Anasayfa » Forum

Apple iCloud uyarıs...

Apple iCloud uyarısı!  

RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

Apple iCloud kullanıcılarının, kimlik bilgilerini çalmayı hedefleyen yeni bir siber saldırı dalgasıyla karşı karşıya oldukları belirtildi.

ICloud, geçen hafta patlak veren çıplak fotoğraf skandalının merkezindeydi.

Bilim ve Teknoloji İnternet korsanları birçok ünlünün hesap bilgisine ulaşarak çıplak fotoğraflarını ele geçirip internete sızdırmıştı.

Apple olay karşısında, iCloud hesabına erişim sağlayanlara uyarılarda bulunmayı da kapsayacak şekilde güvenlik önlemlerini artırdı.

Siber hırsızlar şimdiyse internet kullanıcılarını kandırıp kimlik bilgilerini elde etmek için onlara sahte elektronik posta mesajları gönderiyor.

Bu son siber saldırı hakkında açıklama yapan, internet güvenliği şirketi Symantec, bu emailleri gönderen suç şebekesinin Kelihos/Waledac adlı botneti kullandığını belirtti.

Botnet internette faaliyet gösteren suç şebekelerinin önemli çalışma yöntemlerinden biri.

Bu yöntemde bu şebekeler, kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlara dağıtıyor, daha sonra bu bilgisayarlar kullanıcılarının haberi olmadan çeşitli amaçlar için kullanılıyor.

Sahte emailler gönderiliyor Saldırı kapsamında kullanıcılara, Apple'dan gönderildiği belirtilen bir email geliyor.

Mailde, kullanıcının Apple hesabını kullanılarak iTunes üzerinden bir şarkı satın aldığı belirtiliyor.

Satın alma işleminin kullanıcının kendi hesabı tarafından daha önce hiç kullanılmamış bir cihazdan yapıldığı, şarkının satın alındığı yerin Rusya'nın Volgograd kenti olduğu söyleniyor.

Mailin gönderildiği kişinden maildeki linke tıklayarak Apple hesap bilgilerini doğrulaması isteniyor.

Symantec, bu linke tıklamanın özel bilgilerin güvenliğine riske atacağını belirtiyor.

Şirketin açıklamasında, "Mağdur eğer bu linke tıklarsa, saldırganlar muhtemelen onların kimlik bilgilerini, faydalanmak veya yeniden satmak için elde edecektir" ifadelerine yer verildi.

Symantec kullanıcılara , çevrimiçi hesaplarıyla ilgili güncelleme veya değişikle ilgili gelen maillerle ilgili dikkatli olmaları gerektiği yönünde uyardı.

Bu saldırı dalgası, Apple'ın iCloud'la ilgili yeni güvenlik önlemlerinin hemen arkasından geldi.

Gazetevatan 

Alıntı
Gönderildi : 10/09/2014 20:16
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Üye Forum Yöneticisi

Bu çok saçma bir durum. Bunun gibi daha önce adobe, gmail, facebook gibi kurumlar hacklendi. Kullanıcı bilgileri erişilebilir duruma geldi. Bunu belki kasten dillendirip gizlilik sözleşmelerini ihlal etmeye alt yapı hazırlıyorlardır. Neticede global ölçekte milyar $'lar ile ölçülen firmalar bu konuda daha özverili olmalı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/09/2014 17:44
Emre Demirci
(@EmreDemirci)
Üye

Ünlülerin çıplak fotoğraflarının sızması olayını duymuştum. Ünlü olmadığım ve Apple bir ömür boyu kullanmasam yokluğunu hissetmeyeceğim için üzerinde durmamıştım. Daha önce TR'tarafında da bir bayan oyuncunu seksi fotoğrafları nete düşmüştü. Önce telefon tamircisi tarafından sızdırıldığını söyledi, daha sonra bluetooth açık kalınca fotoğrafların çalındığını söylemişti.

Hack'i bir kenara bırakalım "Ünlüler kendini neden çıplak çekiyor ? "  Bu haftaki çözümpark magazin ekinde tüm ayrıntılarıyla. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2014 08:59
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

Burada yaptığımız magazin değil güvenlik uyarısı. Sen Apple kullanmayabilirsin ama bir çoğumuzun şirketinde kullanan yönetici ve kullanıcılar var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/09/2014 12:17
Emre Demirci
(@EmreDemirci)
Üye

[quote user="Ugur BURMA"]Burada yaptığımız magazin değil güvenlik uyarısı. Sen Apple kullanmayabilirsin ama bir çoğumuzun şirketinde kullanan yönetici ve kullanıcılar var.[/quote]

Usta farklı açılardan değerlendirelim, tartışalım, eleştirelim ama bunlara negatif değil pozitif açılardan bakalım. Senin şu kızgınlığını ve tartışmacı yanını çözemedim gitti. Ergenlere yönelik forum olsa ayar vermeni anlayacağım da bilişim alanında hizmet edenlere yönelik forumda çıkışlarınız biraz yersiz oluyor sanki. Bilişim sektörü zaten stresli, belki yüzlerde biraz tebessüm oluşur dedik o da olmadı.

Belki bu biraz tebessüm ettir. Ben koptum.

Dyeck Majtín: Celebrity nude leak was not a bug or something, it was a feature.

(Ünlülerin çıplak olması bir hata veya sorun değil o bir özellik)

?oh=28211b7959d7b008fb1f50f5860bd2a1&oe=5497BC5D

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/09/2014 07:23
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Üye Forum Yöneticisi

Ünlüler ve magazin zerre kadar ilgilendiğim bir konu değil. Normal insanın yaptığında kötü veya suç olan şeyler onlar yapınca moda ve normal oluyor. 

Sitede kim ergen kim değil, klavyeyi önüne alınca ne amaçla  yazdığı  belli olmuyor maalesef.   

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/09/2014 19:13
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

[quote user="Emre Demirci"]

[quote user="Ugur BURMA"]Burada yaptığımız magazin değil güvenlik uyarısı. Sen Apple kullanmayabilirsin ama bir çoğumuzun şirketinde kullanan yönetici ve kullanıcılar var.[/quote]

Usta farklı açılardan değerlendirelim, tartışalım, eleştirelim ama bunlara negatif değil pozitif açılardan bakalım. Senin şu kızgınlığını ve tartışmacı yanını çözemedim gitti. Ergenlere yönelik forum olsa ayar vermeni anlayacağım da bilişim alanında hizmet edenlere yönelik forumda çıkışlarınız biraz yersiz oluyor sanki. Bilişim sektörü zaten stresli, belki yüzlerde biraz tebessüm oluşur dedik o da olmadı.

Belki bu biraz tebessüm ettir. Ben koptum.

Dyeck Majtín: Celebrity nude leak was not a bug or something, it was a feature.

(Ünlülerin çıplak olması bir hata veya sorun değil o bir özellik)

?oh=28211b7959d7b008fb1f50f5860bd2a1&oe=5497BC5D

[/quote]

Merhaba,

Dediğiniz gibi burası ergen formu olmadığı için o tür hareketler beklenmiyor, gelince de bu tür tepkiler olabiliyor. Siz nasıl anlayış bekliyorsanız bizde bekliyoruz.

Özetle bu konunun altına bu tür bir yorum yaparsanız forum yöneticisi de sizin dediğiniz gibi ergen formuna dönüşmemesi için sizi uyarır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/09/2014 19:50
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol