Windows 8 Update Ya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 8 Update Yaparsa! Yok Artık 🙂  

Sayfa 1 / 2
  RSS
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Alıntı
Gönderildi : 28/12/2012 18:01
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

🙂 Server 2012de aynı durumda 750MB'a yakın. Sp gibi update hocam 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 18:05
Evren Banger
(@evrenbanger)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Neyin update diymiş bende çok merak ettim 🙂 Office vesaire değil dimi ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 18:14
Tan Bora
(@TanBora)
Üye

Artık şaşırmamak lazım bu durumlara diye düşünüyorum. Çok kısa sürelerde işletim sistemi çıkarırlarsa doğal bir sonuç...

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 18:16
SerkanYalçın
(@SerkanYalcin)
Üye

Bu böyleyse artık Microsoft'un Windows 8 için düşündüğü  Windows Blue adlı büyük güncelleme dualdvd'ye ancak sığar desenize 🙂 Microsoft korkutmaya başlıyor iyice beni.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 18:17
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

Bence Blue olayı biraz efsane gibi. Bu kullanıcıların son derece tepkisini çeker. Bunun yerine ilerleyen zamanlarda yeni bir işletim sistemi çıkartırlar. Server 2012, Windows 9 :))

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 18:30
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Windows 8 de update leri ve mağaza güncellemelerini yapınca çöküyor. 2 sefer kurdum ve mavi ekrana düştü, geri yükleme yaptım tekrar aynı sonra Windows 7 kurdum çatır çatır çalışıyor.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 19:15
SerkanYalçın
(@SerkanYalcin)
Üye

[quote user="Rıza SAHAN"]Bence Blue olayı biraz efsane gibi. Bu
kullanıcıların son derece tepkisini çeker. Bunun yerine ilerleyen
zamanlarda yeni bir işletim sistemi çıkartırlar. Server 2012, Windows 9
:))
[/quote]

Benim düşüncem efsane değil.Neden olmasınki ? Her yıl büyük bir güncellemeyle Windows adını değiştirir tabikide yeni özellikler gelir sistem köklü değişikliklere uğrar; Windows Blue - Windows Tango (2014 yılı) - Windows Boyoz ( 2015 yılı ) Her güncelleme içinde belli bir meblağ alır.Örneğin 50-100 lira.Olabilir.Şuan bu sistem üzerinde çalıştıklarıyla ilgili bir sürü haber okuyorum ve dediğime yakın şeylerde okudum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 19:20
Oğuz Kaan GAYRETLİ
(@OguzKaanGAYRETLi)
Üye

Windows 8 Update CD si çıkatrıp satsınlar Box olarak.. Çıkalı daha kaç ay oldu ki 700 MB neyini update ettin.. Metro arayüzü katatıp Başlat menüsü ekleme seçeneği koysalardı bari 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2012 21:17
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)

işin garibi bende update edip reboot sonrasında rollback yapıyor surekli 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 01:22
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

Sanırım biraz daha zorlasalar ortalama bir işletim sistemi büyüklüğünde yama çıkarıcak microsoft 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 07:38
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)

aslında xp den sonraki işletim sistemlerinin kurulu olduğu alanlara bakarsak pekte anormal sayılmaz gibi

100 metrekare evin tadilatı için gidecek malzeme ile 

1000 metrekarelik evin tadilatındaki malzemenin aynı olmasını bekleyemeyiz

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 14:11
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)

[quote user="SerkanYalçın"]

[quote user="Rıza SAHAN"]Bence Blue olayı biraz efsane gibi. Bu
kullanıcıların son derece tepkisini çeker. Bunun yerine ilerleyen
zamanlarda yeni bir işletim sistemi çıkartırlar. Server 2012, Windows 9
:))
[/quote]

Benim düşüncem efsane değil.Neden olmasınki ? Her yıl büyük bir güncellemeyle Windows adını değiştirir tabikide yeni özellikler gelir sistem köklü değişikliklere uğrar; Windows Blue - Windows Tango (2014 yılı) - Windows Boyoz ( 2015 yılı ) Her güncelleme içinde belli bir meblağ alır.Örneğin 50-100 lira.Olabilir.Şuan bu sistem üzerinde çalıştıklarıyla ilgili bir sürü haber okuyorum ve dediğime yakın şeylerde okudum.

[/quote]

Düşüncenize sonuna kadar saygılıyım. Gelecekte dediğiniz gibi olabilir ben burada kullanıcıların bu işi pek kanımsayacağını sanmıyorum bunu dile getirmek istemiştim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 16:05
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

[quote user="Vasvi UYSAL"]

aslında xp den sonraki işletim sistemlerinin kurulu olduğu alanlara bakarsak pekte anormal sayılmaz gibi

100 metrekare evin tadilatı için gidecek malzeme ile 

1000 metrekarelik evin tadilatındaki malzemenin aynı olmasını bekleyemeyiz

[/quote]

Aslında tersi burda bir çok kişi yanılmakta 🙂

Microsoft giderek bu konuda performans tabanlı bir sisteme dönüyor.Yani aslında evi küçültüyor büyütmüyor.İşletim sisteminin alt yapısını büyütmesi demek zaten 2.bir Vista faciasının ortaya çıkması demektir.Bunun bilincine varan Microsoft kaynakları daha etkin kullanmak için daha az karmaşık daha çok performans ve kolay yönetilebilirlik üzerine yaptığı çalışmalarda çıkardığı ürünler içerisinde en hızlı en sağlam ve en istirarlı sistem olan XP nin temeline sahip gelişmiş bir versiyonu olarak çıkardı Windows 8 i zaten bunun nedenide işte 1000 metrekarelik eve daha bu yüzyılın hazır olmadığı gerçeği idi.

Tabi siz 1000 metrekarelik evin gereksinimlerini 100 metrekarelik eve sığdırmaya çalışırsanız elbette bug lar ortaya çıkıcaktır zaten.O yüzden aslında bu kadar yüklü yamalar ortaya çıkmakta.Neticede update paketi sadece güvenlik kısmını kapsamıyor dll ve diğer dosya sistemlerindeki hatalarıda düzelten komple bir güncelleme yazılımı olarak düşünün.

Şunu söyleyebilirim kullandığı alan ve kapasite bakımından kod tabanına baktığımızda Xp den çok çok bir fazlası yok buna emin olabilirsiniz 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 16:43
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)

aslında buna inanmak çokta kolay değil

xp kurup diskte kapladığı alana baktığımızda görüğümüz ile windows7 sonrasında gördüğümüz

alan arasındaki farkın aslında önemsiz kodlar  olduğuna inanmak yani

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 17:36
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Arkadaşlar toplam iki update 1gb yama yükledi ama bir ek bilgi vermek isterim benim makinede office 2013 de yüklü

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 19:00
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)

aynen bende test ediyorum office 2013 bir yandan

ama ne sorun var bulamadım update edip reboot sonrasında açılırken rollback ypıyor surekli

sp çıkana kadar böyle sürer diye tahmin ediyorum bende 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 19:51
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Bu sorunlar Windows 8 ile ilgili değil arkadaşlar bu sorunların tamamı driver sorunu. Örneğin ben w8 i farklı makinelerde kullanıyorum, pek çoğunda sorunsuz ama bazılarında uyuyor, uyanmıyor, rdp yapılmıyor vs vs. Ama baktığım zaman ürün aslında şıkır şıkır çalışıyor diğer makinelerimde, dikkatli inceleyince sorunun driver sorunu olduğu ve hala pek çok donanım ın 8 için hazır olmadığını gördüm. Mesele bu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 19:59
Onur Serhat Uygur
(@onurserhatuygur)
Üye

[quote user="Vasvi UYSAL"]

aslında buna inanmak çokta kolay değil

xp kurup diskte kapladığı alana baktığımızda görüğümüz ile windows7 sonrasında gördüğümüz

alan arasındaki farkın aslında önemsiz kodlar  olduğuna inanmak yani

[/quote]

Doğru katılıyorum o noktaya görsel anlamda boyutlar her zaman yükselicektir.Çünkü içerisine konulan her uygulamanın arka planda belli bir bellek ve kayıt altına alındığı bir  disk  tüketim kapasitesi vardır.Benim bu konu hakkında düşündüğüm ve analizini yaptığım düşünce aslında şu Microsoft un çıkardığı ürünlerde sistemin kaynak yönetimi 2 dala ayrılmakta birincisi uygulamaların source code dediğimiz bölümü diğer bölüm ise application code dediğimiz bölüm.Şimdi Microsoft Vista ile birlikte klasik işletim sistemlerinden farklı olarak uygulamanın alanını ve hacmini genişletti özellikle grafik anlamında oldukça detay uygulamalar entegre etti tabi yazılım tarafı sonsuz döngüye sahiptir.Siz ne kadar geliştirirseniz o kadar gelişim gösterir.Fakat kullanıcılara hitap eden bir yazılım çıkarırken bellek,disk ve performans yönetiminide göze almak zorundasınızdır.Neticede ürünün piyasada tutulması yatırımın geri döndürülmesi ve artı olarak kar elde edilebilmesi bir döngü vardır.Microsoft Xp den sonraki çıkardığı Vista ile bellek ve performans yönetiminde görsellik ön plana çıkarılırken uygulamanın getirdiği performans nispeten biraz geriye atıldı.Ürün daha çok diğer sistemlerde görülmeyen bir görsel arayüz sunmasıda bu görsel arayüzün daha fazla dikkat çekmesinin sağlanması amacı ile yapıldı.Tabi bunun sonuçlarıda uygulamaların donanımlarla oluşan uyumsuzlukları sistemin kararlı yapısının çatırdaması gibi bir çok sorun ortaya  çıkınca Microsoft bu ürünü arka plana çekerek Windows 7 in temellerini oluşturmaya başladı.Kullanıcı şikayetleri ve geri bildirimler sırasında ürünün özellikle XP nin performansı ile kıyaslanması neticesinde Developer lar Windows 7 nin source kod kısmını Xp ye yakın özellikle application kısmını daha performansı etkileyemeyecek bir noktaya getirmek üzere çalışmaları yaptılar(Yani bir nevi Vistadaki kullanıcı arayüzündeki özellikleri rar arşivi gibi sıkıştırma yoluna gittiler).Tabi bu getirirken uygulamaların getirdiği yükünde bir şekilde dengelenmesi gerekiyordu bu noktada görsel ve sistemsel arayüzünün temel bileşenleri dışındaki bazı uygulamaları eleme yoluna gittiler.Akıllarındaki aslında şuydu Xp gibi performanslı Vista gibi görsel arayüze sahip bir işletim sistemi.Bunun akabininde Windows 7 çıktı tabi yanında  bir güncelleme furyasıda beraberinde geldi.Windows 7 nin performans ve görünüm anlamındaki başarısı.Microsoftu dahada cesaretlendirdi.Bu sefer daha benzersiz bir sisteme geçiş için daha devrimsel bir yapıya sahip olan Windows 8 piyasaya sürüldü.Windows 7 den daha temel uygulamaları barındıran bir sistem.Görsel anlamda Windows 7 den aşağı yanı olmayan ama performans ve uygulama açısından XP yi tahtından indiricek bir sistem olarak sunma çalışmalarına girdiler.Şu an hala geliştirmeler devam ediyor bu sistem üzerinde hatta öyleki Windows 8 üzerinde artık genel olarak açık kaynak kod sistemi ile uygulama geliştirme dahi yapabiliyorsunuz.Bu aslında LINUX ve UNIX zamanında gelen bir durum yani yavaş yavaş temele doğru geri gidiş var.Uygulamalar geliştirilirken kaynak yönetimi giderek daraltılmakta ve küçülmekte aslında dediğim olay buydu biraz.

Misal XP den süregelen bir yapıyı analiz edersek neden 100 metrekareye 1000 metrekare olayını daha net izah etmiş olacağıma inanıyorum.

*XP zamanında performans ve uygulama için 1 birimlik enerji gerekirken.Bunu o dönemdeki donanımlar 2 birimlik enerji ile absorve edebiliyordu.

*Vista için bu 3 birim güce erişti.Donanımlar 2.5 birim güçle bunu kaldırmaya çalıştı ama sıkıntılar meydana geldi.

* Windows 7 bu 3 birimlik gücü sıkıştırarak 2 birime indirdi.Donanımlar 2.5 birimlik güçle bunu daha rahat bir şekilde kaldırdı.

*Windows 8 biraz daha sıkıştırarak 1.8 birime indirdi.Donanımlar 2.5 birimlik güçle Windows 7 den daha rahat bir şekilde kaldırdı.

Ama tabi bu küçültmeler akabinde sistem kodlarını ve uygulama kodları arasındaki uyum sorunları güvenlik sorunları ve bir dünya bilmediğim sorunlarıda beraberinde getirdi.Zaten bu kadar yüklü güncellemelerin temellerindede biraz o var.

Bunları yapabilmesinin temel olayı ise source code kısmını sadeleştirerek bir nevi temele sistemlere geri dönmeye başlamasıydı.Aslında anlatmak istediğim biraz buydu.Biraz uzattım sanırım kusuruma bakmayın 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/12/2012 20:08
Sayfa 1 / 2
Paylaş: