Bilgi - İşlem Ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgi - İşlem Çalışanları, Yurt Genelinde 1 günlük eylemde ! Hayat, Felç Olacak!  

RSS
Oğuz K.Oğlu
(@OguzK.Oglu)
Üye

Sn ÇözümPark Yönetimini, Sn ÇözümPark Otağına Sakinleri;

21. yüzyılda  doktoru, postacısı, çaycısı, radyoloğu, taksicisi ve diğer meslek grupları birlik olup eylem yapabiliyorlarken biz hala bilgisayarcı olarak anılıyoruz. Diyaloglar hep aynıdır: "Bilgisayarcı mısın ?, benim ufak oğlan da bilgisayarın her şeyini biliyor maşallah, zaten şimdi bilgisayarı bilmeyen yok." cümlelerinden, iş ararken robot adam ilanlarından, her şeyi " bilgisayarı formatlamak" olarak görenlerden, ne yazık ki, kurtulabilmiş değiliz.

Paragraf paragraf yazılar yazıp kısıtlı olan vaktinizi almak istemiyorum.

Yurt genelinde, "bilgi işlem"  olarak anlandırılmış olan bizlerin çalıştığımız birime göre 1 günlük eylem yaptığımızı ve yurt genelinde nasıl bir kaosun kopacağını bir düşünün... Şu an, bu dediğim ütopik olarak gözükse bile  "sansasyonel haber" çıkartma girişiminde bulunmayı öneriyorum, belki farkındalık oluşturabiliriz.

Ne dersiniz?

Saygılarımla.

Kalaycıoğlu Oğuz

Alıntı
Gönderildi : 18/01/2013 23:35
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="Oğuz K.Oğlu"]

Sn ÇözümPark Yönetimini, Sn ÇözümPark Otağına Sakinleri;

21. yüzyılda  doktoru, postacısı, çaycısı, radyoloğu, taksicisi ve diğer meslek grupları birlik olup eylem yapabiliyorlarken biz hala bilgisayarcı olarak anılıyoruz. Diyaloglar hep aynıdır: "Bilgisayarcı mısın ?, benim ufak oğlan da bilgisayarın her şeyini biliyor maşallah, zaten şimdi bilgisayarı bilmeyen yok." cümlelerinden, iş ararken robot adam ilanlarından, her şeyi " bilgisayarı formatlamak" olarak görenlerden, ne yazık ki, kurtulabilmiş değiliz.

Paragraf paragraf yazılar yazıp kısıtlı olan vaktinizi almak istemiyorum.

Yurt genelinde, "bilgi işlem"  olarak anlandırılmış olan bizlerin çalıştığımız birime göre 1 günlük eylem yaptığımızı ve yurt genelinde nasıl bir kaosun kopacağını bir düşünün... Şu an, bu dediğim ütopik olarak gözükse bile  "sansasyonel haber" çıkartma girişiminde bulunmayı öneriyorum, belki farkındalık oluşturabiliriz.

Ne dersiniz?

Saygılarımla.

Kalaycıoğlu Oğuz

[/quote]

Bu dediğiniz bu şartlarda imkansız. Çünkü ortada sendika türü organize olmuş bir yapı yok. Bu nedenle herkes sadece bir birey. Tüm IT sektörü 1 günlük iş bıraksa bile bu firma bazında bireysel bir eylem olarak görünür. Olan işten atılacak personele olur.

Ayrıca işi bıraktığınız gün herhangi bir sorun çıkmazsa bu size ihtiyaç olmadığı gibi bir durumu da ortaya çıkarabilir.  Sonuçta IT çalışanın önemi sadece sorun çıktığında ortaya çıkar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/01/2013 23:59
Davut EREN
(@davuteren)
Üye

ugur hocama katılıyorum 🙁 fakat siz de haklısınız..

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 01:30
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Bizler değil sistemler greve girsin 🙂 O zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 10:17
Oğuz K.Oğlu
(@OguzK.Oglu)
Üye

[quote user="Ugur BURMA"]

Bu dediğiniz bu şartlarda imkansız. Çünkü ortada sendika türü organize olmuş bir yapı yok. Bu nedenle herkes sadece bir birey. Tüm IT sektörü 1 günlük iş bıraksa bile bu firma bazında bireysel bir eylem olarak görünür. Olan işten atılacak personele olur.

Ayrıca işi bıraktığınız gün herhangi bir sorun çıkmazsa bu size ihtiyaç olmadığı gibi bir durumu da ortaya çıkarabilir.  Sonuçta IT çalışanın önemi sadece sorun çıktığında ortaya çıkar.

[/quote]

Uğur Bey;

Evet, bahsettiğiniz noktanın farkındayım ancak bu şekilde bir eylem olursa ve tüm çalışanlar destek verirse kimse işten atılamayacaktır, eylem e katılmadan önce de sistemin bir kablosunu çekmekten kimseye zarar gelmez 🙂

Ayrıca sendika beklememiz konusunda "sosyal ağı" kullanan bizler için gereksiz diye hissediyorum.

[quote user="Oğuz K.Oğlu"]Şu an, bu dediğim ütopik olarak gözükse
bile  "sansasyonel haber" çıkartma girişiminde bulunmayı öneriyorum,
belki farkındalık oluşturabiliriz.

[/quote]

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 12:39
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

Aklıma Kemal Sunalın bir filmi geldi.İnşaata amelelik yapıyor yevmiyesini almak için sırada bekliyor önündeki herkes 300 lira alıyor o 100 lira soruyor benimki niye bu kadar az diye "Kardeşim onlar sendikalı diyor" Kemal Sunalda "Bende Harranlıyım" diyor tabi yevmiyeyi dağıtan kişide "Git işine kardeşim" diyerek başından savıyor 🙂

Sözün özü IT nin Harranlısı olduğumuz sürece daha çok aynı işi yapan kişiler 300 biz 100 alırız.

Olayı destekliyorum her taraf haklı fişi çekende fişi elinde tutanda yanlız çekicek fiş yoksa ne yapabiliriz onuda düşünmek lazım 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 12:55
Oğuz K.Oğlu
(@OguzK.Oglu)
Üye

[quote user="Davut EREN"]ugur hocama katılıyorum 🙁 fakat siz de haklısınız..[/quote]

Davut
Bey; Üzgün ifadeniz, iki arada bir derede kaldığınızın göstergesi
sanırım; "1 kişi 1 kişidir gelin bu tarafa."demek istiyorum ama kendimi
pazarlamacı gibi hissettim yazarken. 🙂

[quote user="Kaan Tekkol"]Bizler değil sistemler greve girsin 🙂 O zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkar.[/quote]

Sn Tekkol; Sistemleri sorgulatmayanlarda
değil aslında suç,  herkes sorgulamaktan aciz "şükür" kıvamında
yaşamaya bayılıyoruz, o kadar bağımlıyız ki; elimizdekilerin alınmasına
bile şükür ediyoruz. Tabii olan arada bize oluyor..

[quote user="Onur Serhat Uygur"]

Aklıma
Kemal Sunalın bir filmi geldi.İnşaata amelelik yapıyor yevmiyesini
almak için sırada bekliyor önündeki herkes 300 lira alıyor o 100 lira
soruyor benimki niye bu kadar az diye "Kardeşim onlar sendikalı diyor"
Kemal Sunalda "Bende Harranlıyım" diyor tabi yevmiyeyi dağıtan kişide
"Git işine kardeşim" diyerek başından savıyor 🙂

Sözün özü IT nin Harranlısı olduğumuz sürece daha çok aynı işi yapan kişiler 300 biz 100 alırız.

Olayı
destekliyorum her taraf haklı fişi çekende fişi elinde tutanda yanlız
çekicek fiş yoksa ne yapabiliriz onuda düşünmek lazım 🙂

[/quote]

Sn Uygur; Rahmetlinin yıllar önce noktayı koymuştu zaten. 🙂 (İzletisi)

Aslında belirtmek istediğim bir nevi fişin var olduğunu göstermeye çalışmak..

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 17:24
Bekir Mert GULTEKIN
(@BekirMertGULTEKIN)
Üye

Gençliğimde ki o zamanlar windows 3.1 vardı onu da kullanan yoktu... Genellikle server olarak Novell Netware kullanılır, terminallerde ise 1 disket  olurdu ve autoexec.bat dosyasının içinde netware'ye bağlanmak için gereken 1-2 satır komut yazılır o şekilde çalışırdı. O dönemlerde internet henüz Türkiye'de olmadığından haliyle bilgisayarlar sadece devlet dairelerinde, şirketlerin muhasebe bölümlerinde vs. olurdu. E tabi ben çok meraklıydım bilgisayarlara, ilk bilgisayarım siyah beyaz ekrandı ve pahalı olduğunu hatırlıyorum. Dayımın ve arkadaşlarının server ve sistemini kurardım. "Çok zeki çocuk, geleceği parlak birisin" derdi herkes, genç yaşta iyi paralar kazandım.  Bu bilgi ve becerim sayesinde çok geniş bir çevrem oldu Istanbul gibi büyük bir şehirin sanayi il müdüründen tutunda sağlık, milli eğitim, bazı büyük vakıfların başkanları yakın arkadaşlarım oldu daha doğrusu ağabeylerim oldular. Tabi o kadar para ve şımarıklık bana hiç yaramadı ayrı mesele. 🙂 Konuya dönecek olursak Win95 ve ardından internet çıktı mertlik bozuldu. 😛 Bilgisayarlar evlere girmeye başladı, bebeler bilgisayarlarla haşır neşir olunca kendi işlerini kendileri çözmeyi öğrendi, formatlamak, OS kurmak'ta zaman içerisinde oldukça kolaylaşınca tabiki bu gibi basit işler ortaokul çocuklarının yapabileceği duruma geldi. Haliyle insanlaın evinde ve iş yerlerinde bir bilgisayar olduğundan ve bunu sökmek, takmak, kurmak çocuk işi olduğundan insanların büyük bölümünün kafasında bilgisayar kurmakta neymiş gibisinden düşünceler olması doğaldır. Bilgisayarın dış dünyaya açılması için gereken yapıdan ya da büyük yapılardan bi'haber oldukları için böyle düşünmeleri çok normal. Bu işin ne kadar karmaşık ve kafa yorucu bir iş olduğunu çok fazla emek istediğini anca içinde olan bilir.

Tabi burada yanlış anlamadıysam sanki bir ego söz konusu. Bu meslekte mesleğin içinde olanlardan takdir görmeyi beklemek daha doğru gibi geliyor bana. Aslında böyle bir beklentide olmakta ne kadar dorğu bilmiyorum. Kendimden örnek verecek olursam eğer; gençliğimde olduğum kadar başarılı olduğumu hiç düşünmüyorum çünkü o zamanlarda olan enerji ve merak belli bir yaştan sonra biraz azalıyor. Benim tarzım yaptığım işi en mükemmel şekilde yapmaya dikkat etmek ve insanlara çözüm üretmek, çözüme odaklı çalışmak, kişiye istediği ya da istediğinden daha iyi bir sistem sunmak. Zaten bu şekilde çalışınca fazlasıyla takdir görüyorsunuz ama diğer yandan bu biraz da tehlikeli bir durum. 🙂 

Fazla uzattım toparlayayım hemen. Şimdi biz sizin dediğinizi yapsak tutsak fişi çeksek, bütün işler dursa, şirketler milyonlarca lira zarara uğrasa... Ben kendi işimi yapıyorum 1 kaç tane orta büyüklükte kobi diyeceğimiz türden şirket var işlerini yaptığım farzedinki ben ya da yanımda çalışan elemanlar böyle bir eyleme imza attılar. Halim nic'olur sizce. 🙂 Farkındalık yaratmanın daha legal yolları var sevgili arkadaşım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 22:29
Uğur BURMA
(@ugurburma)

Bir zamanlar ilkokul mezunlarıda bu ülkede tahsilli önemli kişilerdi, sonra ortaokul, lise, üniversite diye çıta yükseldi. Şimdi çıta o kadar yükseldiki 2 yabancı dil, MBA, ekstra sertifikalar vs. gerekiyor. Ortaokul çocukları, bebeler filan diyeceğimize kendi farkımızı ortaya koymamız lazım. Sende bilgisayar kuruyorsan o çocukta kuruyorsa bir farkın yoktur zaten.

Basit bir örnek: her sorunda kapat aç diyorsun diyorlar. Sen kapatınca düzelmiyor ama ben kapat aç dediğimde düzeliyor, fark bu kadar basit.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/01/2013 23:46
Bekir Mert GULTEKIN
(@BekirMertGULTEKIN)
Üye

[quote user="Ugur BURMA"]

Bir zamanlar ilkokul mezunlarıda bu ülkede tahsilli önemli kişilerdi, sonra ortaokul, lise, üniversite diye çıta yükseldi. Şimdi çıta o kadar yükseldiki 2 yabancı dil, MBA, ekstra sertifikalar vs. gerekiyor. Ortaokul çocukları, bebeler filan diyeceğimize kendi farkımızı ortaya koymamız lazım. Sende bilgisayar kuruyorsan o çocukta kuruyorsa bir farkın yoktur zaten.

Basit bir örnek: her sorunda kapat aç diyorsun diyorlar. Sen kapatınca düzelmiyor ama ben kapat aç dediğimde düzeliyor, fark bu kadar basit.

[/quote]

Söylediğinize katılmakla birlikte kullandığım bu iki kelimeye takılmayıp yazının bütününe dikkat ederseniz vermek istediğim mesajın sadece bu olmadığını görmüş olursunuz Uğur bey.

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/01/2013 06:27
Uğur BURMA
(@ugurburma)

[quote user="Bekir Mert GULTEKIN"][quote user="Ugur BURMA"]

[/quote]

Söylediğinize katılmakla birlikte kullandığım bu iki kelimeye takılmayıp yazının bütününe dikkat ederseniz vermek istediğim mesajın sadece bu olmadığını görmüş olursunuz Uğur bey.

Saygılar.

[/quote]

Takıldığım bir şey yok, aksine benim söylemek istediğim fark yaratmak. Her sektörde, yaşamın her yerinde fark yaratmanız gerektiği. Örnek isterseniz portaldaki örnek isimlere bakın, hepsi işinde fark yaratmış kişiler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/01/2013 14:42
Oğuz K.Oğlu
(@OguzK.Oglu)
Üye

[quote user="Bekir Mert GULTEKIN"]

Bilgisayarın dış dünyaya açılması için gereken yapıdan ya da büyük yapılardan bi'haber oldukları için böyle düşünmeleri çok normal.Bu işin ne kadar karmaşık ve kafa yorucu bir iş olduğunu çok fazla emek istediğini anca içinde olan bilir.

Belli bir olgunluğu yakalayamamış insanlarda ego patlamasına yol açar ki maazallah örneklerini görüyoruz sağda solda.

Fazla uzattım toparlayayım hemen. Şimdi biz sizin dediğinizi yapsak tutsak fişi çeksek, bütün işler dursa, şirketler milyonlarca lira zarara uğrasa... Ben kendi işimi yapıyorum 1 kaç tane orta büyüklükte kobi diyeceğimiz türden şirket var işlerini yaptığım farzedinki ben ya da yanımda çalışan elemanlar böyle bir eyleme imza attılar. Halim nic'olur sizce. 🙂 Farkındalık yaratmanın daha legal yolları var sevgili arkadaşım.

Adınızı bir yere not alayımda maazallah siznle çalışma gibi bir gaflete düşmeyeyim ne olur ne olmaz başımı yakabilirsiniz. :))) İşin esprisi bir yana zararlı düşüncelerin kişinin kendine vereceği zararı da şaka yollu anlatmak istedim.

[/quote]

Sn Gültekin;

Siz ve sizin nesliniz, bilişim alanında çok şanslı kişilersiniz.

İstanbul gibi bir şehirde bu saygınlığı günümüzde yakalamak, taktir edersiniz ki, çok çok zor.

O günün üst düzey yöneticileri ile bugünün iş verenlerini karşılaştırmak ne kadar doğru olur bilmiyorum, haddime de değil.

Ancak mesleğimizde kendimizi geliştirmemiz gereken yıllarda, alakasız sınavların sorularını çözmek için harcadığımız yılların, mantığı olmayan birkaç sınavın engel olarak önümüze konulduğunu düşünürseniz ve  şans eseri hepsini başarı ile geçilmiş olsa da, bir iş görüşmesinden işten anlamayan ve bu aşamaları geçmemiş bir iş verenin karşısında ya da bir iş ilanında onca çabamızın bir hiç olacağı ap açık ortadır. Yetmeyecek onlarca sertifika ve deneyim isteyecekler, bunlarda yetmeyecek her işi yapmanız istenecek. Eğer bilişim konusunda dünyanın en'leri olmak istiyorsak, önce iş verenleri iş veren sınavına tabii tutmamız gerekmektedir. 🙂

Siz şanslısınız ki; gençliğinizdeki enerjinizi mesleki alanda kullanabilmişsiniz, yeni nesillerin ne yazık ki bu şansı bulunmuyor..

Açıkçası ego ile nasıl bağlantı kurduğunuzu da merak ediyorum Sn Bekir Bey.Öğrenciliğin ömür boyu olduğuna inan ve bilişim dünyasında kendimi çaylak olarak gören birisiyim ve alan değişikliği ile kendimi sıfırlamış kabul ediyorum. Egonun 'e'si söz konusu dahi olamaz. 🙂

Eğer mümkünse, farkındalık yaratmanın yasal yollarını da belirtmenizi, rica ediyorum. Unutmayın benim bu konuda bahsettiğim sadece ilgi çekecek, kamuoyu oluşturabilecek ve şok etkisi yaratacak bi' gündem oluşturmamız husundadır.

Saygılarımla. 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/01/2013 15:52
Paylaş: