Ingiltere'deki siya...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Ingiltere'deki siyah beyaz televizyonlar  

  RSS
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Dünya televizyon yayınlarını 3D'ye çevirmeyi tartışadursun, Ingiltere' nin en gelişmiş bölgelerinde hala binlerce evde siyah beyaz TV tercih edildiğinin ortaya çıkması medyanın dikkatini çekti.

 

Ingiltere' de, televizyonlar için halktan vergi alınması uygulaması, insanların evlerinde ucuz ve eski televizyonları kullanmasına neden oluyor. 3D televizyonların dünyada yaygınlaşacağı bir döneme girdiğimiz sırada 13 bin İngiliz evinde hala siyah beyaz televizyonların kullanılmasının nedeni ise vergiler. Yıllık televizyon vergisi, renkli televizyonlar için 96,5 Pound iken, siyah beyaz televizyonlar için bunun yarısı kadar vergi alınıyor. Dolayısıyla, İngiliz vatandaşları yıllık bütçelerini hesaplarken, televizyon için fazladan 45-50 Pound ödememek için siyah beyaz televizyon seyretmeye razı oluyor. 

 

Bu detay da aslında insanların televizyon konusunda görüntü kalitesi veya yüksek teknolojiyi değil tamamen maliyeti önemsediğini gösteren önemli bir veri olarak okunuyor. Televizyon endüstrisi, yeni teknolojiler geliştirirken bu veriyi baz alarak, cihaz veya servis fiyatlarını olabildiğince düşük tutmaya çalışıyorlar zira fiyatlar arttıkça insanların televizyon cihazlarından veya servislerinden vazgeçme hızı, diğer ürünlerden çok daha hızlı olabiliyor.

Ancak, İngiltere'deki bu siyah beyaz TV tercihinin da zamanla azaldığını söylemek lazım. 2000 yılında 212 bin olan siyah beyaz kullanıcılarının sayısının 2012'de 13 bine düştüğü de gözden kaçmıyor.

Chip

Alıntı
Gönderildi : 20/01/2013 00:04
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

bu bilgi için teşekkürler uğur hocam.

amerikada o yüksek yüksek binaların alt katlarında hala çamaşırhaneler var ve insanlar gidip orada çamaşırlarını daha ucuza yıkıyorlar. bizim gibi ülkelerde evlerimize bakarsak onların ürettiği çok programlı çamaşır makinaları, bulaşık makinaları, buzdolapları vs hep son modeldir. 2 yıl kullanırız yenisi çıkmış deriz gider alırız. 700-800-900 TL veririz yada 12 ay taksit yaptırırız alırız.

amerikada her ailede bir tane (bir arkadaşım bunu söyledi kendisi amerikada yaşıyor) bir tane cep telefonu varken ki o da 3310 falanmış, ancak bazı ailelerde telefon sayısı fazlaymış. iphone vs kullanım oranı öyle bizim gibi ülkelerde olduğu kadar yüksek değilmiş. bizde annede var babada var çocuklarda var maşallah...

yani işin kısası adamlar üretiyor ama kullanmıyor, bizim gibilerine satıyorlar paraları cuppaaa cebe indiriyorlar.

işte bizim dolarlarımız öyle abidik gubidik yerlere gidiyor...

biz zenginiz biz akıllıyız biz herşeyin en iyisine layıkız... biz 2500-3000 TL verip iphone 5 alırız elimizde iphone 4 vardır ama 5 almak isteriz. ipad alırız bilmem ne alırız, alırız da alırız...

eeee adamlar ondan güçlü ondan zengin ondan dolar rezervleri yüksek...... 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/01/2013 17:12
Paylaş: