Bakım Anlaşması Yap...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bakım Anlaşması Yapılacak Firmada Neler Kontrol Edilir  

RSS
Mustafa Dağıstanlı
(@MustafaDagistanli)
Üye

Merhaba.

Bilgi ve İletişim Sistemleri konusunda bakım anlaşması yapılacak firmada, var/yok şeklinde kontrol edilmesi gerekenler nelerdir?

Aşağıdakilere ekleyeceğiniz veya değiştireceğiniz maddeler varsa rica ederim.

• Domain yapısı var mı?
  • Workgroup ise bilgisayar oturumları şifreli mi?
  • Firewall var mı?
  • 5651 kayıtları tutuluyor mu?
  • Kullanıcı şifre güvenlik seviyeleri uygun mu?
  • Şifrelerin kişisel/gizli olmasına (paylaşılmamasına) önem veriliyor mu?
  • Yedekleme sistemi var mı?
  • Dış yedekleme sistemi var mı?
  • Yedekleme sistemi şifreli mi/parçalı mı?
  • Misafir ağı var mı ve izole mi?
Alıntı
Gönderildi : 18/09/2020 14:51
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba,

Sen bunu müşteri olarak mı soruyorsun yoksa bakım anlaşmasında destek verecek firma mı?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2020 16:43
Mustafa Dağıstanlı
(@MustafaDagistanli)
Üye

@hakanuzuner firma olarak.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2020 16:58
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Biz de bakım anlaşması yaptığımız için aslında konu çok basit, hangi alanlarda bakım istediğini soruyoruz, örnek diyorki yedekleme, server ve storage, ok diyoruz kullandığınız ürünlerin envanterini istiyoruz, kaç sunucu, kaç storage, hangi yedekleme yazılımı, kaç TB veri ona göre fiyat veriyoruz.

Yani önce müşteri bakım anlaşması başlıklarına karar verecek sonra o başlıklar için elindeki envanteri paylaşacak.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2020 17:27
Serkan Ateş
(@SerkanAtes)
Üye
Gönderen: @hakanuzuner

Biz de bakım anlaşması yaptığımız için aslında konu çok basit, hangi alanlarda bakım istediğini soruyoruz, örnek diyorki yedekleme, server ve storage, ok diyoruz kullandığınız ürünlerin envanterini istiyoruz, kaç sunucu, kaç storage, hangi yedekleme yazılımı, kaç TB veri ona göre fiyat veriyoruz.

Yani önce müşteri bakım anlaşması başlıklarına karar verecek sonra o başlıklar için elindeki envanteri paylaşacak.

Eğer müşteri size bunları veremiyorsa ne istediğini bilmiyordur diye düşünüyorum. Ben de müşteri tarafından bir gözlem yapayım. Açıkcası envanter kısmı benim için çok önemli.

1. Hangi cihazlar kapsama dahil edilecek.
2. Hangi servisler (AD, SQL, FS ..) kapsama dahil edilecek.
3. Servislerde hangi konularda destek alınacak (Örnek Network Yönetimi, VLAN oluşturma/kaldırma/yetkilendirme, Access Point izleme/yönetim/güvenlik/802.1x). 
4. Fiziksel envanter için yedekleme sağlanacak mı ? Sağlanacaksa hangileri ? (Cihazlarımdan birisi arızalanırsa yerine yenisini hemen verebilecek misiniz ?)

ÖRnekler çoğaltılabilir. Eğer sözleşmenin çerçevesi en başta net olarak belirtilirse iki tarafın da memnun kalacağı bir süreç yönetilmiş olur.

İyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/09/2020 11:11
Paylaş: