Bilişime uzak y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilişime uzak yöneticilere dert anlatma  

RSS
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Merhabalar,

Pek çoğumuz itibari ile özel şirket yada devlet kurumunda bilişim uzmanları sitem yöenticileri programcılar bilgi işlem müdürü oalrak görev yapıyoruz. İşimiz itibari ile oldukça teknik konular üzerinde çalışmakta ve pek çok insnaın ilgi ve bilgi alanının dışında işler. Yaptığımız işlerin reklamını yapmakta zorlandığımız oluyordur. Reklamdan kastım üst yöneticilerimize genel müdür müdür yada şirket hissedarları.IT ciler olarak yaptığımız işlerin tanıtımını faydalarını yada ne anlama geldiklerini daha basit anlatımlarla yada daha görsel show larlar nasıl yaapbiliriz de bilgi işlem birimimiz hakkında yöenticileri bilgilendirebiliriz? Soru biraz karışık oldu ama sizin engin anlayışınıza havale ettim 🙂

Alıntı
Gönderildi : 02/04/2008 12:34
Ertan KURUN
(@ErtanKURUN)
Üye

Merhaba;

Size baştan sona katılıyorum fakat kaçınılmaz bir gerçek var Şirket içinde bilgi işlemciler her zaman masraf çıkaran insanlar olarak görülmüştür bunu yönetime yada yetkili mercilere anlatmak,yaptığımız işin gerçekten hayati değer taşıdığını hissettirmek bence imkanzıs gibi bir şey yöneticilerin yada müdürlerinde az çok sistem network yapısından ve bunun öneminin farkında olması gerek ki bizlerin,yaptıgımız işlerin değeri anlaşılsın çünkü bir satış ekibi gibi şirkete para kazandıramıyoruz ve böyle durumlar dezavantaj oluyor neyse uzadıkça uzar 🙂 herkez için hayırlısı olsun diyelim  

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2008 12:53
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Selam;

Kendi adıma konuşmam gerekir ise günlük haftalık ve aylık tüm yaptığım işleri rapor olarak sunuyorum. Alım yapılacak ise bunun ne kadar gerekli olduğunu anlatmak için almadığımız taktirde ne gibi olumsuzluklar ile karşılaşacağımızı anlatmayı tercih ediyorum. Ve en önemlisi "Bilgi İşlemci ortalarda koşturmuyor ise problem yoktur" mantığını benimsetmek. [:)]

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2008 13:10
Mustafa KASIKCI
(@mustafakasikci)
Üye

Tok açın halinden anlamaz gibi birşey buda işte
Adam anlamıyorsa anlamıyor yani gerçi ben çok fazla karşılaşmadım yönetici ile sorun ile ama personele dert anlatamıyoruz 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2008 13:15
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Personel içinde bu geçerli sürekli oturan adam ve masraf çıkartan adam modunda görüyorlar. Benimde sorunlarım olmadı yöentici ile ama hala ne için burdayız ve ne yapıyoruz bilmiyorlar. Şubelerde 10 dolarlık edimax switch varken 500 dolarlık hp 2626 almanın gerekliliğini anlatamadım gitti. Yada güvenlik için yapılması gereken extra yatırımların gerekliliği konusunda bir türlü aynı çizgide bulunamıyoruz. Ayrıca şirkete alınan yada alınacak personelin gerekli olup olmadığına dair bir çerçeve ve süreç var. Öğretmen alımı için pazarlama için muhasebeci için. Ama Bilişim personeli ihtiyacı için bir türlü net bir ifade yok.  Bilişimci sürekli çalışan adamda değil bazen problem çıktığında müdahale edersin bazen gece gündüz çalışırsın. Ama bu konularda ifade edemiyoruz kendimizi. Bu konuda departmanını iyi ifade edebilen arkadaşlar varsa nasıl yaptıklarına dair bizi bilgilendirrilerse seviniriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2008 13:29
Omer KARADENIZ
(@OmerKARADENIZ)
Üye

Merhaba

Eski calistigim devlet dairesinde Userlar Web Arayüzünden hangi daire, hangi katta olduklarını, bilgisayar kullanıcı adını ve problemini yazıyorlardı. Bu yazdıkları form Access DB sine kayıt oluyor ve bende rapor yapmaya uğraşmadan problemi bitenleri problemi bitti diye isaretliyordum. Kullanıcılar dert yanmaz ise sizin kıymetiniz anlasilmaz. Buda  benden bir tavsiye olsun. Benzer bir uygulama yapın hem ne is yaptiginiz görünsün hem kıymetiniz anlasilsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/04/2008 18:03
ilkeracikgoz
(@ilkeracikgoz)
Üye

[quote user="Kamil Onat"]Personel içinde bu geçerli sürekli oturan adam ve masraf çıkartan adam modunda görüyorlar. Benimde sorunlarım olmadı yöentici ile ama hala ne için burdayız ve ne yapıyoruz bilmiyorlar. Şubelerde 10 dolarlık edimax switch varken 500 dolarlık hp 2626 almanın gerekliliğini anlatamadım gitti. Yada güvenlik için yapılması gereken extra yatırımların gerekliliği konusunda bir türlü aynı çizgide bulunamıyoruz. ....[/quote]

:o)

Network için haftada 1-2 defa kabloyu çekin, bırakın kullanıcılar şikayet etsin.. denenmiştir 3500 USD lik HP procurve alındı 🙂

Güvenlik için bence en etkili faktör korkutmak...

[quote]Pek çoğumuz itibari ile özel şirket yada devlet kurumunda bilişim uzmanları sitem yöenticileri programcılar bilgi işlem müdürü oalrak görev yapıyoruz. İşimiz itibari ile oldukça teknik konular üzerinde çalışmakta ve pek çok insnaın ilgi ve bilgi alanının dışında işler. Yaptığımız işlerin reklamını yapmakta zorlandığımız oluyordur. Reklamdan kastım üst yöneticilerimize genel müdür müdür yada şirket hissedarları.IT ciler olarak yaptığımız işlerin tanıtımını faydalarını yada ne anlama geldiklerini daha basit anlatımlarla yada daha görsel show larlar nasıl yaapbiliriz de bilgi işlem birimimiz hakkında yöenticileri bilgilendirebiliriz? Soru biraz karışık oldu ama sizin engin anlayışınıza havale ettim :)[/quote]

Bence yapabileceğimiz en güzel şov "bütçe - harcamalar = artan". Bütçeden ne kadar artırırsak bizden iyisi yok...

Saygılar,

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/04/2008 18:58
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Bende bu aralar bu dertten muzdaribim arkadaşlar. Sanırım çözümde sabır biraz. 🙂   ):::

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/05/2008 19:54
Bt Expert
(@BtExpert)
Üye

İlker arkadaşımıza aynen katılıyorum.Muhasebe programı çöktü yedek vardı tabi takan kim 3 gün sonra yedekleme ünitesi geldi,sistem odası kliması bozuldu 1 ay servisle uğraş 8-9 defa gelsin olmadı vantilatörle soğutuyoruz 🙂 sistemi kapat neti kes ertesi gün klima geldi (gerek yok diyorlar maliyet yükselirmiş).Yaptığınız işi hissettirin bizim işten anlamazlar malesef 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/05/2008 20:08
 Anonim

Bilenle Bilmeyen bir olurmu?

hiçkimseye hiçbirzaman bu şöyle bu böyle diye çenemi yormadım, yormamda..raporlama hayatın ta kendisidir. herşeyi yazılı olarak veririm, açıklamayı yazılı yaparım.

örneğin ; sistem odası için klima alalım demek yerine ortam sıcaklığı maksimum + 20 derece olmalıdır yazarım. klima alma işi satın alma müdürlüğünün yetkisindedir. 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/05/2008 16:19
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

ertan bey size katılıyorum çok haklısınız... malesef ülkemizde Bilgi İşlem departmanı masraf departmanı olarak görülmekte.

bazı durumlarda bilmeyen insan bilen insandan daha değerlidir. ki bunun canlı örnekleri piyasada mevcuttur bire bir karşılaşmışımdır yada sizler de karşılaşmışsınızdır.

en iyisi siz gerekeni yapın gerisine karışmayın. mesela klima mı alınacak bilgi işlem odasına klima lazım deyin ve bunu yazılı olarak yöneticilerinize iletin. gerisini onlar düşünsün. sistem çöker de işlerin yürümediğini gördüklerinde size suç atamazlar.

kısacası ayağınızda topu tutmayın pas verin hemen. böylece sizden çıkmış olur. (her zaman uygulanmaz, duruma göre değişir. ama uygulanınca da sizin değeriniz artıyor. bizzat uyguladım ve olumlu sonucunu aldım.)

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2008 01:34
Savas Demir
(@savasdemir)
Saygın Üye

Ben gördüğümü söyleyeyim
Bilgi işlemci arkadaş yaptığı her işi crm ile yapıyor.Demirbaşından tutunda lisansına kadar.
Her hafta haftalık rapor müdürlere gidiyor.Her işlemde yönetime bilgi veriliyor.
Herkezin her işi yapılmıyor 🙁 (kıymet anlaşılsın diye)
2 ayda bir kıyamet senaryosu uyguluyor backuplardan gerşi dönüşü deniyor
her şeyi yönetime mail atıyor
spamdi virusdü günlük raporları haftalık olarak yönetime sunuyor
vs vs
Tavsiyem dışarıdan bir danışman hizmeti almanız.Sizin söylediğiniz extra masraf iken
danışman söylediğinde zorunluluk oluyor. 🙂
son söz "Konuşmalar unutulur Yazı baki kalır "

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/06/2008 01:48
Paylaş: