fbpx
Anasayfa » Forum

Yeni bir hizmetimiz...

Yeni bir hizmetimiz: COBIT ve ITIL  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Üye Forum Yöneticisi

Değerli ÇözümPark Üyeleri,

Yeni bir hizmetimizi daha hayata geçirmenin onurunu yaşıyoruz;

Pek çok kurumsal firmada kullanılan ve yakından bilinen ITIL süreçleri konusunda sizlere bundan sonra paylaşımlarda bulunacağız. Gerek makale olarak, gerekse bu forum bölümünden sizlere sunacağımız destek için aramıza bu alanda uzman olan değerli bilişim uzmanlarından Birol Türker Kara ( Türkiye Finans Katılım Bankası ) ve Cüneyt Ergen ( DHL ) katılmıştır.

Kendilerine ÇözümPark Yönetimi olarak teşekkür ediyoruz.

Yeni bölümün tüm ÇözümPark Ailesine hayırlı olması dileği ile…

Alıntı
Gönderildi : 01/05/2010 02:33
CozumPark
(@cozumpark)
Üye

Mesut Bey, çok güzel bir gelişme, umarım hep böyle gelişime devam edilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/05/2010 03:00
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Üye Yönetici

Hayırlı olsun . Her iki paylaşımcı arkadaşımada portal adına teşekkür ediyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/05/2010 03:32
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

Çok güzel bir haber, eksik olduğumuz bir nokta daha yine uzmanlarınca doldurulacak.

Çok teşekkürler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/05/2010 11:11
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Hayırlı olsun.Teşekkürler Mesut Hocam.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/05/2010 02:57
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Hayırlı Olsun. Dinamik bir forumun gittikçe büyümesi devamlı gelişmesi çok güzel. Daha nice başarılara imza atılması dileğiyle.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2010 10:42
Murat AYDIN
(@murataydin)
Üye

yavaş yavaş sülaleyi topluyorum portala 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/05/2010 12:13
Murat ÜŞEN
(@muratusen)
Üye

[quote user="Mesut SARIYAR"]

Değerli ÇözümPark Üyeleri,

Yeni bir hizmetimizi daha hayata geçirmenin onurunu yaşıyoruz;

Pek çok kurumsal firmada kullanılan ve yakından bilinen ITIL süreçleri konusunda sizlere bundan sonra paylaşımlarda bulunacağız. Gerek makale olarak, gerekse bu forum bölümünden sizlere sunacağımız destek için aramıza bu alanda uzman olan değerli bilişim uzmanlarından Birol Türker Kara ( Türkiye Finans Katılım Bankası ) ve Cüneyt Ergen ( DHL ) katılmıştır.

Kendilerine ÇözümPark Yönetimi olarak teşekkür ediyoruz.

Yeni bölümün tüm ÇözümPark Ailesine hayırlı olması dileği ile…

[/quote]

Merhaba,

Öncelikle bu ortamı sağladığınız için çok teşekkür ederim.

ITIL konusunda bende detaylı bilgi arıyordum, benim için süper bir haber bu..

Sabırsızlıkla eğitici makaleleri bekliyorum.

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/05/2010 19:32
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Üye Yönetici

Bu hafta ilk makalemiz yayınlanıyor...

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/05/2010 20:29
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

Oldukça önemli bir konu, hazine müsteşarlığı 2009-2013 aralığında ıtıl sertfikasyonunu hedefliyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/02/2011 14:58
Ebubekir SEZER
(@ebubekirsezer)
Üye

ITIL Türkiye'de kendi alanında henüz yeni sayılsa da Best Practice birikimi ile olumlu karşılanmış bir yaklaşım. Bankacılık, Finans ve Telekom sektörü için yakın gelecekte ITIL çok önemli yerlere gelecek. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/02/2011 17:45
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Üye Yönetici

[quote user="Ebubekir SEZER"]ITIL Türkiye'de kendi alanında henüz yeni sayılsa da Best Practice birikimi ile olumlu karşılanmış bir yaklaşım. Bankacılık, Finans ve Telekom sektörü için yakın gelecekte ITIL çok önemli yerlere gelecek. [/quote]

Kesinlikle katılıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/02/2011 10:52
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

ITIL ile ilgili eğitim veren kurumları araştırmaya başlasak sanırım hiç fena olmayacak.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/02/2011 11:08
Ebubekir SEZER
(@ebubekirsezer)
Üye

🙂 o zaman doğru yerdesin.. 

Ben bu konudaki tüm bilgimi paylaşmaya hazırım ama sizden de beklentim beni daha fazla araştırmaya yöneltecek sorular sormanız. Fikir alış verişi olmadan bu konuda gelişme sağlanamıyor. Herkes kendi sektöründeki ihtiyacı anlatsa hem ihtiyacı karşılanmış olur hem de benim gibi farklı sektörlerde neler olup bittiğini öğrenmek isteyenler için bilgi kaynağı olmuş olur. 

edit: Eğitimler için şu konuları inceleyebilirsin:

http://www.cozumpark.com/forums/thread/176312.aspx  

http://www.cozumpark.com/forums/thread/68999.aspx  

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/02/2011 18:36
Kayhan KAYIHAN
(@kayhankayihan)
Üye

teşekkürler, biraz araştıralım neymiş ne değilmiş temel bilgiye ulaşalım daha sonra daha sonra güzel sorularımızla sizlerle olacağız 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/02/2011 21:48
fatihcin
(@fatihcin)
Üye

Çok güzel bir haber bu, bilgileri paylaşmanızı merakla bekliyorum. Çalışmalarınız ve azminiz için de ayrıca tebrik ve takdir ediyorum tüm ekibi, ve destekleyenleri.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/06/2011 11:18
Cemal Demirsu
(@CemalDemirsu)
Üye

merhaba arkadaşlar,

Forumda açıkcası yeniyim ve de vakit bulduk sonra sıksık paylaşımlarda bulunmak ve de paylaşımlardan faydalanmak isterim. Sonuçta bilgi paylaştıkça büyür.

şu an ITIL ve ISO 27001 ile ilgileniyorum, fakat ITIL daha öncelikli, eğitim dökümanları veya sınava ingilizce veya türkçe olarak girmek sizce birşey farkettiriyor mu ? bir de hangi eğitim dökümanlarına çalışmak gerekmektedir ? ilgili linkler varsa ve paylaşabilirseniz sevinirim.

saygılarımla,

cemal,

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/07/2011 18:28
ilker tutu
(@ilkertutu)
Üye

Cemal Bey merhaba

ISO27001 için uygulamaya başlamadan önce eğitim almanızı öneririm. Bu konuda başlangıç için Implementation ve Lead Auditor eğitimlerine katılabilirsiniz. Implementation eğitimi 3 gün, Lead Auditor eğitimi ise 5 gün sürüyor. Bildiğim karaıyla BSI-Turkiye bu eğitimleri veriyor fakat piyasada eğitim alabileceğiniz başka yerler de vardır mutlaka. Öte yandan güvenliği ISO27001'e göre kurulmuş bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile yönetmek, tamamen yönetim kararı. Eğer çalıştığınız yerin böyle bir kararı yoksa bu konuda eğitim almak kariyeriniz açısından çok etkili olmayabilir. Eğer güvenlik yöneticisi olmak istiyorsanız CISSP, CISM gibi daha genel ve güvenlik uzmanlığı ifade eden başka sertifikalara odaklanmalısınız.

ITIL konusunda ise eğitimden önce kitapları temin ederek göz atmanızı öneririm. Mevcut IT süreçlerinizin ITIL ile ne kadar uyumlu olduğunu kendi kendinize değerlendirerek çok şey öğrenebilirsiniz. Sertifika almak isterseiz de;

Bence alması çok kolay olduğu için pek bir değeri olmayan foundation ile başlamanız gerekiyor. ITIL foundation hazırlık kitaplarından birisine göz atıp, ITIL'la da biraz tecrübeniz varsa yarım saatte sınavı geçebilirsiniz. ITIL'ın ne olduğunu, nelerden oluştuğunu ve temel prensiplerini bilmeniz yeterli.

Daha ileri gitmek isterseniz de ITIL practitioner ve Manager yolundan gitmeniz gerekli. Bu da 6-7 eğitimv e sınavdan oluşan bir dönemi geçirmenizi gerektiriyor. Yol uzun olduğu için burada tekrar etmek istemiyorum, internette ITIL v3 certification diye arayınca rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sınavların ve eğitimlerin türkçeleri olup olmadığını bilmiyorum. Ama zaten ITIL ingilizce. Dolayısıyla her durumda ingilizce çalışmanız gerekli.

Bu arada bu ayın sonunda ITIL'ın güncellenmiş bir versiyonu geliyor. Sertifika alacaksanız bir ay kadar bekleyip sınavların değişip değişmediğini görmeniz gerekecek.

Umarım faydalı olabilmişimdir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/07/2011 19:30
ibrahim yaman
(@ibrahimyaman)
Üye

Çok güzel bir haber tüm Çözümpark ailesine hayırlı olması dileğiyle...

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/07/2011 00:04
Sayfa 1 / 2
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol