Google Chrome deki ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Google Chrome deki about:internets' in sırrı nedir?  

  RSS
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Google' ın tarayıcısı olan Chrome diğer tarayıcıların kullanım oranına yetişemese de en azından tarayıcı dünyasına yeni bir renk getirdi. Özellikle hızlı Javascript motoru ile mükemmel bir iş yaptı.

Ama tarayıcının yetenekleri sadece bundan ibaret değil.: "Google Chrome amerikan siyasetçileriyle dalga geçiyor"

Nasıl olduğunu merak mı ettiniz?

Şöyleki; Google Chrome kullananlar adres çubuğuna about:internets yazdıklarında ne çıktığını hatırlayacaklardır. Kullanmayanlar yada denemeyenler için bilgilendirme yapmak gerekirse, windows'un 3D Pipes isimli ekran koruyucusu çıkıyor.

Peki, bunu yapmalarındaki amaç nedir?

George W. Bush, 2004 yılında, başkanlık için televizyonda demokrat partili rakibi ile tartışırken yaptığı gaftan (internet'i çoğul bir şeymiş gibi kullanıp "I hear there's rumors on the, uh, Internets") sonra bu artık internets espiri olarak kullanılır hale geldi. İnsanlar internet hakkında ne kadar az şey bildiklerini alaycı yoldan anlatmak için internets" sözcüğünü kullanarak cümleler kurmaya başladılar. Halen bazı forum sitelerdeki yorumlarda "internets" sözcüğüne rastlaya bilirisiniz.

Neden 3 boyutlu borular?

Alaska senatörü Ted Stevens "İnternet bir dizi borudur. Bu boruar doldurulabilir." gibi muhteşem bir cümle kurmuştu. Bu da hemen espiriye dönüştü ve "İnternet bir dizi borudur" cümlesi her yerde alay konusu olmaya başladı.

Google da bunları alarak dalga geçme amaçlı kullanmıştır.

Alıntı
Gönderildi : 19/11/2008 16:03
Paylaş: