Anasayfa » Forum

Bilgi İşlem Yol Har...

Bilgi İşlem Yol Haritam  

RSS
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Arkadaşlar Merhaba,

Birçoğumuz belli bir büyüklükteki firmaların BT çalışanlarıyız. Bu konu BT yöneticilerinin cevap vermesi gereken konu olabilir. Yorumları size bırakıyorum.

Her firmaya özel bilgi işlem süreçleri vardır. Bu süreçleri bir plan çerçevesinde takip ediyor, yönetiyoruz. Benim düşüncem kendi ihtiyaçlarımızın dünya standartları çerçevesinde yönetilmesini sağlamak. Buna göre planlar, hedefler oluşturarak sistemi bu standartların üzerinde belli bir konumda bulundurmak.

Peki yöneticiler bu standartlara göre mi iş süreçlerini takip ediyorlar?

Takip edilen yol hangi süreçlerden başlıyor?

Değerli bir öğretmenin belirttiği bilgi, COBIT ve ITIL süreçlerinden konuya girmek. Sonrasında yapının ilerleme aşamasında daha da netleşeceği konusunda. Şu anda ben baktığımda iş sürekliliği, geliştirme, yeni sistemler üretme v.b. konular etrafında dönüyorum ama eksik bıraktığım arkada mutlaka birşeyler vardır diye düşünüp nereden başlamam gerektiğini bilemiyorum.

Değerli fikirlerinizle Bilgi işlemciler için yol haritası çıkartabileceğimizi umuyorum.

Teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 15/01/2013 12:09
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Bu işin zaten cevabını siz belirtmişsiniz. ITIL ve COBIT bu işin standartı bunları eğer uygulayabiliyorsanız firmanızı başka birşey aramanıza gerek yok. Yılların verdiği bir çok deneyim ve standartasyon yönünde mutlak süretle ITIL pahabiçilmez bir kaftan.

Ama eksik kalan bir durum söz konusu olamaz mı olabilir bu durumda ise dış gözlemle kendinizi denetletmeniz bir çok yararı ortaya çıkarır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2013 22:16
Cuneyt Ergen
(@cuneytergen)
Üye

yol haritası çıkarma konusu zor bir konudur. Burada size yazmakla bitmez, bir iki kelimek yazmak gerekirse.

Şirketinizde mutlaka Service Catalogue Management (SCM) ve Business Relationship Management (BRM) uygulanmalı. SCM ile mevcut da müşterinize (firmanıza) ne hizmetleri hangi kriterlerde veriyorsunuz. BRM , müşteri beklentilerini ve fikirlerini toplama

BRM ile yaptığınız talep ve fikir toplama sonucunda hangilerini karşılayıp yada karşılayamıyacağınızı SCM yardımı ile anlarsınız. BRM den çıkan fikirlerin iş tarafına faydası olup olmadığı analizini yaparsınız.

Bu analiz sonucunda hangi teknoloji hizmetlerini ( SCM e bakarak) ileriye dönük geliştireceğinizi timeline ile planlarsınız buda sizin roadmap iniz olur.

Örnek veremiyorum çünkü firmanızı tanımıyorum.Fimaların akıllı telefon üzerinden mail okuması 10 yıl öncesinde birçok firmanın roadmap indeydi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/06/2013 18:22
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol