işin ? 

active directory kullanmam şart mı?  

etki alanı ile uğraşmam mantıksız mı?  

teşekkürler... 

Gönderildi : 27/07/2015 07:36

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Yapmanız gereken işlem. Alan adınızı satın aldığınız firma DNS yönetim hizmeti veriyorsa alan adınızın name server kayıtlarını ilgili firmaya yönlendirin. Sonra DNS kaytılarınızda WAM server'in bağlı olduğu internet dış bacak IP adresini bulun bunu internete çıkış yaptığınızda whatismy ip  sitesinden öğrenebilirsiniz. Sonra DNS kaydına bu ip adresini yazın. Modeminizde 80 443 portlarından gelen istekleri içerideki webserver local IP adresine yönlendirin.

Eğer kendi DNS sunucunuzu kullanmak isterseniz işlem adımları farklı ama öğrenme aşamasında olduğunuz için ilk önce üstteki yöntem ile başlayın sonrasında ihtiyacınız olursa diğer adımları da yazarım. 

Gönderildi : 27/07/2015 14:10

(@K.VolkanCATAK)
Gönderiler: 8
Eminent Member
Konu başlatıcı

Alan adı firmasında yaptığım değişiklikler bu şekilde. 

Name Server 1 :   

Name Server 2 :  

dış ip adresim direk yazıldığı zaman uygulamam açılıyor sorun yok. gerekli port ve yönlendirme işlemlerini tamamladım.

fakat ip değil, alan adı yazıldığında çıkması gerekiyor. alan adına ping attığım zaman, cevap vermiyor. halbuki yönlenen ip adresi cevap veriyor. 

bunun için bilgisayarımda dns sunucusu olması gerekmiyor mu?

Başka bir dns hizmeti mi kullanmam gerekiyor ?  

Gönderildi : 27/07/2015 21:59

(@MehmetAliKANMAZ)
Gönderiler: 12
Eminent Member

DNS için ayrıca Modemden 53 UDP olarakl portunuzu local ipnize natlamanız ve local dns sunucunuzda a kayıtlarını girmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 30/07/2015 03:37

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Alan adı firmasında yaptığım değişiklikler bu şekilde. 

Name Server 1 :   

Name Server 2 :  

dış ip adresim direk yazıldığı zaman uygulamam açılıyor sorun yok. gerekli port ve yönlendirme işlemlerini tamamladım.

fakat ip değil, alan adı yazıldığında çıkması gerekiyor. alan adına ping attığım zaman, cevap vermiyor. halbuki yönlenen ip adresi cevap veriyor. 

bunun için bilgisayarımda dns sunucusu olması gerekmiyor mu?

Başka bir dns hizmeti mi kullanmam gerekiyor ?  

DNS sunucu hizmetini dışarıdan almıyorsanız gerekli dışarıdan alıyorsanız gerekmez. 

Gönderildi : 30/07/2015 14:05

Paylaş: