VDSL Aldık derken A...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

VDSL Aldık derken ADSL mi alıyoruz ?  

  RSS
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Arkadaşlar merhaba,

Son günlerde bir kaç kullanıcımızdan VDSL cihazlar hakkında gelen  şikayetler doğrultusunda biraz inceleme yapmaya başladım. Sonucunda telekomun VDSL yerine, multi mode çalışabilen modemler ile VDSL yerine ADSL verdiğini anladım. Modemler hattı kontrol edip VDSL olarak oturamadıklarında ADSL2+ olarak bağlantı kuruyorlar gibi. Hali hazırda kullandıkları Huawei marka cihazların uluslar arası üretici sayfasında bulunmamasıda modem hakkında bilgi almayı iyice güçleştiriyor.

Hali hazırda dünyada kullanılan VDSL teknolojilerinde VPI ve VCI değerleri değil VLAN değerleri kullanılır, fakat ülkemizde kullanılmakta olan cihazlarda VPI ve VCI değerleride kullanılıyor ve bu değerler yanlış girilirse internet oturmuyor bu duruma istinaden bu hatlar aslında ADSL oluyorlar.

Bilindiği gibi ADSL2+ sinyallari 1.6 KM mesafeye kadar çok sağlıklı birşekilde 24 Mbit oranına kadar iletilebiliyor, VDSL2 de ise bu mesafe oldukca kısa. Şehir içlerinde olmasa da şehir dışı bölgelerde bu durum bu şekilde gidiyor gibi. Aslına bakarsanız bu durum kötü bir durum değil elbette kullanıcı yararına olan br sistem. Yani siz bir hat alıyorsunuz ve ne şekilde olursa olsun çalışsın istiyorsunuz, fakat burada kötü ola kısım aldığınız hat için değil aldığınız hatta verilebilecek en yüksek hız için ücrete tabi tutulmanız.

Bu durumda VDSL2 olarak 200/200 mbit hızlarına kadar çalışabilecek hatlarınız en fazla 24/1 mbit oranında çalışıyorlar fakat siz 32 Mbit ya da daha fazlası için para ödüyorsunuz. Tabi ilerde santrallerde bir iyileştirme yapılamz ise de VDSL olarak aldığınız yapıda en fazla edineceğiniz hız da 24 mbit ile sınırlı kalmış oluyor. Almadığınız bir hizmete de ara ödüyorsunuz.

Alıntı
Gönderildi : 12/05/2011 20:51
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

ADSL teknolojisi daha tam oturmamışken VDSL vermeleri çok saçma zaten. 8Mb e kadar olan tarifeye geçtim fakat verdikleri hız 1,5Mb üstelik İstanbul un ortasında bu hızı veriyorlar. Taahhütsüz olan tarifeyi 24 ay taahhütlü pakete geçirene kadar her hafta 1-2 kere arayanlar, şimdi ortada yoklar. Kısacası hizmet anlayışı süper.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/05/2011 23:55
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Üye

Aynı problemi bende bir müşterimde yaşamıştım. 1 Mbit ten 8'e çıkartmışlar, devamlı kesinti, adsl sinyalini alamama vs. Hızı 1 Mbit'e çektirince düzelmişti.

"Taahhütsüz olan tarifeyi 24 ay taahhütlü pakete geçirene kadar her hafta
1-2 kere arayanlar, şimdi ortada yoklar. Kısacası hizmet anlayışı
süper. "

Aynen durum bu...

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/05/2011 11:43
Süleyman SÜLÜN
(@suleymansulun)
Üye

Yıl 2017 bizim buralarda hiç bir değişiklik yok, en fazla 12 mb alabiliyoruz onuda snr marji yüzünden en sağlıklı 6mb kullanabiliyoruz..

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2017 03:07
Selçuk HÜNER
(@selcukhuner)
Üye

Amiyane tabirle konu mezardan çıkmış olsa da evet malesef yıl 2017 ve İstanbul'un en merkezinde henüz 8 mbit hız veremiyor 20 milyar $ lık telekom firması.

Neyseki draytek ile 3G destekli load balancing yapabiliyoruz bazı yerlerde.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/09/2017 23:09
Sercan TEK
(@SercanTEK)
Üye

Yıl olmuş 2017 Tekirdağ için aynı sorunlar devam ediyor...

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2017 13:20
Paylaş: