Tecrübesiz bil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tecrübesiz bilgi işlem elemanı maaşı  

Sayfa 2 / 2
  RSS
Erdem SELÇUK
(@eravse)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

🙂 Takılmamak lazım aslında eğer nasip olan bir şey var ise olacaktır. Bize düşen çok çalışmak ve bilgimizi paylaşmaktan sakınmamak. Eğer fıtrat bozukluğu içerisinde her şeyi ben yapacağım dersek bizler bozuluruz. Maaşlar konusuna geri dönersek zannedersem ilk başlangıç her firma bir asgari ücreti öneriyor ama dediğim gibi karşınızdaki adamı ikna kabiliyetiniz ve yeteneğiniz ile doğru orantılı. 

Saygılarımla

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2015 12:55
Cihan DİKMEN
(@CihanDiKMEN)
Üye

Bu konu ile ilgili olarak artık bence maddi durum, bilginin önüne geçmiş durumda. Yani bir işe girmeye kalktığınızda istekler bitmez, şunu bilsin bunu bilsin diye. Ama "Sen ne istersin" diye soran olmaz. Sorulsa bile bir değişillik olmaz. Yani iş maaşa gelince "bizim standart bi uygulamamız var" cümlesi yankılanır. Bu gerçekten üzücü bir durum. Artık "bir kimseyi yetiştirelim" duygusu yavaş yavaş ölmekte. Burda ÇÖZÜMPARK'ın önemini daha çok anlıyoruz. İş konusunda ise; önce kendini iyi şekilde yetiştirene kadar para olarak bakma. İstediğin bölümde kendini yetiştirmeye bak. Sonrasında onlar çağırır da sen gitmeyecek seviyeye gelirsin. İşte verilecek en güzel cevap ve nasihat budur!  Yolun açık olsun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2015 14:23
sema bahadir
(@semabahadir)
Üye

Merhaba,

bu videoyu izlemeni tavsiye ederim. yazılım konusunda kendini geliştirmen ilerde büyük bir katkı sağlayacaktır. önemli olan maaşa bakmadan kendini geliştirebileceğin yazılım konusunda uzman firmalarla görüşmen. senın gibi elemanlara ihityaç olup; yetiştirilmek üzere bir yerden başlatmaya hazırlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/04/2015 19:30
Mesut Acar
(@MesutAcar)
Üye

Bence maaş öncesinde ne yapmak istediğine karar vermen gerekiyor. Bilgi sistemleri dallara ayrılıyor. Grafik/web tasarım, yazılım geliştirme, teknik, sistem, network. Bir kalıba sığdırmak yersiz, ancak bilgi işlem denildiğinde bizim ülkemizden "herşeyden anlayan adam" anılıyor maalesef. Tecrübesiz isen işverenin söylediği fiyatlara başlamak durumunda kalabiliyorsun. Fakat tecrüben olduğu zaman fiyatını sen belirliyorsun ki bu daha keyifli olsa gerek =) 

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/07/2015 02:46
Emre Demirci
(@EmreDemirci)
Üye

[quote user="Mehmet Onat Güvenir"]

Merhaba

Haziranda bilgisayar mühendisliğinden mezun olacağım.Daha önce 2 aylık kısa bir süre yaz stajımda bilgi işlem işi yaptım.Donanımdan hdd ram değiştirecek kadar anlarım ağdan temel sorunları çözebilecek kadar anlarım.

Sizce iş bulmakta sıkıntı çeker miyim?Buldum diyelim maaşım ne kadar olur?

[/quote]

İstediğinizi seçin. 2000-2500 TL maaş isteyin + yol + yemek. (ssk siz isterseniz) Yani ortalama +1000 TL ilave edin. Toplam 3000-3500 TL

Basit hesap yapalım. En az 8 saat iş yerinde duracaksın. 6 günde  48 saat yapar. Ayda (26 gün) 208 saat yapar. 3000 TL'den saat başı ücretiniz 14 TL

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/07/2015 13:46
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Emre Demirci"][quote user="Mehmet Onat Güvenir"]

Merhaba

Haziranda bilgisayar mühendisliğinden mezun olacağım.Daha önce 2 aylık kısa bir süre yaz stajımda bilgi işlem işi yaptım.Donanımdan hdd ram değiştirecek kadar anlarım ağdan temel sorunları çözebilecek kadar anlarım.

[/quote]

İstediğinizi seçin. 2000-2500 TL maaş isteyin + yol + yemek. (ssk siz isterseniz) Yani ortalama +1000 TL ilave edin. Toplam 3000-3500 TL

Basit hesap yapalım. En az 8 saat iş yerinde duracaksın. 6 günde  48 saat yapar. Ayda (26 gün) 1248 saat yapar. 3000 TL'den saat başı ücretiniz 2,4 TL

[/quote]

26x8=208 saat yapar, 3000/208=14,42tl saat, 115,38tl günlük. Basitte olsa hesabı düzgün yapmak Lazım. 1200 tl asgari ücretle geçinilmeye çalışılan bir ülkede yaşıyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/08/2015 00:19
Emre Demirci
(@EmreDemirci)
Üye

[quote user="Uğur BURMA"][quote user="Emre Demirci"][quote user="Mehmet Onat Güvenir"]

Merhaba

[/quote]

Basit hesap yapalım. En az 8 saat iş yerinde duracaksın. 6 günde  48 saat yapar. Ayda (26 gün) 1248 saat yapar. 3000 TL'den saat başı ücretiniz 2,4 TL

[/quote]

26x8=208 saat yapar, 3000/208=14,42tl saat, 115,38tl günlük. Basitte olsa hesabı düzgün yapmak Lazım. 1200 tl asgari ücretle geçinilmeye çalışılan bir ülkede yaşıyoruz.

[/quote]

Teşekkür ederim düzeltme için. Ben onu nasıl öyle hesaplamışım anlamadım. Basit bir hesabı yanlış hesaplama yapıp rekora gidiyorum. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/08/2015 19:53
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

48 ile 26yı çarpmışsınız, 1ayda bile bukadar saat yok çünkü, 1 ayda 720 saat var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/08/2015 01:33
Emre Kidir
(@EmreKidir)
Üye

Şaka gibi bir rakam belirlemişsiniz. Bir tanıdığım dünyanın en büyük bilişim firmasında  bilgi işlem uzmanı şuanda da türkiyenin en büyük teknoloji firmaları projesinde ama aldığı rakam 1.300 tl....   2 yıl sonra alacağı tahmini fiyatta 2 bin olur  5 yıl sonra yönetici olsa 3.5 bin alır 10 yıl sonra da müdür olsa 5 bin alır ki bunlar en iyi rütbe atlama ihtimalleri , tabi dayanabilirseniz.

Sizi dışlayıp yükselmenizi istemeyecek binlerce adamla karşılaşacaksınız, yeri gelecek 2-3 kişinin yerine çalışacaksınız , projenin birçok lokasyonu varsa defalarca günde 4-5 saat yol çekeceksiniz , sigara içmiyorsanız sigaraya başlayacaksınız. Kısaca tavsiye etmiyorum , başlamayın daha iyi. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/01/2016 22:20
Güney OKTAYLI
(@guneyoktayli)
Üye

[quote user="Emre Kidir"]

Şaka gibi bir rakam belirlemişsiniz. Bir tanıdığım dünyanın en büyük bilişim firmasında  bilgi işlem uzmanı şuanda da türkiyenin en büyük teknoloji firmaları projesinde ama aldığı rakam 1.300 tl....   2 yıl sonra alacağı tahmini fiyatta 2 bin olur  5 yıl sonra yönetici olsa 3.5 bin alır 10 yıl sonra da müdür olsa 5 bin alır ki bunlar en iyi rütbe atlama ihtimalleri , tabi dayanabilirseniz.

Sizi dışlayıp yükselmenizi istemeyecek binlerce adamla karşılaşacaksınız, yeri gelecek 2-3 kişinin yerine çalışacaksınız , projenin birçok lokasyonu varsa defalarca günde 4-5 saat yol çekeceksiniz , sigara içmiyorsanız sigaraya başlayacaksınız. Kısaca tavsiye etmiyorum , başlamayın daha iyi. 

[/quote]

". Bir tanıdığım dünyanın en büyük bilişim firmasında  bilgi işlem uzmanı şuanda da türkiyenin en büyük teknoloji firmaları projesinde ama aldığı rakam 1.300 tl....  " bu cümlenize istinaden tandığınızın size gerçek maaşını söylemekten imtina ettiğini anlıyorum. Dünyanın liderlerinden olan bir firma ve bu firmada "Bilgi işlem uzmanı" gülüyorum.  🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/02/2016 17:36
Sefa Gül
(@SefaGul)
Üye

[quote user="Cihan DİKMEN"]Bu konu ile ilgili olarak artık bence maddi durum, bilginin önüne geçmiş durumda. Yani bir işe girmeye kalktığınızda istekler bitmez, şunu bilsin bunu bilsin diye. Ama "Sen ne istersin" diye soran olmaz. Sorulsa bile bir değişillik olmaz. Yani iş maaşa gelince "bizim standart bi uygulamamız var" cümlesi yankılanır. Bu gerçekten üzücü bir durum. Artık "bir kimseyi yetiştirelim" duygusu yavaş yavaş ölmekte. Burda ÇÖZÜMPARK'ın önemini daha çok anlıyoruz. İş konusunda ise; önce kendini iyi şekilde yetiştirene kadar para olarak bakma. İstediğin bölümde kendini yetiştirmeye bak. Sonrasında onlar çağırır da sen gitmeyecek seviyeye gelirsin. İşte verilecek en güzel cevap ve nasihat budur!  Yolun açık olsun.
[/quote]

Sektörü meslek edinmiş biri olarak görür müsünüz bilmiyorum ama, Bilişim sektörü gerçekten hobi adı altında bir iş olarak gören ben, Bilge Adam'dan 89 ortalamayla mezun oldum. Maalesef tecrübe dolayısıyla mülakata dahi çağırılmıyorum. Biliyorum ki şu an (uzman değil) Bilgi İşlem Elemanı adı altında çalışan yüzlercesinden daha bilgiliyim ama "tecrübesiz"i görünce çeşitli iş başvuru platformlarınca filtreye takılıyorum. Sadece tecrübede de bitmiyor. Hiç bir firma bu şekilde şans vermezse ben nasıl tecrübe kazanıp kendimi kanıtlayıp gerçekten sevdiğim mesleği icra edebilirim? Hoş, sevmeden yapılacak iş de değil doğrusu.

Açıkçası aşığı olduğum meslekten umudumu yitirmeye başladım, sırf işin ne anlama geldiğini kimin daha iyi yapacağını bilmeyen İK departmanları çalışanları yüzünden...

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/07/2016 07:32
Bülent Güldal
(@BulentGuldal)
Üye

Öncelikle Türkiyemizde tecrübesiz çalışan olarak ilk etapta iş seçme şansımız malesef yok. Nacizane tavsiyem Outsource destek veren orta ölçekli firmalarda tecrübe kazanmak yönünde. İngilizce'nin önemini de söylemeye gerek yok sanırım. Birde şuna dikkat etmenizi öneriyorum, tecrübesiz olduğunuz için İK ile görüşmenizde maaş kriterinizi muhakkak belirleyin İK'ya bırakırsanız asgari ücretin altına bile çalıştırırlar. Siz siz olun para benim için önemli değil demeyin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2016 15:05
Sayfa 2 / 2
Paylaş: