Kablo çekme muhabbe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kablo çekme muhabbeti  

ismail dere
(@ismaildere)
Üye

Merhaba arkadaşlar,

Bir firmada Bilgi işlem sorumlusu, uzmanı, yöneticisiniz, elemanı değil.

Ve sizin bağlı olduğunuz yöneticiniz yeni açılan şube için kablo çekmenizi istedi. Veya kamera sayılarını arttırmak için diyelim.

Bu durumda tavrınız ne olurdu? Bu muhabbete giren arkadaşların hikayelerini okumak isterim. 🙂

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 03/12/2020 17:36
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye

Her firmanın çalıştığı elektrik, data altyapı hizmeti sağlayan bir firma olmalı. Yoksa departman bunu firmaya kazandırmalı, faydalarını gerekirse dokümante etmeli. Sorduğunuz çalışılan firmanın profesyonellik seviyesi, iş tanımları, iş/işçi sözleşmesi, büyüklüğü ile alakalı. Limit, kriz anında tavır almak zordur bazen ve çok fazla alternatif sunmaz.
Bunun yerine bence öncesinde yapılması gerekenler var. Tr de IT ciler altyapı konusunda kendini ve kurumunu geliştirmiyor maalesef, analiz, dokümantasyon, standartlara uygunluğa baktırmıyor (ISO aldırmaktan bahsetmiyorum). Herşeyi mali ölçeğe göre düşünüyoruz mali işler birimi olmamamıza rağmen.:) Öncesinde ki yaklaşımlar patronları ve müdürleri zaman içerisinde hazırlar. Belirli iş ve kontrolleri bize yaptırmamaları gerektiğini kriz, afet yaşamadan ancak o şekilde öğrenebilirler. Bu tip hiçbir deneyimi olmadıysa çıkıp kablo çekmeyi de bizden ister, yedirmeye çalışır.:) 
Tr de doğduysanız şartlara tabisiniz demektir IT'ciler malesef ki düşük akım kadar, bir dereceye kadar yüksek akım da öğrenmek zorunda. Bu neredeyse ben otomatik viteste öğrenicem manuel vites ile işim olmaz demek gibi birşey. Bir gün işiniz olur kala kalırsınız.:) Öğrenmeyen ve öğretemeyenin karşısına alakasız elektrikli cihazları da çıkarırlar. Son an'da ancak karar vermek zorunda kalabiliyoruz tamam mı devam mı davalık mıyız sinelik mi.:) Maalesef ki dedim işimiz değil diyebiliriz ancak bu taleplerin geldiği şirket seviyelerinde zaten IT dışı bakım/depo odaları, altyapı personeli-anlaşmaları olmuyor. Organize etmek durumundayız. Ne zaman ki belirli ölçeğin üzerinde ki kurumlara yükseliriz o zaman bu talepler zaten gelmez, kısa patch kablo da önünüze gelir.
Pek tabi ki malum ölçek altında firmalar her zaman piyasada olacak ve insanlarına bu tip taleplerle gelecekler. Ben koyun kırkmam diyen çoban pek mümkün olmaz.:)

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/12/2020 18:27
ismail dere beğendi
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye

@ibrahimyildiz konu ile ilgili güzel bir yorumda bulunmuş ancak sorunuz bence sadece bilgi sistemleri ile ilgili değil. Başladığınız kurumda iş sözleşmeniz ve görev talimatınız olur. Sizde sözleşme şartlarında görev talimatlarınıza uygun olarak çalışırsınız. Hukuki bir problem durumunda (işveren veya çalışan lehine) bu sözleşme ve görev talimatındaki detaylara göre değerlendirilirsiniz. Yaptığınız işin, görevin bir önemi yoktur. Çünkü her iş için bir talimat vardır ve yapacağınız iş bellidir. Ama diyorsanız ki ben sözleşme ve talimata bağlı çalışmıyorum, o zaman sorununuz sadece kablo çekmek olmayacaktır. İlerleyen günlerde kendinizi su ısıtıcısı tamir ederken de bulabilirsiniz. Yazımın başına da belirttiğim gibi bu bilişim sektörüne özel değil genel bir soru ve çalıştığınız firmanın kurumsallığı ile ilgili. Ancak @ibrahimyildiz altını çizdiği çok önemli bir konu var. Birimler firma ile birlikte kendini geliştirmeli, hatta firmanın gelişiminin arkasında değil önünde olmalı. Bunu sağlıyorsanız zaten sorunuzun içeriği ile ilgili bir durumda kalmazsınız.

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/12/2020 11:59
Paylaş: