Anasayfa » Forum

could exchangemi yo...

Bildirimler

could exchangemi yoksa exchange 2010 mu  

RSS
 Anonim

exchnage 2010 yazılımını localde mi kurayım yoksa could cozumlerimi alayım user sayısı 130 . benim içinmi firma içinmi hangisi neden secmeliyim yönetime ne demeliyim. fikirlerinizi öğrenmek istedim

saygılar

Alıntı
Gönderildi : 16/10/2011 22:54
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,

Bence yakında 100 mailbox için aynı soruyu kendi kendime soracağım.Kendim google apps ve hosted exchange hizmetlerini araştırdım. Maliyet,yatırım,iş gücü ve sistemin yönetimini hesaba kattığımda patronu ikna edersem Hosted Exchangeye geçmeyi düşünüyorum.Sistemin çalışması, ayakta durması, sürekli çalışan sistem ,yeni versiyon gelince üst versiyona ücretsiz geçme , antispam,antivirus gibi bileşenler göz önüne alnınca cazip geliyor cloud.

Ama bu benim fikrim tabiki siz nasıl uygun görürseniz sizin için uygun olan odur.Saygılarımla.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/10/2011 23:16
Tolga ASIK
(@tolgaasik)
Kıdemli Üye

Kesinlikle bu konuda Rıza Bey'i destekliyorum.130 kullanıcı çok az sayı olmamakla birlikte , Exchange sunucusunun stresini çekmeye değmez.Tabiki bu noktada maliyet analizi ön plana çıkıyor ancak kendi bünyenizde bulunduracağınız bir Exchange ortamında aşağıdaki gibi sorumlulukları da göz önünde bulundurmalısınız:

- Exchange sunucusunun yönetimi.

- Oluşabilecek problemlerde müdahale edilmesi ve herkesin sizden sorunun anında çözümü için beklentisi.

- Bir tane Exchange sunucuda kalmak istemeyecekseniz muhtemelen 2. bir Exchange server ile Cluster (2010 içinse DAG) yapısı kuracaksınız.Bununda bir yönetimi, log takibi gerekecek.

- Ayrıca lisans maliyetleri , vs.

Bu liste çok daha fazla uzayabilir .Onun yerine  130 kullanıcı için bu hizmeti çok daha sağlıklı bir şekilde dışarıdaki bir firmadan alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Exchange başlı başına bir iş büyük firmalarda bu iş için IT System ekipleri kendi içerisinde Mesajlaşma Ekibi adı altında Exchange yapısını ayrı bir ekip ile kontrol altında tutuyor.

Bana kalırsa, maliyet analizini iyi yapıp, cloud yapıda mailbox hizmeti almak mantıklı geliyor.Kaldı ki artık bu işi ülkemizde iyi yapan firmalarda var.

İyi Çalışmalar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/10/2011 23:28
 Anonim

peki ortalama 100 kişi için could mu yoksa kendi yönetiminde bir server kurmakmı hangisi maliyet acısından one cıkıyor. could da kişi başı bir mailbox cok ucuz değil sanırım

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 12:19
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)

Merhaba,

5 yılı baz alırsak 100 kişi için harcayacağınız elektrik,işgücü,sorunlarda yaşayacağınız stres v.s. cloud daha ekonomik bir maliyet sunuyor.Birde bunu 5 yıl taksitlendirmiş oluyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 12:27
 Anonim

exchnage lisans ne kadar ?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 12:52
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)

Valla 100 kişi için dag kurmadan sanırım sorun olur.Dag olmazsa sistem güvende olmaz.Lisans makina toplam maliyet 60.000 gibi ben araştırma yaptım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 13:29
Tolga Gündoğdu
(@TolgaGundogdu)
Üye

Benzer konuda ben de çok araştırmalar yaptım ve sonunda tt veri merkezi'nin email barındırma hizmetine başvurmaya karar verdim. Şirketimizde toplam 60-70 mail kullanıcısı var. 50 gb kapasiteli bir sistem eğer 3 yıl tahahhüt verirseniz aylık 63 tl'ye geliyor. incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.ttvm.com.tr/idc/index.jsf  

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 17:58
Tolga ASIK
(@tolgaasik)
Kıdemli Üye

Çok mantıklı bir tercih yapmışsınız.

Nasıl hizmetten de mennun musunuz?Tavsiye ediyor musunuz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 23:39
Tolga Gündoğdu
(@TolgaGundogdu)
Üye

[quote user="Tolga ASIK"]

Çok mantıklı bir tercih yapmışsınız.

Nasıl hizmetten de mennun musunuz?Tavsiye ediyor musunuz?

[/quote]

Yönetime teklifi sundum yanıt bekliyorum, büyük olasılık bu hafta geçişi yapacağız. Geçiş sonrası tecrübelerimi burda sizlerle paylaşırım. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 12:04
 Anonim

kac kullanıcısı olan firmalar exchange server kullanıyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2011 11:42
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)

Bunun sayı ile ilgisi yok şirket politikası ve maliyetlerin karşılanabilmesi ile orantılı. 10.000 kişi olup kullananda var 20 kişi kullananda var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2011 13:22
 Anonim

neden exchange kullanalım demeliyim aldırabilmek için

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2011 21:15
Rıza ŞAHAN
(@rizasahan)

Bunun için bir çok sebep var dünyada en iyi mesajlaşma yazılımları arasında yer alıyor olması arkasında Microsoft gibi bir gücün olması yeterli. Bu genel sebep tabi işin teknik sebebine gelince videolar kısmında exchange ile ilgili bir çok genel anlatım ebcastı var onları incelemenizi öneririm.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2011 23:53
SerkanTaş
(@SerkanTas)
Üye

Exchange Yönetimi Zor Bir Yapı Bu Doğru. Yanlız Ben Yıllardır Sanırım 7 Yılı Geçti Exchange Kullanıyorum Ve Yönetiyorum Versiyonlar Arası Geçiş Yapıyorum Bunlarıda Microsoft Actions Pack İle Yapıyorum Bu Bayi Paketi Yıllık 249 Usd Gibi Bir Fiyat Ama Eğer Bu Fiyat Olmasa Hayatta Başımı Ağrıtmam . Bence Senin İçin Google Olabilir Tavsiye Ederim 900 Mailbox'ı Olan Bir Üniversite Çok Aktif Kullanıyor Kendi Domain'i İle LDAP Üzerinden Google'u Haberleştirip Mail Kullanıcılarını Yine Exchange Gibi Active Directory Üzerinden Açıyor. Çokta Başarılı Tavsiye Ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/11/2011 11:11
Paylaş: