Adil Kullanım Kotas...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Adil Kullanım Kotası Kaldırılsın Düşük Upload Hızı Yükseltilsin İmza Kampanyası  

RSS
Ekrem KILIÇ
(@ekremkilic)
Üye

Arkadaşlar bildiğiniz gibi kullandığımız internet paketlerinde saçma bir uygulama olan adil kullanım kotası olayı var. 3. dünya ülkelerinde bile yüksek hızlarda download ve upload hızlarıyla bağlanabilirken bizler ise adil kulanım kotası saçmalığıyla uğraşıyoruz. Kullanıcılar tarafından bilindiğinin aksine bu uygulama Ttnet,Superonline gibi internet servis sağlayıcılar tarafından değil devletin bir kurumu olan BTK tarafından yapılan ve internet servis sağlayıcılarına uygulanması zorunlu olarak dayatılan bir kuraldır.

Bu ülkede bilinçli tüketici olup hakkınız aramayınca kimsenin durduk yere yapacağı bir şey yok bu nedenle Bir imza toplama sitesinde kampanya başlattım. Yeterli sayıya ulaşabilirsek dikkate alınabileceğini düşünüyorum.

Sizden ricam 1 dakikanızı ayırarak kampanyayı imzalayarak bu konuda destek olmanızdır.

Ayrıca facebook ve twitter gibi sosyal medya araçlarıyla kampanyayı yayabilirseniz daha fazla katılım olacak ve btk ' ya bu konuyu ne kadar çok kişinin önemsemiş olduğunu göstermiş olacağız.

İmzalamak İçin Tıklayınız

Katkısı olan olmayan herkese teşekkürler.

Saygılar.

Alıntı
Gönderildi : 22/11/2013 16:10
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Umarım duyarlılığınız karşılık bulur. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2013 17:35
Ekrem KILIÇ
(@ekremkilic)
Üye

Desteginiz için teşekkür ederim sayın SAHAN. İnşallah yeterli sayıya ulaşabilirsek gözardı edemeyeceklerini düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2013 17:41
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bu kota bilinçli olmayan yada işine gelmeyen kullanıcılar için konulmuş, bunu ayırt edemedikleri içinde herkese uygulanan bir şey. Ya hep ya hiç mantığı. Bıraksan bazıları interneti indirecek sanki, bu kotalar konulmasa şahsi fikrim internet yerlerde sürünür. Kotasız paketlerde var haliyle de fiyatları biraz pahalı.   

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2013 17:49
Ekrem KILIÇ
(@ekremkilic)
Üye

Sayın BURMA kotasız paket diye bir şey kalmadı malesef. Kotasız diye sunulan paketlerdede Adil kullanım kotası 100 Gb.

Bi düşünün Bulgaristan ve Türkiyeyi karşılaştıralım. Bulgaristan şu anda pazarlarında hala takasla alışveriş yapılabilen bir ülke. Lidyalılar parayı bulalı neredeyse bin yıllar geçmiş ama pazarlarında hala takasla alışveriş yapılabiliyor. Sakın söylediklerim yanlış anlaşılmasın para kapitalizmin en büyük silahıdır. Kesinlikle aşagılama veya küçük görme gibi bir amacım yoktur fakat Bulgaristanda 100 mb/s Download 50 Mb/s upload hızlı internetin fiyatı 37 Leva yani 40-50 Tl arası bir ücret ve kota diye bi uygulama yok. Bulgaristan bizim gözümüzde veya dünya standartlarında hemen hemen 3. dünya ülkesi gözüyle bakılıyor ama karşılaştırma yapılınca bizim daha kötü durumda oldugumuz gözükmekte.

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2013 18:07
Uğur BURMA
(@ugurburma)

Ülkeye göre değil, insanlarına göre bakmak lazım. Gittikçe bencilleşen, başkalarını önemsemeyen bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz. Örnek trafik, kaldırımda ellerinde telefon başkalarını takmadan yürüyenler, sabahın köründen gece yarılarına kadar korna çalanlar, en basiti metrobüse binip inerken görürsünüz.

Elbetteki kota veya başka sınırlamalar olmasın ama başkalarının haklarına saygı göstererek. 1 aylığına kotayı kaldırsınlar bakın görün neler olacağını, iddia ediyorum hiç kimse internete giremez. 

Ttnet 8Limitsiz paketi 119TL kota yok. Fiber ve hipernet paketlerinde kota 200Gb. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2013 18:27
oldmember
(@yavuzfilizlibay)
Üye

Evdeki kotasını doldurup, iş yerinden sürekli hd film indiren insanlar var, bunları görüyoruz, Uğur hocama katılıyorum bu konuda, milletimizde açlık var bizim, doyumsuz bir şekilde download açlığı. Film indireyim, müzik indireyim, oyun indireyim.

3-4 tb hd film arşivi yapmış bir arkadaşım, izlediğin filmleri napıyorsun diyorum, dursun abi bir gün lazım olur diyor. Sabahlara kadar torrentleri açık bırakan insanlar var, 7/24 download yapıyorlar. Bu doyumsuzluğun sonu yok malesef. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/11/2013 23:08
Ekrem KILIÇ
(@ekremkilic)
Üye

Degerli üstadlar kampanya bilinçli tüketici olmak adına başlatılmıştır. Bi düşünün dünyanın en pahalı internetini fahiş fiyata kullanıyorsun ve 50 gb kullanım sonrasında hızın yerlerde sürünüyor. Bizim halkımızı kapitalistler bu yüzden çok seviyor. Ne kadar kafasına vurursan vur sırtına ne yüklersen yükle sesini çıkartmıyor. Aslında bir kaç gün öncesine kadar bende aynıydım fakat bi yerde insanın canına tak ediyor. Türk milleti sesini çıkarmadıgı için en pahalı interneti kullanıyor, en pahalı yakıtı kullanıyor,düşük maaşla sigortasız çalışıyor,araba alıyor yurt dışında 25.000 $ satılan araba bana gelene kadar kdv ötv ile 100.000 tl oluyor araba için vergi veriyorum üzerine birde verginin vergisini verip hala sesimi çıkaramıyorsam veya sesimi çıkarmaya çalışınca yeterli destegi göremeyip senin sırtına binilmeye mahkum sende herkes gibi susacaksın deniliyor ve bende çogunluga uymak zorunda kalıyorsam başka bir açıklama yapmama gerek kalmıyor. Sadece bu konu için konuşmuyorum genel olarak halkımızın bu şekilde bir huyu var haksızlıga ugrasa bile sesini çıkarmıyor. 

Ayrıca internetin aşırı şekilde kullanılması konusunda ise ben haksız oldugunuzu düşünüyorum çünki bu biraz argo olacak herkesten özür diliyorum ama iss'larının bize atmış oldugu bir kazıktan başka bir şey degildir. Satın aldıgımızda bilgisayar ve internet konusu ile biraz haşır neşir olan insanlar kotalı oldugunu biliyor fakat bu konu hakkında bilgisi olmayan vatandaş 50 gb limiti oldugunu bilmiyor. Ayrıca dünyanın en pahalı internetini orta kalite bir altyapıyla kullanıyoruz ve sesimizi çıkarmıyoruz.

Bu konu sadece internetle sınırlı kalmamalı şu an hepimizin almış oldugu benzin mazotta yıllar önce kriz zamanında koyulan kriz vergisi bulunmakta abuk subuk bi sürü vergi bulunmakta. Başbakanımız Sn Erdogan kriz teget geçti demişti biz neden hala bu vergiyi ödüyoruz.

Lütfen Sn Başbakan ile ilgili söylediklerim siyasi bir söylem olarak algılanmasın. Bunu sadece örnek olması için söylemiş bulunmaktayım. Kısaca halkımız üzerine yüklenen her yükte her haksızlıkta sessiz kalmaktadır.
 Saygılarımla...

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2013 19:54
Uğur BURMA
(@ugurburma)

Sessiz kalmamayı da bilmiyoruz ki, bilenlerde araya karışanları temizleyemediği için haksız duruma düşüyor. Herşeye karşı çıkacak mutlaka birileri çıkıyor. 38 yaşındayım bildiğim herkesin katıldığı tek karşı çıkma: kola zammına yapılan itirazdı. Konu internete, benzine gelene kadar çok daha önemli şeyler var. Mesela eğitim ve sağlık sistemi, ülkede kıt kanaat geçinen hatta geçinemeyen insanlarımız var. Bunları giderebilecek yöneticiler seçmek lazım ama nerde. 5 senede bir git takım tutar gibi oy at sonrada yan gel yat, ucu sana dokunmadığı sürece bak keyfine.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/11/2013 21:31
Ekrem KILIÇ
(@ekremkilic)
Üye

Ugur hocam işte burada size düşen görev elinizin taşın altına koyup bir yerden başlayarak insanları bilinçlendirmek. Aslında aklımdaki düşünce egerki gerçekten bu olay için tepkisini ortaya koyan hatırı sayılır bir insan topluluğu yakalayabilirsem Bilinçli Tüketici Platformu kurup diğer konular hakkındada bu şekilde uygulamalar yapmak. Yani sizinde elinizi taşın altına koymanız gerekiyor.

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/11/2013 01:38
Paylaş: