Anasayfa » Forum

Yeni bir hizmetimiz...

Yeni bir hizmetimiz: COBIT ve ITIL  

Sayfa 2 / 2
  RSS
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="İlker TUTU"]

Cemal Bey merhaba

ISO27001 için uygulamaya başlamadan önce eğitim almanızı öneririm. Bu konuda başlangıç için Implementation ve Lead Auditor eğitimlerine katılabilirsiniz. Implementation eğitimi 3 gün, Lead Auditor eğitimi ise 5 gün sürüyor. Bildiğim karaıyla BSI-Turkiye bu eğitimleri veriyor fakat piyasada eğitim alabileceğiniz başka yerler de vardır mutlaka. Öte yandan güvenliği ISO27001'e göre kurulmuş bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile yönetmek, tamamen yönetim kararı. Eğer çalıştığınız yerin böyle bir kararı yoksa bu konuda eğitim almak kariyeriniz açısından çok etkili olmayabilir. Eğer güvenlik yöneticisi olmak istiyorsanız CISSP, CISM gibi daha genel ve güvenlik uzmanlığı ifade eden başka sertifikalara odaklanmalısınız.

ITIL konusunda ise eğitimden önce kitapları temin ederek göz atmanızı öneririm. Mevcut IT süreçlerinizin ITIL ile ne kadar uyumlu olduğunu kendi kendinize değerlendirerek çok şey öğrenebilirsiniz. Sertifika almak isterseiz de;

Bence alması çok kolay olduğu için pek bir değeri olmayan foundation ile başlamanız gerekiyor. ITIL foundation hazırlık kitaplarından birisine göz atıp, ITIL'la da biraz tecrübeniz varsa yarım saatte sınavı geçebilirsiniz. ITIL'ın ne olduğunu, nelerden oluştuğunu ve temel prensiplerini bilmeniz yeterli.

Daha ileri gitmek isterseniz de ITIL practitioner ve Manager yolundan gitmeniz gerekli. Bu da 6-7 eğitimv e sınavdan oluşan bir dönemi geçirmenizi gerektiriyor. Yol uzun olduğu için burada tekrar etmek istemiyorum, internette ITIL v3 certification diye arayınca rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sınavların ve eğitimlerin türkçeleri olup olmadığını bilmiyorum. Ama zaten ITIL ingilizce. Dolayısıyla her durumda ingilizce çalışmanız gerekli.

Bu arada bu ayın sonunda ITIL'ın güncellenmiş bir versiyonu geliyor. Sertifika alacaksanız bir ay kadar bekleyip sınavların değişip değişmediğini görmeniz gerekecek.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

[/quote]

Çok güzel bilgiler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/07/2011 01:08
Cemal Demirsu
(@CemalDemirsu)
Üye

Çok teşekkür ederim İlker bey. Gerçekten çok faydalı bir bilgi.

Saygılarımla,

Cemal, 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/08/2011 02:16
Sayfa 2 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol