Tecrübesiz bil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tecrübesiz bilgi işlem elemanı maaşı  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Mehmet Onat Güvenir
(@MehmetOnatGuvenir)
Üye

Merhaba

Haziranda bilgisayar mühendisliğinden mezun olacağım.Daha önce 2 aylık kısa bir süre yaz stajımda bilgi işlem işi yaptım.Donanımdan hdd ram değiştirecek kadar anlarım ağdan temel sorunları çözebilecek kadar anlarım.

Sizce iş bulmakta sıkıntı çeker miyim?Buldum diyelim maaşım ne kadar olur?

Alıntı
Gönderildi : 18/02/2015 01:19
Sinan KAHRAMAN
(@SinanKAHRAMAN)
Saygın Üye

Ben şöyle cevap verim. Okul bittiğinde maaşı değil işi (kendimi geliştirebileceğim bir iş) düşünmüştüm. Hatta üste para vermeye razıydım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/02/2015 07:17
Mehmet Onat Güvenir
(@MehmetOnatGuvenir)
Üye

Normal şartlarda dediğiniz daha mantıklı ama ben yazılım geliştirmede devam mı etsem yoksa bilgi işleme mi yönelsem diye düşünüyorum.O yüzden iş imkanına zorluğa ve kazanca göre karşılaştırma yapmak için soruyorum.Konuyu karşılaştırma yapabilmek için açtım.

He bir de internette bolca bilgi işlem uzmanıyım 2000-2500 kazanıyorum yorumları görüyorum.Uzmansa adam nerden baksan 29-30 yaşındadır.O durumda o tecrübeye rağmen bayağı düşük bir maaş alıyor. İnternette halinden memnun olan bilgi işlemci de pek yok gibi.Sonradan pişman olmak istemediğim için soruyorum.İş yükü ve kazanç bakımından çekilmez bir iş hiç girme derseniz ona göre hareket edeceğim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/02/2015 18:12
Emre Akdağ
(@emreakdag)
Üye

[quote user="Mehmet Onat Güvenir"]

Normal şartlarda dediğiniz daha mantıklı ama ben yazılım geliştirmede devam mı etsem yoksa bilgi işleme mi yönelsem diye düşünüyorum.O yüzden iş imkanına zorluğa ve kazanca göre karşılaştırma yapmak için soruyorum.Konuyu karşılaştırma yapabilmek için açtım.

He bir de internette bolca bilgi işlem uzmanıyım 2000-2500 kazanıyorum yorumları görüyorum.Uzmansa adam nerden baksan 29-30 yaşındadır.O durumda o tecrübeye rağmen bayağı düşük bir maaş alıyor. İnternette halinden memnun olan bilgi işlemci de pek yok gibi.Sonradan pişman olmak istemediğim için soruyorum.İş yükü ve kazanç bakımından çekilmez bir iş hiç girme derseniz ona göre hareket edeceğim.

[/quote]

Eğer yazılım geliştirmede temel tecrüben var ise o konuda iş bakabilirsin. Bilgisayar teknik hatalarımdan anlarım diyosan eğer teknik eleman olabilirsin. Bilgi işlem dediğin kavramın ucu bucağı yok. İT olmak istiyosan eğer her konuya hakim olmalısın. Network hardware software bunları bilmelisin(tamamını olmasada). İşin parasına değil kendini o işte geliştirebilirmisin ona bakmalısın. İşi öğrendikten sonra zaten sen firma peşinde değil firmalar senin peşinde koşar. Bilgisayar bilgin yeterli değil ise kavramları öğrenmen bilgisayar jargonunu bilmen gerekli. Sektörde tecrübe sahibi olmak için zaman sarf etmelisin tabikide. Ha dedigin zaman öğrenilecek bir kavram değil bilişim sektörü.Ne kadar öğrenmeye açık olursan o kadar tecrübeni erken kazanırsın. İş olarak neye yöneliyim diyosan onu kendin belirlemelisin. İstemediğin bi işi yapman veya öğrenmen zor olur. Bilgisayar ortamına öğrendikce seversin sevdikce öğrenirsin mantığıyla bakmalısın

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/02/2015 18:46
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Tavsiyem yazılıma yönelmen, hatta mobil yazılım üzerine.

Sistemci olursan, sabahlara kadar uğraşıp server, storage kurtarırsın kimse ne yaptığını bilmez, isimsiz kahraman olursun, ne iş yapıyorsun ki derler bizim ülkemizde.

Ama yazılımda 2 ekran bir 1 rapor yaparsın, senden iyisi yoktur.

Malesef durum böyle...

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2015 01:58
Okan Özbey
(@okanozbey)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Yavuz Filizlibay"]

Tavsiyem yazılıma yönelmen, hatta mobil yazılım üzerine.

Sistemci olursan, sabahlara kadar uğraşıp server, storage kurtarırsın kimse ne yaptığını bilmez, isimsiz kahraman olursun, ne iş yapıyorsun ki derler bizim ülkemizde.

Ama yazılımda 2 ekran bir 1 rapor yaparsın, senden iyisi yoktur.

Malesef durum böyle...

[/quote]

Sabahlara kadar datacenter'da sabahlarsın, bazı zamanlarda bitik bir sunucuyu ayağı kaldırırsın kıymetin bilinmez.

Yazılımcı 2 ekran 1 rapor yapar 3 gün sevilir 4. gün yenisi istenir isteklerin sonu arkası gelmez.

Ama bir satışcı 10000 TL satış yapar  ondan iyisi yoktur aslında 🙂 

www.okanozbey.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2015 02:39
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Bu sektöre denk gelen Doktor'luk mesleği var. Sürekli öğrenip kendini yenilemek zorundalar. Fakat Doktorluk emekliliğe gitse bile Bilgi Sistemlerinde satış veya müdür olmadıysanız emekli olmadan sistemin sizi harcama ihtimali yüksek. Maaş olayı biraz şansa bağlı. Çalıştığınız firma iyi bir firma ve sizin işinizin önemini biliyor ve personeline önem veriyor ise iyi maaş alabilirsiniz. Patron şirketlerinde bu durum zor. Şu an bir daha belli bir yaşta olsam meslek seçmek zorunda olsam emlakçı veya inşaatçı olurdum. Ticaretle uğraşmak en güzeli 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2015 13:06
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Daha önceki cevaplarımda da yazdığım gibi artık bilgi işlemci veya yazılımcı gibi bir kavram yok, pek çok alt alanı var. Nasıl ki artık sadece doktorluk yoksa Bilgisayar sektörü de öyle. Düz doktorsan alacağın maaş belli, belli konuda uzmanlaştıysan birde Doç. veya Prof. olduysan kazanacağın para belli. Normal doktorun haftada aldığı parayı bir muayenede alan prof.lar var.

Aynı şekilde Bilgisayar işinde arzı az olan ama talebi fazla olan bölümleri bulup (Bulut, SAP, mobil) bu alanlarda uzmanlaşmak kazancını etkileyecektir. Yoksa önüne gelenin bilgi işlemciyim dediği kişilerin yolundan gidersen yazdığın gibi 1000 - 2000 TL maaşa kalırsın. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/02/2015 14:03
Mehmet Onat Güvenir
(@MehmetOnatGuvenir)
Üye

Bilgi işlemle ilgili bu kadar araştırma yapma nedenim "IT ci olacaksam niye mühendislik okudum ki" sorusuydu.Gerçi hala aklımda.O alanda da kendime yatırım yapmadım.Yazılımla uğraştım hep.

Yorumları gördükten sonra çok bilgi istemeyen uygun gördüğüm bilgi işlem elemanı ilanlarına başvurdum.İçine girip denemeden ne kadar iyi ne kadar kötü anlayamacağım galiba.IT işi bulursam çalışıcam.

Yorum yapan herkese teşekkürler. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2015 20:12
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Biz teşekkür ederiz. Büyük kurumlardan birine girme ihtimaliniz olursa uzun zoluklu bir iş olur. Bunun haricinde ülkemizdeki yapıyı az çok biliyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2015 22:27
Okan Özbey
(@okanozbey)

Rıza hocama katılıyorum, size şahsen tavsiyem Bilgi işlemci başlığı altında SAP bilen muhasebeci arayanlardan veya 5-10 farklı işi yapacak tek kişi arayan firmalardan uzak durmanız 🙂 

www.okanozbey.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/02/2015 23:00
Mehmet Onat Güvenir
(@MehmetOnatGuvenir)
Üye

Kamera montajından ve tamirinden anlayan bilgi işlemci arıyorlar adamlar.Bulabiliyorlar mı onu merak ediyorum 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/02/2015 03:52
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Her malın satıcısı ve alıcısı vardır. Herkes iyi kötü aradığını buluyor bu nüfus ortamında.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/02/2015 23:54
Uğur BURMA
(@ugurburma)

[quote user="Mehmet Onat Güvenir"]Kamera montajından ve tamirinden anlayan bilgi işlemci arıyorlar adamlar.Bulabiliyorlar mı onu merak ediyorum :)[/quote]

montaj dediğiniz daya merdiveni sök iki vidayı, tamirde sök varsa yedeği tak, yoksa servise gönder. Tutupda elektronik kartı tamir edemezsin. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/02/2015 19:57
 Anonim

ben senin yerinde olsam bu işlere girmem bu ulkede IT ye değer verilmiyor. parmakla gösterilecek adam olsan ne olur girebileceğin 1-2 yer olur onada onbin kişiden dayın yoksa sana sıra gelme olasılığı %10 - % 20 . senin gibi adam bol piyasada yani durum bundan ibaret

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/02/2015 17:04
Uğur BURMA
(@ugurburma)

[quote user="Kadir Eren"]ben senin yerinde olsam bu işlere girmem bu ulkede IT ye değer verilmiyor. parmakla gösterilecek adam olsan ne olur girebileceğin 1-2 yer olur onada onbin kişiden dayın yoksa sana sıra gelme olasılığı %10 - % 20 . senin gibi adam bol piyasada yani durum bundan ibaret[/quote]

neye değer veriliyor? Mezun olunca hemen işbaşı yapan sektör varmı? 4 yıl verilmiş emeği çöpe atamazsanız, biryerden başlayıp gelinecek en iyi yere gelmeye çalışmalısınız. Tabi bu işi severek yapacaksanız. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/02/2015 19:43
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

[quote user="Ugur BURMA"]

[quote user="Kadir Eren"]ben senin yerinde olsam bu işlere girmem bu ulkede IT ye değer verilmiyor. parmakla gösterilecek adam olsan ne olur girebileceğin 1-2 yer olur onada onbin kişiden dayın yoksa sana sıra gelme olasılığı %10 - % 20 . senin gibi adam bol piyasada yani durum bundan ibaret[/quote]

neye değer veriliyor? Mezun olunca hemen işbaşı yapan sektör varmı? 4 yıl verilmiş emeği çöpe atamazsanız, biryerden başlayıp gelinecek en iyi yere gelmeye çalışmalısınız. Tabi bu işi severek yapacaksanız. 

[/quote]

Ne işte olursa olsun işi önce sevmek sonra, eğitime yatırım yapmak. Siz kendinize ne kadar yatırım yaparsanız o kadar faydasını görürsünüz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2015 10:52
Erdem SELÇUK
(@eravse)

+1 severseniz para bir araç. Amaç haline geldiğinde hırs olmakta. Sektörde farklı ücretlendirmeler mevcut sizi kimin yeterli gördüğü ve değerlendirdiğine göre fiyat değişmekte. Yani karşınızdaki adamın insiyatifindesiniz 🙂

saygılaırmla 

ProfectSoft Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri
LogPusher & Bifyou E-Commerce System
www.profectsoft.com

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2015 11:31
Güney OKTAYLI
(@guneyoktayli)
Üye

[quote user="Erdem SELÇUK"]

+1 severseniz para bir araç. Amaç haline geldiğinde hırs olmakta. Sektörde farklı ücretlendirmeler mevcut sizi kimin yeterli gördüğü ve değerlendirdiğine göre fiyat değişmekte. Yani karşınızdaki adamın insiyatifindesiniz 🙂

saygılaırmla 

[/quote]

Kesinlikle katılıyorum. En basitinden ,dışarıdan 30bin ile 40bin Liralık bir iş yaptırmaya kalkışıyorlar bunu biz yaparız, bünyemizde çözeriz dediğinizde siz yapamazsınız ve akabinde iş dışarıdan daha kısa sürede ve sunulan hizmetin,(yazılım olarak )daha gelişmişini sunuyorsunuz...

Ne oluyor biliyormusunuz? Dışarıdaki firmnaların peşinde koşarak neredeyse başlarda muhabbet, samimiyet arkasından istemediği bir durum görünce kavga, protesto. Size ise kuru kuru (onuda yaparlarsa) teşeküüüürlerrr 🙂

Daha sonra ne var ki bunu yapmakta oluyor. İçler acısı bir durum. İşin özü şudur ki;  hangi sektör, hangi kurum/kuruluş ,hangi toplum,mekan,zaman olursa olsun Yüce YARADANIMIZ C.C. iyilerle, kadir,kıymet bilenlerle karşılaştırsın.... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/03/2015 12:41
Sayfa 1 / 2
Paylaş: