Anasayfa » Forum

Sistem yönetic...

Sistem yöneticiliğine nereden başlanmalı?  

RSS
Mert OZSOY
(@mertozsoy)
Yeni Üye

Merhaba, 24 yaşında geçimini ağırlıklı olarak yazılım yazarak sağlayan biriyim. Klasik olarak web ve masaüstü yazılımlar yazarak destek vererek ilerledim fakat alanımı değiştirip her zaman iligli duyduğum ağlar ve sistem yöneticiliğine geçmek istiyorum. Temel düzeyde ağ bilgim var fakat ben sistem yöneticiliğinde nasıl uzmanlaşabilirim bunu merak ediyorum. Bulunduğum il/ilçe küçük bir şehir olması sebebiyle buradaki firmalardki sistem yöneticilerine düşen yük de belli esasında, çok büyük bir trafik ve işlem dönmediği için kendimi bu konuda şanslı hissediyorum.

Değerli yorumlarınızı merakla bekliyorum her biri için şimdiden teşekkür ederim.

Alıntı
Gönderildi : 29/01/2019 18:58
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Üye

Forumda bu konularda çokça konuşuldu referans başlıklar zaten var. Int.de de birçok makale mevcut. Çok geniş şeyler soruyorsun. 🙂 Benim tavsiyem bu ülke için yanlış yaparsın 🙂 bir heves uğruna pişman olacağın şeyler yapma. 0'dan bir alan yerine yazılımda kendini geliştirmen daha iyi olur. Artı web. vs lokal kalma sorunların olmaz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/01/2019 23:00
Ali UYSAL
(@aliuysal)
Yeni Üye Forum Yöneticisi

İbrahim hocam çok doğru anlatmış, sistem yönetimleri artık otonomlaşıyor yazılım sektörü katlanarak büyüyor. Sistem yöneticileri bu otomatikleşme nedeniyle azalma trendine girmişken gelişen sektörü bırakıp bu sektöre girmen benim düşünceme göre hatalı, tabi kararı kendin vereceksin 🙂

Dijital dönüşüm başlıyor...
El Terminali

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/01/2019 13:43
OZKAN BURGAC
(@ozkanburgac)
Yeni Üye

biz fişi çekersek yazılımı görürüz 🤣 

Öncelikle network veya sistem baskın olsun ona karar vermelisin 

network baz alalım > öncelikle protokoller , Katmanlar öğrenmelisin buradan başlarsan dipsiz kuyuya benzer merak ettikçe ilerlersin gelelim asıl soruya hangi marka ! Cisco daha baskın ve sertifikaları yaygın sonra juniper vs gider tabi network buraya kadar tamamladığında olmazsa olmaz linux / unix sistemler girmelisin orada zaten yazılım tabanlı olduğun için python biliyorsa/öğrenirsen çok rahat edersin 

kafandan netleşince sorarsın herkes tecrübesini paylaşır

Kaynak gelince 

1. Çözüm park

2. Niyazi Saral

3.Cemal Taner 

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/04/2019 11:14
Mert OZSOY beğendi
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bence sistemci olmak bu devirde çok doğru değil. İbrahim ve Ali ye katılıyorum. Bulut bilişim ve makine öğrenme teknolojisi ile beraber artık sistem tarafındaki iş olanakları azalıyor. Yazılım bence çok değerli.

Ancak illa değiştirmek istiyorum diyorsan ağ güvenli bence çok ideal olur.

Network ile devam edebilirsin bence sistem çok gerekli değil artık.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/04/2019 00:00
Mert OZSOY beğendi
Turan COŞKUN
(@turancoskun)
Tanınmış Üye Forum Yöneticisi

merhaba,

yaşadığınız şehirde kariyerinize devam edecekseniz, yazılım geliştiriciliği ile ilerlemeniz daha doğru olabilir.

ancak kariyer hedefinizde daha büyük kurumlar veya çok uluslu şirketler var ise direk devops tarafına yönelmenizi öneririm.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/04/2019 17:25
Mert OZSOY beğendi
Paylaş:

Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol