Ringofon.com ve sah...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ringofon.com ve sahtekarlığı  

RSS
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istedim ki bu dolandırıcılığın önünü kesmek niyetindeyim. GSM şirketlerinden birinden satın alarak kullandığım bir kontürlü hat sahibiyim. Bazı mali durumlar ve zaman sorunundan ötürü hattıma yaklaşık 2 aydır kontur yükleyemiyordum. 12 Mart 2008 (tam tarih olmaya bilir) tarihinde hattıma 100 kontur yukledim ve 2 gün boyunca toplam 6 dk. görüşmeme rağmen hattımda kontur kalmadığını fark ettim. Buna istinaden GSM oparatörümü aradığımda ringofon abonesi olduğum için hattımdan gerekli ücretin tahsil edildiği söylendi. Bende bir araştırma yaparak ve sikayetimvar üzerinden sikayet ederek gerekli bilgilerin tarafıma verilmesini istedim. Önce GSM şebekesi arayarak sorunun kendileri ile alakalı olmadığı ve bu üyeliğin hattıma gelen bir sms mesajı içerisinde yer alan kodun internet sitesi üzerinden aktif edildiği yönünde olmuştur. Bende ringofon yetkililerine bir mail atarak durumu ilettim. Ertesi gün bana dönüş yaptılar ve aynı açıklamayı sundular. Fakat buradaki sahtekarlık şu ki bana ne mesaj gelmiştir (hadi geldiğini varsayalım) ne de bahsedildiği gibi aktivasyon kodu ringofon üzerinden aktife etmiş değilim. Beni arayan ringofon yetkililerine bunun ispat edilmesi için 17 Mart 2008 tarih ve öğlene kadar süre tanıdım aksi durumda savcılığa suç duyurusunda bulunacağım.

Buradaki olay aslında tahsil edilen kontur değil haksız elde edilen kazanç ve sahtekarlıktır. Eğer hattınızdan birden bire kontur düşüyor veya faturanıza ek bir servis ücreti eklenmişse dikkat edin sizde dolandırılmayın.

Gelişmeleri burada tekrar paylaşacağım. Tüm arkadaşların bu konuda dikkatli olmasını teminni ediyorum. (Hoş ben dikkatli oldum da ne oldu sanki ? Hiç bir eylem yapmadığım halde kendi kendine beni abone etti! :@)

Alıntı
Gönderildi : 15/03/2008 20:01
Omer KARADENIZ
(@OmerKARADENIZ)
Üye

Merhaba

Benzer konularda bilgisizce bir cok insan üye olabiliyor ve bu dediklerin onların başına geldiğinde iptal etmek icin bile bin bir çile çekiyorlar. Bir çok örneklerini görüyorum etrafımda uyarıyorum ama bilgisi olkmadığından cokdan o bedelleri ödemiş oluyorlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/03/2008 20:11
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)

Hocam buradaki enterasan nokta ben yıllardır bu piyasanın içindeyim neyin ne olduğunu bilecek durumdayım. Yapmadığım bir abonelik için ve benim bilgim olmadan yapılan bu işlem için hiçbir gerekce ile ücret talep edilemez. Yani gidip bu işi yapmış olsam hadi saflık yaptık oldu diyeceğim ama resmen soygunculuk yapıyorlar. Teknolojiyi kullanarak insanları dolandırıyorlar ve tüm gsm oparatörleride bu durumdan gayet memnun çünkü çalışma ortakları oldukları için!...

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/03/2008 20:19
onur çelikdemir
(@onurcelikdemir)
Üye

Sahtekarlıktan başka birşey değil,

Gsm operatörlerin de işine geliyor olsa gerek 

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/03/2008 22:50
Yaşar YILMAZER
(@yasaryilmazer)
Üye

İşine gelmez mi tabii. Özellikle bu hediye kontor reklamları ve telefonunuz kumanda olsun reklamları numarayı çalmak için yapılan tuzaklar. Aslında bu sanal dünyada bu tür sahtekarlıkların araştıralarak önüne geçilmesi gerekir. Bence bilişim bakanlığı gün geçtikçe geç kalmaya devam ediyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/03/2008 00:47
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)

Arkadaşlar tekrar Merhaba,

17.03.2008 tarihi itibariyle ringofon tarafından aranarak benden haksız yere tahsil ettileri konturlerimi iade ederek sorunu çözmüş bulunuyorum. Buradan herkese tavsiyem hakkınızı sonuna kadar savunun gerekirse mahkemelerde hakkınızı arayın. Sonuç itibariyle haklısınız ve hakkınızı alın.

Saygılar

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/03/2008 13:25
Ertan KURUN
(@ErtanKURUN)
Üye

Rafet gözün aydın "Hak verilmez alınır"  tebrik ederim gerçekten ufak bir ayrıntıda olsa başarabilmen çok güzel..

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/03/2008 13:36
Yaşar YILMAZER
(@yasaryilmazer)
Üye

Geçen günde yine bir forumda deprem mesajı diye bir linki merak ettim ve tıkladım. Karşıma yine olağan kocaman resimlerle ortada cep telefon numarasını isteyen bir sistem. Tabii kafadan numara atıp deniyorum kaydediyor ardından sizden gönderdiği şifreyi istiyor. Olay burada bitiyor tabii sizin olayınız onların olayı o andan itibaren başlıyor. Bu sahtekarlıkları bu düzenbazları bir kuruma şikayet etmeli, haksız kazançtan ceza yemekli. Ki bu olaylara yeltenen kişiler olmasın. Aslında bunu belki devletten beklemek yanlış olur. Bu alan adını satan veya register eden ODTÜ veya alan adı satan işletme bu olayları düşünüp gerçekçiliği karşısında onay vermeli. Nacizane düşüncem. Herkese iyi çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/03/2008 14:43
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)

[quote user="Ertan KURUN"]Rafet gözün aydın "Hak verilmez alınır"  tebrik ederim gerçekten ufak bir ayrıntıda olsa başarabilmen çok güzel..[/quote]

Ertan Bey teşekkür ederim. Aslında iş benim acımdan ufak bir ayrıntı ama buna maruz kalan insanları toplasanız ne kadar bir para ediyor hayal bile edemiyorum. Sonuçta sorunu çözmeselerdi mahkeme yoluyla halledecektim ki buna çok çok eminden dava etmeden önce çok araştırdım bütün delilleri topladım. Sonuçta bizde bir sistemciyiz bu işlerin nasıl yapıldığını iyi biliyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/03/2008 16:09
Korhan Köseoğlu
(@korhankoseoglu)
Üye

ortalığı boş buldular ya... soyucak yer arıyolar... zaten yeterincee pahalıya konuşuyoruz... bi de bu. geçmiş olsun ve olaydaki başarınızdan dolayı tebrik ederim rafet bey.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/03/2008 23:58
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)

Teşekkür ederim Korhan Bey... Yukarıda bahsettiğim gibi problem 80 veya 100 kontur olayından çok göz göre göre dolandırılmak bir de bu işlerden anlayan bir insanım ... Ya bu konulardan anlamasaydım veya sineye çekseydim ki bunu yapan o kadar çok insan var ki. Umarım artık insanlar gerçekten haklarını aramak için çaba gösterirler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/03/2008 00:04
Cem C. ERCAN
(@CemC.ERCAN)
Üye

Geçmiş olsun Rafet Bey. Bu arada size konturlarınızı iade etmeden önce aldıkları bu köntürler hakkında herhangi bir gerekçe gösterdilermi? Yoksa yanlışlıkla mı olmuş dediler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/03/2008 11:47
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)

[quote user="Cem C. ERCAN"]

Geçmiş olsun Rafet Bey. Bu arada size konturlarınızı iade etmeden önce aldıkları bu köntürler hakkında herhangi bir gerekçe gösterdilermi? Yoksa yanlışlıkla mı olmuş dediler.

[/quote]

Teşekkür ederim Cem Bey.Herhangi bir gerekce sunmadılar sadece zararımın karşılanması durumunda davamdan vazgeçiğ geçmeyeceğimi sordular bende zararımı karşılarsanız davadan vazgeçerim dedim. Bu şekilde sorun çözüldü.Benim düşüncem büyük ihtimalle bir yanlışlık olduğu yönünde ama dediğim gibi çok uzatmadım sonuç itibariyle haklı olduğumu biliyordum ve zararım karşılandı.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/03/2008 16:15
Cem C. ERCAN
(@CemC.ERCAN)
Üye

Bilgilendirme için teşekkür ederim.Tekrar geçmiş olsun.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/03/2008 16:27
Paylaş: